Organizacja

Zawiadomienie o ślubie – czy warto je wysyłać, czy może same zaproszenia wystarczą?

Zawiadomienie o ślubie w dzisiejszych czasach, gdzie termin uroczystości rezerwowany jest z nawet dwuletnim wyprzedzeniem, staje się koniecznością. Zawiadomienie to nie to samo, co zaproszenie, które zwykle para młoda wręcza gościom kilka miesięcy przed ślubem – czym więc to dokładnie jest i jak w ciekawy sposób powiadomić gości o nadchodzącej uroczystości zaślubin?

zawiadomienie o ślubie

Zawiadomienie o ślubie – potrzebne czy nie?

Pozornie może wydawać się, że skoro para młoda i tak planuje wręczyć gościom zaproszenia, nie ma potrzeby dodatkowo powiadamiać ich o planowanej uroczystości i przyjęciu weselnym. W zaproszeniu przecież znajdują się wszelkie potrzebne informacje, po co więc wysyłać gościom zawiadomienie o ślubie i to z tak dużym wyprzedzeniem, kiedy nic właściwie nie jest jeszcze dopięte?

Problem tkwi nie w organizacji, a w samej dacie. Parze młodej z pewnością zależy na tym, aby wszyscy zaproszeni goście pojawili się na ślubie i weselu. Zdarzają się oczywiście sytuacje losowe, przez które dana osoba czy też rodzina nie może pojawić się na uroczystości, jednak pewnych wydarzeń zwyczajnie nie da się przewidzieć i każdy zdaje sobie z tego sprawę.

Nierzadko zdarza się sytuacja, w której goście otrzymujący zaproszenie ślubne późno od razu informują, że nie pojawią się na przyjęciu, gdyż jego data koliduje z ich planami. Najczęściej mamy w tym przypadku do czynienia z zaplanowanym wcześniej urlopem – wszak większość imprez weselnych organizowanych jest w porze letniej, która jest zarazem porą wakacyjną. Trudno oczekiwać od gości, że w krótkim czasie zrezygnują ze swoich planów, lub będą czekać z rezerwacją wczasów, aby ich termin nie pokrywał się z przyjęciem weselnym.

Zobacz teżNietypowe zaproszenia ślubne, czyli jak wyróżnić się na samym początku

Stąd właśnie konieczność wcześniejszego powiadomienia gości o samej dacie imprezy, tak aby mogli swoje plany dostosować do dnia, w którym odbędzie się ślub. Wbrew pozorom o zawiadomienie o ślubie powinny zadbać także pary, które organizują przyjęcie weselne poza sezonem.

W dzisiejszym świecie planowanie sobie czasu wolnego nawet na rok do przodu nie jest rzadko spotykane, wręcz można pokusić się o stwierdzenie, że rok w przód swój kalendarz ustala coraz większa liczba osób. Zimowisko, wyjazd świąteczny czy jesienny weekend w górach – to wszystko może spowodować, że goście nie pojawią się na naszym przyjęciu.

Jak powinno wyglądać zawiadomienie o ślubie?

Wiele par młodych zadaje sobie pytanie, w jaki sposób najlepiej powiadomić gości o zbliżającym się ślubie. Zawiadomienie o ślubie może mieć bardzo różną formę, na przykład:

  • możemy zadzwonić do wszystkich osób, które planujemy zaprosić i poinformować je telefonicznie o dacie ślubu,
  • możemy wysłać elegancką wiadomość e-mail z zawiadomieniem o ślubie,

Wszystkie te metody są jednak czasochłonne, a co więcej musimy posiadać aktualne numery telefonów czy adresy email wszystkich zainteresowanych.

Zawiadomienie o ślubie może przyjąć także bardziej nowoczesną formę. Parom młodym wychodzą naprzeciw firmy oferujące zaproszenia ślubne i różnego rodzaju papeterię ślubną, w tym także zawiadomienia. Wyglądają one podobnie do zaproszeń – mają również formę kartki włożonej w kopertę, na której znajduje się data ślubu. Zamiast „zaproszenie” na kartce znajduje się słowo „zawiadomienie”, co ma podpowiedzieć gościom, że właściwego zaproszenia mogą spodziewać się w odpowiednim czasie.

Innym sposobem na zawiadomienie o ślubie jest wysłanie gościom krótkiej adnotacji o angielskiej nazwie save the date. W wolnym tłumaczeniu oznacza to nic innego, jak „zarezerwuj datę”, czyli dokładnie to, o co chodzi parze młodej. Save the date może mieć bardzo różnorodną formę – od małej karteczki z datą ślubu po magnes na lodówkę bądź zakładkę do książki.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Pary młode wręcz prześcigają się w pomysłach na oryginalne zawiadomienie o ślubie. Ważne jest jednak to, aby wysłać je odpowiednio wcześnie – najlepiej wtedy, gdy znana jest już data ślubu, bez względu na pozostałe aspekty, takie jak miejsce zaślubin czy przyjęcia weselnego.

Jak nie powinno wyglądać zawiadomienie o ślubie?

Z pewnością nie można informować o nadchodzącym przyjęciu weselnym na innej, rodzinnej uroczystości. „Przesuwanie” solenizanta czy solenizantów na drugi plan to jak ogłaszanie zaręczyn na weselu – zawsze jest niezręczne i w złym guście.

Także przekazywanie zawiadomienia o ślubie przez osoby trzecie nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydowanie wypada poinformować przyszłych gości samodzielnie, bez pośrednictwa rodziny czy znajomych.

Zawiadomienie o ślubie to nie zaproszenie

Jak więc powinno wyglądać idealne zawiadomienie o ślubie? Bez względu na formę, na jaką finalnie zdecyduje się para młoda, zawiadomienie o ślubie musi być krótkie, przejrzyste i czytelne. Najlepiej, gdy znajdują się na nim jedynie imiona i nazwiska państwa młodych, a także planowana data ślubu. Wbrew pozorom to naprawdę wszystkie informacje, jakie na daną chwilę są potrzebne gościom weselnym.

Należy pamiętać, że zawiadomienie o ślubie to nie zaproszenie na uroczystość w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie należy więc na nim umieszczać żadnych konkretnych informacji odnośnie miejsca zaślubin czy imprezy weselnej. Co więcej, mając powyższe uwadze, nie można zapomnieć o przygotowaniu tych właściwych zaproszeń, które wręczymy gościom na kilka miesięcy przed ślubem. Parze młodej może się bowiem błędnie wydawać, że skoro powiadomiła gości o planowanej uroczystości, nie ma już potrzeby wręczania zaproszeń. Nic bardziej mylnego. Zaproszenia ślubne to obowiązek, nawet jeśli wcześniej wysyłamy gościom zawiadomienia o ślubie.

Pamiętajmy, że na samych zawiadomieniach praktycznie nie ma informacji odnośnie całej planowanej uroczystości. Zawiadomienie o ślubie ma na celu wyłącznie poinformowanie gości o zarezerwowaniu sobie dnia zaślubin, zaproszenie zaś podaje wszelkie szczegółowe, potrzebne informacje. Rola tych dwóch elementów jest zatem całkowicie inna.

Każda para młoda, która z wyprzedzeniem planuje swoją uroczystość zaślubin, powinna wysłać gościom zawiadomienie o ślubie. Pozwoli im to na zarezerwowanie sobie tego szczególnego dnia, tak aby mogli oni pojawić się na imprezie. Zawiadomienie o ślubie nie jest jednak zaproszeniem, dlatego nie warto umieszczać na nim zbyt wiele informacji. Choć zawiadomienia o ślubie to raczej zachodnia tradycja, w naszym kraju już zyskuje popularność, a co więcej jest bardzo praktyczna.