Zwyczaje

Księga gości weselnych, czyli jak stworzyć bezcenną weselną pamiątkę

Księga gości weselnych to wspaniała pamiątka po wyjątkowym dniu dla każdej pary młodej. Wpis do weselnej księgi gości to okazja do podzielenia się swoimi myślami czy złożenia unikatowych, dłuższych życzeń nowożeńcom. Coraz częściej można spotkać się również z wklejaniem pamiątkowych zdjęć – po latach powrót do takiej księgi przywoła wiele wyjątkowych wspomnień.

weselna księga gości

Księgi gości weselnych w różnych formach

Weselne księgi gości dostępne są w wielu różnych stylach i rozmiarach, zaczynając od klasycznych ksiąg, a kończąc na tych personalizowanych, z własnym nadrukiem na okładce.

Jeśli nowożeńcom zależy na odręcznych wpisach gości, najlepiej sprawdzą się niewielkie książeczki w formie notesów – są czyste i przejrzyste. Z kolei w księgach weselnych, w których ma znaleźć się miejsce także na zdjęcia, koniecznie należy zwrócić uwagę na strukturę stron, aby upewnić się, że wstawienie zdjęć będzie możliwe, a miejsca nie zabraknie dla nikogo.

Także księga gości w formie albumu na zdjęcia to coraz częściej spotykane rozwiązanie. W specjalnych albumach można umieścić zdjęcia gości wykonane w fotobudce lub przy pomocy aparatu typu polaroid. Goście mogą dołączyć życzenia ślubne dla pary młodej na odwrocie fotografii, dzięki czemu stanowi to ciekawą alternatywę, a tak wykonana księga z pewnością zapadnie na długo w pamięci.

Księga gości weselnych może wystąpić także w formie plakatu, na którym wpisy umieszczane są w odpowiednio wyznaczonych miejscach. „Księga” w takiej formie może udekorować jedną ze ścian w domu pary młodej, stale przypominając te wyjątkowe ślubne dni.

Zobacz teżAtrakcje na wesele – najlepsze pomysły

Plakatem odpowiednim dla tego typu księgi gości weselnych będzie np. grafika z dziesiątkami serduszek, które wyróżniać będzie np. rozmiar i kolor. Każdy z gości może dodać swoje wpisy w jednym z takich serduszek, a zadaniem postawionym przed uczestnikami wesela będzie dopilnowanie, aby każda dostępna przestrzeń zawierała ślubne życzenia.

Księga gości weselnych w formie ankiety

Kolejnym pomysłem jest stworzenie księgi gości w formie ankiety weselnej. Każda z zaproszonych osób otrzymuje od pary młodej odpowiednio przygotowaną kartkę z kilkoma pytaniami, np:

  • czy podoba im się wesele i czy będą dobrze je wspominać,
  • jaką radę o życiu i małżeństwie chcieliby przekazać młodej parze,
  • skąd przyjechali na ślub,
  • co sądzą na temat pierwszego tańca.

Taka księga gości może zawierać też inne, personalizowane pytania, głównie jednak humorystyczne – nie chodzi tu wszak o prowadzenie badań rynkowych, a jedynie o dobrą zabawę. Wielu gości z pewnością uwolni swoją kreatywność i stworzy wyjątkowe wpisy, dzięki czemu księgi gości weselnych w takim kształcie są szczególnie cenne.

Jednym ze sposobów na przechowanie wpisów gości jest przygotowanie specjalnej, dekorowanej w weselnym stylu skrzynki, do której będą oni wrzucać swoje ankiety. Dzięki tego typu skrzynce weselne życzenia uda się zachować w dobrym stanie przez lata.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru księgi gości na wesele?

Przy wyborze weselnej księgi gości należy zwrócić uwagę na kilka elementów, by dopasować ją odpowiednio do potrzeb i przyjęcia weselnego:

  • ilość stron powinna zależeć od liczby zaproszonych gości, tak aby nie zostało zbyt wiele pustych strony, a jednocześnie aby nie zabrakło miejsca na czyjś wpis,
  • rozmiar księgi gości – zbyt duży album jest nieporęczny, w zbyt małym z kolei wpisywanie się może być niewygodne,
  • kolor kart księgi gości – w tej kwestii najważniejszy jest gust państwa młodych. Kolor ten będzie miał wpływ na wybór koloru długopisów – przy ciemniejszych kartach lepiej zdecydować się w złote, srebrne lub białe długopisy żelowe bądź markery.

Okładka weselnej księgi gości

Księga gości weselnych może mieć zarówno prostą i klasyczną okładkę, jak i drewnianą, oprawioną płótnem czy zdobioną kwiatami. Wybór na rynku jest całkiem spory, a niekiedy okładkę można spersonalizować, umieszczając na niej imiona państwa młodych, datę ślubu lub ulubione motto.

Na pierwszej stronie księgi, lub na specjalnej kartce umieszczonej wewnątrz niej można umieścić wpis z podziękowaniem dla gości za przybycie i zachęcający do stworzenia wspólnej pamiątki. Goście poczują się szanowani oraz docenieni, a taki wpis sprawi, że weselna księga gości nabierze jeszcze bardziej osobistego charakteru.

Gdzie umieścić księgę gości weselnych?

Warto pomyśleć o przygotowaniu na sali weselnej specjalnego miejsca, w którym goście będą mogli usiąść i bez pośpiechu dodać wpis w księdze. Takie miejsce powinno być nieco ukryte, aby goście nie krępowali się spojrzeniami innych i mogli przekazać młodej parze wszystko, co pragną, od serca.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Z drugiej strony jednak miejsce na księgę gości nie może być całkowicie ukryte, bo nikt do niego nie trafi. Dobrze, aby każdy z gości wiedział, gdzie należy się udać by dodać swój wpis.

Gości można poinformować osobiście podczas odwiedzania stolików i krótkiej rozmowy, można też poprosić zespół weselny czy DJ’a o dwu-trzykrotne zachęcenie gości i wskazanie im miejsca, gdzie mogą umieścić swój wpis.

Ile kosztuje przygotowanie weselnej księgi gości?

Sama księga gości nie stanowi raczej dużego wydatku, szczególnie w porównaniu ze standardowym budżetem całego wesela. Sama księga to wydatek rzędu 50-200zł, do księgi należy dokupić również długopisy o dobrej jakości i trwałości, aby jakość wpisów była odpowiednio dobra.

Jeśli nowożeńcy zdecydowali się na księgę gości weselnych ze zdjęciami, to dodatkowy koszt stanowić będzie np. fotobudka lub polaroid i odpowiednie wkłady do niego. Na odwrocie zdjęć goście mogą również umieścić swoje wpisy – w takim wypadku konieczne będą dobre markery, którymi dobrze pisze się po papierze fotograficznym. Same albumy kosztują zwykle ok. 40-80zł.

Księga gości weselnych – jak o nią dbać?

Księgi gości weselnych to wspaniała pamiątka. Po latach na pewno bardzo miło będzie do niej wracać, przeglądając anegdotki, zdjęcia czy życzenia od gości. Nie nadwyręży budżetu wesela, nie zajmie tez dużo miejsca – trudno doszukać się wad, dlatego tego typu księgi można spotkać niemal na każdym weselu.

Ważne, aby księgi gości weselnych zachować w dobrym stanie, dlatego po dniu ślubu księga trafia często do bezpiecznego pudła, a wyjmowana jest tylko podczas rocznicy ślubu. Pary nie zaglądają do wpisów w księdze gości codziennie, szkoda więc, aby ta niepotrzebnie się kurzyła – przechowywana w bezpieczny sposób będzie stanowić wyjątkową i ciekawą kapsułę czasu z dnia Twojego wesela.