Organizacja

Wesele w stylu rustykalnym

W ostatnich latach wiele młodych par decyduje się na wesele w stylu rustykalnym. Moda ta jest wyraźnie widoczna wśród osób, które na co dzień mieszkają w dużych miastach. Na czym polega styl rustykalny i dlaczego jest on tak popularny wśród Polaków?

wesele w stylu rustykalnym

Styl rustykalny – co to takiego?

Jak podaje słownik języka polskiego, przymiotnik rustykalny odnosi się do czegoś, co ma związek ze wsią oraz jej mieszkańcami. Co ciekawe, eksperci z branży ślubnej wskazują, że na wesele w takim stylu decydują się przeważnie pary z dużych miast. Ma to związek z chęcią bycia blisko natury, a ta z kolei kojarzy się z sielskością polskiej wsi. Istotne jest to, że przyjęcie w stylu rustykalnym można z powodzeniem urządzić również w mieście. Potrzebne będą jednak do tego odpowiednie dekoracje.

Zaproszenia na wesele w stylu rustykalnym

Organizując wesele w stylu rustykalnym, warto poinformować o tym gości, wybierając odpowiednie zaproszenia. Mogą one zawierać motywy kwiatowe i roślinne, być wykonane na ekologicznym papierze i związane jutowym sznurkiem. Dzięki temu zapraszani goście nie powinni mieć wątpliwości, w jakim stylu będzie przygotowane przyjęcie.

Rustykalny styl nie może ominąć ubioru państwa młodych. Szczególnie widać to po sukni panny młodej. Jej kreacja powinna być bowiem lekka i zwiewna. To jednak nie wszystko, ponieważ idealnym dopełnieniem będzie tradycyjny wianek. Jeśli zaś chodzi o biżuterię, najlepiej komponują się dodatki ze starego złota oraz miedzi. Panna młoda powinna mieć także odpowiednią fryzurę. Jej włosy mogą być pofalowane, uplecione w warkocz albo spięte.

Zobacz teżUczesanie na wesele – jak dobrać pasującą i atrakcyjną fryzurę?

W przypadku panów najlepiej sprawdzi się tradycyjny i elegancki garnitur. Strój ten może być wzbogacony o jakiś niewielki rustykalny dodatek.

Gdzie urządzić rustykalne wesele?

Zastanawiając się nad miejscem, w którym zostanie zorganizowane przyjęcie, należy wziąć pod uwagę kilka możliwości. Funkcjonują domy weselne, które zostały urządzone w stylu rustykalnym, jeżeli jednak niemożliwe jest znalezienie takiego obiektu, warto zastanowić się nad następującymi propozycjami: starym dworkiem, spichlerzem, dawną stolarnią, wiejską chatą, a nawet winnicą.

Wszystkie te miejsca od razu przywodzą na myśl wiejski klimat i znakomicie sprawdzą się w roli lokalu, w którym odbędzie się przyjęcie. Co więcej, ich niegdysiejsze przeznaczenie może okazać się wielką zaletą, chociażby z tego powodu, iż zrobią na gościach niemałe wrażenie. Wiele par decyduje się jednak na wesele w stodole. Tego rodzaju obiekt oferuje bardzo dużo przestrzeni, a zaadaptowanie go do potrzeb gości nie powinno stanowić większego problemu.

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli kilka słów o detalach rustykalnego wesela

W poszukiwaniach rustykalnych detali najlepiej jest udać się na wieś albo poszperać nieco w internecie, w sieci można bowiem znaleźć wiele niezwykle interesujących inspiracji. Wśród nich warto wskazać chociażby rozmaite słoiki, banie, a nawet pieńki. Ze starej balii można zrobić na przykład chłodziarkę do wina, a zdjęcia młodej pary umieścić w ramkach z drewna. To zresztą materiał, bez którego nie może się obyć rustykalne wesele.

Wiele detali można ze sobą łączyć. We wszystkim należy jednak zachować wyczucie, aby dekoracje wyglądały naprawdę zachwycająco. Nie bez znaczenia są również światła. Wesele trwa bowiem całą noc, a więc odpowiednie oświetlenie jest elementem koniecznym. Aby zapewnić gościom właściwy nastrój, można posłużyć się na przykład lampionami oraz świecami. To jednak nie wszystko, albowiem mogą one zrobić na gościach ogromne wrażenie oraz przypomną im, że są uczestnikami wielkiego wydarzenia.

Ważnym elementem są także kwiaty. Najlepiej prezentować się będą te, które można spotkać na polach. Do tego wazony mogą zostać przyozdobione kłosami zbóż. W ten sposób podkreślony będzie niepowtarzalny sielski klimat rustykalnego wesela.

Odpowiednio przygotowana sala weselna z całą pewnością zrobi ogromne wrażenie na gościach. Powinna być ona udekorowana w kolorach bieli, beżu, zieleni, szarości oraz brązu. To właśnie te barwy najbardziej kojarzą się ze wsią. Początkowo mogą mieć oni odczucie, jak by znaleźli się na strychu starego wiejskiego domu, który ktoś uporządkował. Jednakże bardzo szybko odnajdą się oni w miejscu, które na długo zapadnie w pamięć.

Rustykalne wesele a upominki dla gości – na co się zdecydować?

Coraz więcej par decyduje się na przygotowanie upominków dla gości. W przypadku wesela w stylu rustykalnym najlepiej będzie postawić na prezenty naturalne. Idealnie w tej roli sprawdzą się chociażby słoiczki z domowym miodem lub konfiturami, a także niewielkie rośliny, które będzie można zasadzić w domu. Ograniczeniem w tym zakresie jest tak naprawdę jedynie wyobraźnia młodej pary.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Wesele rustykalne to sprawdzony przepis na znakomitą zabawę. Styl ten kojarzą bowiem niemal wszyscy i dlatego z łatwością się w nim odnajdą. Szczególnie w obecnych czasach, kiedy ludzie tak bardzo dbają o ekologię i chcą, aby żyć w harmonii z naturą. Styl rustykalny to idealny wybór również dla tych, którym drogie są takie wartości jak spokój i delikatność.