Przygotowania

Używane suknie ślubne – czy to dobre rozwiązanie?

Każda panna młoda w dniu swojego ślubu powinna czuć się wyjątkowo i komfortowo w swoim stroju. Nowa suknia ślubna to jednak wydatek od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego używane suknie ślubne cieszą się niemałym powodzeniem. Co ważne, takie kreacje mogą prezentować się równie dobrze, jak nowe.

używane suknie ślubne

Używane suknie ślubne bez przepłacania

Dla panny młodej suknia ślubna jest jednym z głównych detali ślubu i wesela. Kobiety często mają swoje wyobrażenia co do wyglądu idealnej sukni, często niestety pojawiają się jednak pewne ograniczenia, między innymi te związane z wysoką ceną wymarzonego modelu.

Używane suknie ślubne są znacznie tańsze, co pozwala na osiągnięcie dobrego kompromisu. Ich zakup wiąże się z niższym kosztem niż w przypadku nowych sukni z katalogów. Czy jednak warto zdecydować się właśnie na taką suknię, na ten najważniejszy dla kobiety dzień w życiu?

Zobacz teżPrzysięga małżeńska – najważniejsza chwila w dniu ślubu

Nowa czy używana?

Niektóre kobiety nie potrafią wyobrazić sobie własnego ślubu w używanej sukni, z tego względu decydują się na zakup nowego modelu. Jest to dla nich bardzo ważne i warte swojej ceny, pomimo tego, iż suknia zostanie założona tylko ten jeden raz. W tym najważniejszym dniu pragną wyglądać idealnie, spełniając swoje marzenia o bajkowej sukni.

Inne panie podejmują decyzję o ślubnej kreacji w sposób nieco bardziej praktyczny. Jest dla nich bez znaczenia, czy suknia ślubna będzie używana czy nowa. Ważne jest jedynie to, aby nie pochłonęła dużej części funduszy na ślub, dobrze się prezentowała i pasowała do sylwetki.

Rynek używanych sukien ślubnych

Po ślubie suknia ślubna okazuje się być zbędnym elementem garderoby. W zdecydowanej większości przypadków nigdy więcej nie zostanie już ubrana i zajmuje cenne miejsce w szafie. Sprzedaż sukni wydaje się najlepszym wyjściem, czego efektem jest bogaty wybór używanych sukni ślubnych na rynku.

Sprzedam suknię ślubną, czyli zakup bezpośrednio od osoby prywatnej

Salony i komisy ślubne przejmują odpowiedzialność za sprzedaż powierzonych im sukien ślubnych, pozwalając właścicielce zaoszczędzić sporo czasu na procesie sprzedaży. Za swoją pracę pobierają jednak często niemałą prowizję, dlatego wiele pań decyduje się samodzielnie wystawić ogłoszenia o sprzedaży w internecie.

Zakup od osoby prywatnej często jednak wiąże się z pewnymi trudnościami. Brak możliwości wykonania poprawek na miejscu i dopasowania sukni do nowej właścicielki, a także brak fachowej porady mogą sprawić, że wyglądająca na idealną suknia ślubna okaże się nietrafionym zakupem.

Zalety używanej sukni ślubnej

Niższa cena

Główną zaletą zakupu używanej sukni ślubnej jest oczywiście jej niższa cena. Panie które niedawno wzięły ślub i chcą pozbyć się swojej sukni wystawiają ją często w znacznie niższej niż pierwotna cenie.

Używaną suknię ślubną znanego projektanta kupić można taniej nawet o połowę, tylko z tego względu, że była ona już raz założona przez inną pannę młodą. Decydując się więc na to rozwiązanie można wybrać przepiękną, wymarzoną suknię, do tej pory nieosiągalną cenowo.

Dostępność „od ręki”

Używane suknie ślubne dostępne są praktycznie od zaraz. Wizyty w salonach, długie poszukiwania, poprawki i przymiarki mogą zająć wiele czasu. Wybierając kreację spośród dostępnych ogłoszeń, można od razu umówić się na wizytę, przymierzyć suknię i ją kupić. Jeśli do ceremonii ślubu zostało już niewiele czasu, może to być najlepsze rozwiązanie.

Duży wybór sukien ślubnych

Przeglądając wystawione ogłoszenia można znaleźć wiele różnych sukien ślubnych. Niektóre z nich zostały wykonane na zamówienie, dostępnych jest wiele odcieni, fasonów i rozmiarów. Dzięki bogatemu wyborowi można bez problemu znaleźć kreację, spełniającą wszystkie wymagania przyszłej panny młodej.

Zobacz teżUczesanie na wesele – jak dobrać pasującą i atrakcyjną fryzurę?

Używane suknie ślubne dostępne są także w wyspecjalizowanych komisach. Punkty stacjonarne mają tę przewagę, że można na miejscu przymierzyć suknię, zapoznać się z jej stanem i ewentualnie wynegocjować cenę.

Bez względu na to, czy wymarzona suknia ślubna ma być biała czy w kolorze ecru, w wycięciem na plecach czy bez, z pewnością uda się znaleźć piękną i wymarzoną suknię wybranej marki spośród dostępnych ogłoszeń.

Dbałość o środowisko

Dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania, zakup używanego modelu będzie najlepszym wyjściem. Poprzez ponowne założenie kreacji, która była już wcześniej używana, można zmniejszyć ilość produkowanych odpadów i dać ślubnej sukni drugie życie.

Używane suknie ślubne – jakie są wady tego rozwiązania?

Gorszy stan

Nie w każdym przypadku, jednak niekiedy zdarza się, że używane modele mają niewielkie zabrudzenia, brak na nich pewnych detali czy są rozprute. Warto dobrze sprawdzić model przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, aby uniknąć przykrych rozczarowań. Najczęściej jednak sprzedawane są one w bardzo dobrym stanie.

Nie ten rozmiar

Nawet jeśli uda się znaleźć wymarzoną, używaną suknię, może okazać się, że jest ona w złym rozmiarze. Indywidualne zmiany nie zawsze są możliwe w takim stopniu, aby suknia pasowała idealnie do nowej właścicielki. Rozmiar 34 nie będzie łatwo zamienić w rozmiar 42 i odwrotnie, a znalezienie tego idealnego, perfekcyjnie dopasowanego egzemplarza może okazać się problematyczne.

Jaką suknię ślubną wybrać – z salonu czy z drugiej ręki?

Ostateczna decyzja jest oczywiście kwestią indywidualną, ale przed jej podjęciem należy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe. Na używaną suknię ślubną decyduje się coraz więcej pań, które nie chcą przepłacać za nową coś, co założą jedynie raz w życiu.

Dawniej używane suknie ślubne nie były zbyt popularne. Panny młode nie chciały pokazywać się w kreacji z drugiej ręki, dziś jednak coraz więcej pań decyduje się na to rozwiązanie.

Modele z drugiej ręki stały się popularne głównie ze względu na swoją korzystniejszą cenę. Są tańsze nawet o połowę od ich nowych odpowiedników w salonach ślubnych, dzięki temu swoją wymarzoną kreację można zakupić już za kilkaset złotych.

Podsumowanie

Organizacja wesela wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, warto więc szukać pomysłów na oszczędności, nie ujmując przy tym jakości.

Używane suknie ślubne sprzedawane są często w stanie idealnym, niekiedy mają jedynie niewielkie defekty, z którymi można sobie bez problemu poradzić. Czasem wystarczy niewielka pomoc krawcowej czy też oddanie sukni do pralni.

Tagi: