Organizacja

Urlop okolicznościowy na ślub – ile przysługuje, jak go załatwić?

Jeśli szykujesz się do własnego ślubu lub do ślubu Twoich dzieci, przysługują Ci dodatkowe dni wolne – tzw. urlop okolicznościowy na ślub. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytania ile takiego urlopu Ci przysługuje, pod jakim warunkiem, a także jak złożyć odpowiedni wniosek o urlop okolicznościowy.

urlop okolicznościowy na ślub

Jak przygotować się na ślub i wesele najbliższych?

W polskiej tradycji ślub i wesele młodej pary należy do najważniejszych życiowych uroczystości i to nie tylko dla samej pary i jej najbliższych. Zwykle otrzymując zaproszenie na ślub rzadko odmawiamy, chyba, że mamy ku temu naprawdę poważne powody. Zaproszenia na uroczystość wysyła się najczęściej z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu każdy z gości otrzymuje mnóstwo czasu na przygotowanie.

Zobacz teżNietypowe zaproszenia ślubne, czyli jak wyróżnić się na samym początku

Każdy z nas otrzymując zaproszenie na ślub tworzy listę zadań do wykonania. W większości wypadków podchodzimy do tego faktu bardzo poważnie i to bez względu na to, jak odległe dzieli nas pokrewieństwo z młodą parą, czy też należymy po prostu do grona bliskich znajomych. Na listę trafiają zwykle u wszystkich zaproszonych osób podobne czynności:

  • sprawdzamy, czy możemy wziąć urlop okolicznościowy na ślub,
  • planujemy garderobę i to dla całej rodziny,
  • robimy listę z pomysłami na ślubny prezent,
  • planujemy dojazd, nocleg i powrót do pracy/domu,

Urlop okolicznościowy na ślub

Prawo pracy przewiduje różnego rodzaju warunki determinujące otrzymanie przez nas urlopu okolicznościowego. To nieco inny rodzaj urlopu niż wypoczynkowy i rządzi się on innymi zasadami. Urlop okolicznościowy oznacza wolne dni, ich ilość określa ustawodawca w zależności od okoliczności wnioskowania.

Tego rodzaju urlop przysługuje każdemu pracownikowi np. z okazji pogrzebu czy ślubu. Ilość wolnych od pracy dni w ten sposób uzyskanych nie wlicza się do standardowego urlopu wypoczynkowego.

Warto pamiętać, że pracodawca nie może odmówić nam tak umotywowanego urlopu. Zanim jednak pójdziemy na wojnę z opornym pracodawcą, warto dokładnie sprawdzić komu przysługuje urlop okolicznościowy na ślub.

Kto może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub?

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wyłącznie nowożeńcom oraz ich rodzicom. Przyszli małżonkowie chcąc otrzymać taki właśnie urlop muszą złożyć wniosek skierowany do swojego pracodawcy. Z okazji ślubu i wesela przysługują im dwa płatne, wolne dni urlopu okolicznościowego.

Urlop okolicznościowy w wymiarze dwóch dni może być wykorzystany jednorazowo w całości, lub dwukrotnie, po jednym dniu. Można więc wziąć 2 dni wolne bezpośrednio przed dniem ślubu (np. czwartek i piątek), aby dopiąć wszelkie przygotowania na ostatni guzik, można też zostawić sobie jeden dzień „na później”, by już po zawarciu małżeństwa dopiąć wszelkich formalności, czy zwyczajnie odpocząć.

Ślub dziecka

W przypadku rodziców młodej pary procedura jest podobna, ale ilość wolnych dni wolnych na ślub dziecka ograniczono do jednego dnia. Niestety, urlop okolicznościowy na ślub nie przysługuje rodzeństwu przyszłych małżonków, nie otrzymają również go dzieci na ślub rodzica.

W tych okolicznościach pracownikom pozostaje tylko jedno – urlop wypoczynkowy przysługujący każdemu pracownikowi. W otrzymaniu zgody na okolicznościowy urlop na ślub nie może stanąć na przeszkodzie charakter uroczystości, która może być: ślubem kościelnym, cywilnym lub konkordatowym.

Umowa zlecenie i własna działalność

Urlop okolicznościowy na ślub przysługuje wyłącznie osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Nie są do niego uprawnione osoby pracujące w oparciu o umowę o dzieło czy umowę zlecenie, ani również osoby na tzw. kontraktach B2B.

W takim wypadku, bez względu na to, czy chodzi o własny ślub czy ślub dziecka pracownika, pozostaje skorzystanie ze zwykłego urlopu – niestety, w wielu przypadkach bezpłatnego.

Czy urlop okolicznościowy na ślub trzeba wykorzystać w dniu ślubu?

Najprościej mówiąc – nie, nie trzeba. Przepisy nie definiują dokładnie warunków realizacji urlopu. Nie zmuszają pracownika do wykorzystania go dokładnie w dniach ślubu i wesela, ani też tuż przed nim czy bezpośrednio po. Ramy wykorzystania urlopu muszą być jednak zbliżone do okoliczności.

Może to zatem być dzień przymiarki garnituru czy ślubnej sukni, dzień w którym para załatwia formalności w urzędzie cywilnym czy kościele. Rodzice młodej pary mają prawo wykorzystać urlopowe dni na pomoc w organizacji ślubu, rozwożeniu zaproszeń czy ustalaniu szczegółów z cateringiem.

Jak złożyć wniosek o urlop okolicznościowy?

Wniosek o urlop okolicznościowy na ślub musi zawierać wszystkie niezbędne dane pracownika, pracodawcy oraz termin planowanego urlopu. Formularz tego rodzaju wniosku zawiera informację prawną, jaką jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Najistotniejszą częścią wniosku jest deklaracja pracownika, że dostarczy do niego dokument potwierdzający zawarcie związku małżeńskiego – kopię skróconego odpisu aktu małżeństwa.

Zobacz teżIle kosztuje ślub cywilny? Organizacja ceremonii w urzędzie

Dokument ten można dostarczyć po zakończeniu uroczystości, czyli wtedy, gdy związek małżeński zostanie oficjalnie sformalizowany. Na decyzję pracodawcy nie ma wpływu dzień tygodnia uroczystości ślubnych, nie ma też znaczenia czy przypada on w dzień wolny od pracy czy w każdy inny dzień tygodnia.

Gdy temat urlopu okolicznościowego mamy już z głowy…

Po zakończeniu spraw związanych z wnioskowaniem o urlop, pewni, że wszystko się uda, można przystąpić do kolejnych punktów z listy. Skupić się nad kreacją na obie części uroczystości, kupnem prezentu i planowaniem szczegółów. Ze wszystkich tych obowiązków najprzyjemniejszą jest planowanie kreacji a najtrudniejszą zakup prezentu ślubnego.

Niestety do naszej tradycji cały czas z trudem przebija się zwyczaj udostępniania gościom weselnym listy marzeń prezentowych sporządzanych przez młodą parę. To cały czas kontrowersyjny obyczaj, na który decyduje się niewiele par.

Z drugiej strony pragmatyzm takie opcji wydaje się nieskończenie kuszący i to zarówno z punktu widzenia młodej pary, która otrzyma dokładnie to o czym marzy i to pojedynczym egzemplarzu jak i gości weselnych, którzy mogą skupić się wyłącznie na wskazanym prezencie, bez dyskusji i nieskończonych wątpliwości. Może czas zmienić przyzwyczajenia?