Ceremonia

Ślub na plaży – jak go zorganizować, i czy w Polsce jest to możliwe?

Plenerowe śluby zyskują coraz większą popularność, a jedną z najbardziej romantycznych opcji jest ślub na plaży. Organizacja tego doniosłego wydarzenia w pięknej, nadmorskiej scenerii to spełnienie marzeń wielu przyszłych nowożeńców. Wiele osób myśli jednak, że plany o ślubie na plaży są trudne do realizacji, nie jest to jednak niewykonalne.

Ślub na plaży

Wybór miejsca na ślub na plaży

Ślub na plaży to jedna z najciekawszych propozycji na ceremonię w plenerze. Podstawą sukcesu jest wybór odpowiedniego miejsca na organizację tego wydarzenia.

Od kilku lat w Polsce została uproszczona procedura zawierania ślubów w plenerze (tj. poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego). Pozwala to na niemal nieograniczoną dowolność wyboru lokalizacji do zawarcia zaślubin, również tych nad brzegiem morza.

Zobacz teżIle kosztuje ślub cywilny? Organizacja ceremonii w urzędzie

Jeśli przyszli małżonkowie mają swoje ulubione miejsce nad morzem, które ma szczególne znaczenie – na przykład tam doszło do zapoznania lub wiążą się z nim inne, miłe wspomnienia, może to być idealna lokalizacja na ślub na plaży. Inną możliwością jest skierowanie się w stronę najbardziej atrakcyjnych lokalizacje nad polskim wybrzeżem – polskie plaże są niezwykle urokliwe i z pewnością uda się znaleźć tą najbardziej wyjątkową, żeby zorganizować na niej ślub na plaży.

W każdym przypadku warto dobrze przemyśleć wybór lokalizacji, gdyż jeśli trafi nam się tłum plażowiczów pooddzielanych od siebie parawanami, cała elegancja ślubu może zostać utracona. Na ślub na plaży idealnie będzie znaleźć plażę zarówno piękną, jak i niespecjalnie obleganą przez turystów.

Innym, bardziej kosztowym pomysłem jest wyjazd za granicę i organizacja ślubu na egzotycznej lub śródziemnomorskiej plaży. Taką ceremonię można połączyć z podróżą poślubną i spędzić niezapomniany czas w nadmorskim kurorcie. Plusem wyjazdu zagranicznego są niezwykłe widoki i w zasadzie gwarantowana piękna pogoda.

Głównym celem do organizacji wyjazdów ślubnych są:

  • z kierunków europejskich – Włochy, Chorwacja, Grecja,
  • z kierunków egzotycznych – Seszele, Dominikana, Bali, Zanzibar, Malediwy, Mauritius.

Wybór idealnego miejsca zależy od indywidualnych preferencji przyszłych nowożeńców. Warto wziąć pod uwagę takie aspekty, jak to, czy po ceremonii planowane jest wesele, ilu gości zostanie zaproszonych, jakie są możliwości finansowe, czy planowany jest ślub tylko cywilny, czy również kościelny.

Organizacja ślubu na plaży

Organizacja ślubu na plaży to zadanie wymagające pewnych przygotowań. Jeśli chodzi o Polskę – załatwianie spraw urzędowych wyglądanie podobnie jak przy standardowej ceremonii plenerowej.

Należy też pamiętać o tym, żeby dowiedzieć się, kto jest właścicielem plaży, na której mają się odbyć zaślubiny i uzyskać stosowne zezwolenia. Pomocne będzie skorzystanie z usług osoby wedding planera, specjalizującej się w organizacji tego typu uroczystości.

O ile plenerowy ślub na plaży jest realny do zorganizowania samodzielnie, o tyle opcja zagraniczna jest dużo trudniejsza logistycznie. W takim przypadku niezbędna może się okazać pomoc wykwalifikowanej i doświadczonej agencji, która zajmuje się organizacją ślubów poza granicami Polski. Pośrednik zadba o wszystkie detale, łącznie z zaplanowaniem podróży i dopełnieniem wszystkich formalności, a nowożeńcom pozostanie tylko cieszyć się z bajkowej ceremonii.

Jeśli jednak zdecydujecie się na organizację ceremonii zaślubin za granicą na własną rękę, pierwszym krokiem powinna być wizyta w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie można dowiedzieć się, jak wygląda procedura udzielenia ślubu w danym kraju, jakie dokumenty należy przygotować oraz jakich formalności należy dopełnić. Ważne, aby po powrocie do kraju dostarczyć do właściwego Urzędu Stanu Cywilnego oryginał aktu małżeństwa oraz jego przysięgłe tłumaczenie.

Stylizacje i dekoracje na ślub na plaży

Ślub na plaży wymaga odpowiedniej oprawy, w zależności od wybranego miejsca. Generalnie plenerowe śluby cieszą się dużą swobodą w kwestii doboru odpowiedniej stylizacji. Należy oczywiście wziąć pod uwagę pogodę, która będzie panowała w danym miejscu.

Strój powinien podkreślać wyjątkowość sytuacji, ale też być wygodny na piasku znajdującym się na plaży. Świetnie sprawdzi się styl boho czy vintage, a także marynistyczne dodatki. Jako dekoracji warto użyć świeżych kwiatów, lampionów, świec. Warto także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu miejsca składania przysięgi – można w tym celu wynająć specjalny taras, drewniany podest, łuk lub namiot, a także krzesła lub ławeczki dla gości.

Jeśli ślub na plaży organizowany jest w porozumieniu z restauracją, w której później odbędzie się wesele, być może ta dysponuje odpowiednimi akcesoriami i sprzętem, który można będzie wykorzystać podczas ceremonii.

Ile kosztuje ślub na plaży?

Ślub na plaży może kojarzyć się z dużymi kosztami, ale to wszystko zależy od kilku czynników – przede wszystkim od miejsca. Inny będzie koszt organizacji ceremonii na polskim wybrzeżu, a inny na Dominikanie.

Kompromisową opcją pod względem kosztów jest wybór jako kierunku jednego z krajów śródziemnomorskich, takich jak Włochy, Chorwacja czy Grecja. Do kosztów ślubu organizowanego za granicą dochodzą wyższe koszty przelotu, noclegu, dodatkowych formalności. Przy korzystaniu z usług agencji organizujących takie wydarzenia dodatkowym kosztem będzie także jej prowizja.

Zwykle młoda para decyduje się także na usługi fotografa lub wideo operatora, któremu także trzeba opłacić przelot i zakwaterowanie – chyba, że wynajęty zostanie lokalny realizator.

Niekiedy jednak okazuje się, że kameralny ślub na plaży w egzotycznym miejscu będzie porównywalną lub nawet tańszą opcją do zaślubin wraz z tradycyjnym weselem w Polsce.

Ślub na plaży, a co z weselem?

Można zdecydować się na zorganizowanie imprezy w jednej z nadmorskich restauracji, które często zlokalizowane są zaraz przy samej plaży. Taką usługę oferują także hotele z widokiem na morze. Inną propozycją jest plenerowe wesele na plaży, organizowane przez doświadczone firmy, które tworzą na plaży całe weselne miasteczko.

Zobacz teżŚlub bez wesela? Dlaczego nie!

Organizacja nadmorskiego wesela zwykle sprawdza się w Polsce. Przy zagranicznych wyjazdach, wiele par decyduje się na ślub we dwoje lub w towarzystwie wyłącznie najbliższych – w takim wypadku dobrym pomysłem będzie uroczysta kolacja lub małe przyjęcie w dobrej restauracji.