Ceremonia

Ślub i chrzciny jednocześnie? Tak, to możliwe

Ślub z chrzcinami to coraz częściej spotykane połączenie dwóch ważnych wydarzeń – może być odpowiednie dla par, które niedługo przed ślubem doczekały się narodzin potomka. Jest to praktyczne, ale i wymagające dużego nakładu pracy wydarzenie – sprawdzamy, jak zorganizować ślub i chrzest razem oraz jakie są korzyści i wady takiego połączenia.

Ślub z chrzcinami

Ślub i chrzest razem – jak to wygląda?

Ślub i chrzciny jednocześnie mogą zorganizować pary, które zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński – takie połączenie nie występuje, gdy para młoda decyduje się na ślub cywilny. Możliwe jest oczywiście zorganizowanie zaślubin w urzędzie i chrztu w kościele w tym samym dniu, jednak na to decyduje się bardzo niewiele par, głównie ze względów organizacyjnych i czasowych.

Zobacz teżŚlub bez wesela? Dlaczego nie!

Ceremonia ślubu z chrzcinami ma formę mszy świętej, na której kapłan po kazaniu udziela dziecku chrztu, natomiast para młoda wypowiada przysięgę małżeńską. Możliwe jest także udzielenie chrztu po zakończonej eucharystii, na co decyduje się stosunkowo wielu rodziców.

Para młoda tradycyjnie zasiada przed pierwszym stopniem ołtarza, jednak pomiędzy kobietą a mężczyzną jest jeszcze maluszek. Za parą młodą siedzą świadkowie, którzy mogą, lecz nie muszą być rodzicami chrzestnymi dziecka. Jeżeli na rodziców chrzestnych wybrano inne osoby niż na świadków ślubu, ci pierwsi mogą siedzieć niedaleko lub podchodzą dopiero w momencie udzielania sakramentu chrztu.

Korzyści wynikające z połączenia ślubu i chrztu

Jednoczesne zorganizowanie ślubu i chrztu dziecka pociąga za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim stoją za tym realne oszczędności, choć nie w kontekście opłat, jakie będziemy zmuszeni uiścić w kościele – tutaj para młoda musi bowiem zapłacić zarówno za mszę ślubną, jak i wnieść ofiarę za chrzest dziecka.

Niemniej jednak sama impreza dla gości jest jedna – inaczej niż w przypadku osobno zorganizowanego chrztu i ślubu. Zamiast tego możemy zorganizować jedno, duże przyjęcie, na którym tak samo ważni będą nowo poślubieni rodzice, jak i nowo ochrzczone dziecko.

Poza pieniędzmi oszczędzamy również sporo czasu, wszak udajemy się tylko na jedną mszę i na jedno przyjęcie. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy zaproszeni goście mieszkają z dala od nas – istnieje bowiem ryzyko, że na którąś z dwóch osobnych uroczystości mogliby nie być w stanie przyjechać, natomiast ślub i chrzciny razem dają możliwość zebrania wszystkich gości w jednym miejscu.

Para młoda może również celebrować najważniejszy dzień w swoim życiu razem z maluszkiem, który niedawno pojawił się w ich życiu. Warto pamiętać, że dzięki organizacji ślubu i chrztu jednocześnie, ograniczamy bodźce, które dotykają dziecko, a wynikają z dwukrotnej organizacji imprezy. Tego typu wydarzenia są bowiem doskonałą zabawą dla dorosłych i nieco starszych dzieci, jednak maluszki rzadko czują się podczas nich dobrze.

Ślub i chrzciny jednocześnie – jakie są wady?

Połączenie ślubu i chrztu w jedno wydarzenie niesie za sobą wiele korzyści, jednak nie jest wolne od wad. Nie mogą się na nie zdecydować rodzice, którzy nie zamierzają brać ślubu kościelnego, a cywilny. Do ochrzczenia dziecka nie jest co prawda potrzebna msza święta, jednak poza kościołem dziecko można ochrzcić jedynie w określonych warunkach, głównie gdy chodzi o zagrożenie życia.

Ślub i chrzest jednocześnie to także duże ograniczenie dla rodziców, którzy na swoim przyjęciu weselnym chcieliby się bawić. Maluszek będzie bowiem wymagał dodatkowej opieki, którą może mu zapewnić babcia lub niania, niemniej jednak warto zadbać, by w trakcie przyjęcia na sali była obecna osoba, która zajmie się dzieckiem, gdy rodzice będą chcieli zatańczyć.

Impreza powinna zostać dostosowana do dobowego rytmu dziecka, a więc sama uroczystość zaślubin i chrztu powinna odbyć się w odpowiednim czasie. W praktyce większość rodziców decyduje się na mszę wczesnym popołudniem bądź przeciwnie, w godzinach wieczornych, gdy dziecko będzie niedługo zasypiać.

Zobacz teżBezpieczne wesele w ciąży – nie rezygnuj z zabawy!

Organizacja chrztu i ślubu wymaga także odpowiedniego podejścia i logistyki, a co za tym idzie sporego nakładu pracy. Trzeba dokładnie przemyśleć takie kwestie, jak choćby to, kto będzie trzymał maluszka w czasie przysięgi małżeńskiej bądź gdzie zostanie on położony, gdy pójdzie już spać.

Jak zorganizować ślub i chrzest jednocześnie?

Każda para, która decyduje się na jednoczesną organizację ślubu i chrztu, powinna zacząć od sporządzenia dobrego planu. Musi on zawierać takie elementy, jak choćby godzina ślubu i przyjęcia, udogodnienia, jakie powinna posiadać restauracja, w której odbędzie się wesele czy proponowane osoby do opieki nad dzieckiem.

Warto zastanowić się, jaką suknię panna młoda zamierza wybrać, bowiem może być jej trudno sprawować opiekę nad dzieckiem w długiej, balowej kreacji. Zarówno dla pana młodego, jak i panny młodej niezbędny będzie też komplet ubrań na przebranie – maluszki mają bowiem tendencję do ulewania, natomiast te nieco starsze lubią brudzić się przy jedzeniu.

Restauracja, w której odbywa się przyjęcie, powinna dysponować pokojami – przynajmniej jeden warto zarezerwować dla państwa młodych i maluszka. Przyda się na wypadek, gdyby trzeba było się przebrać bądź w spokoju nakarmić dziecko.

Co istotne, goście weselni muszą wiedzieć, że udają się na ślub, na którym zostanie ochrzczone dziecko. Można dopisać o tym wzmiankę w zaproszeniu bądź poinformować gości osobiście. Jest to bardzo ważne, ponieważ goście zwykle zaopatrują się w mały podarunek dla maluszka na chrzest, natomiast nie będą mogli tego zrobić, jeśli nie zostaną poinformowani o tym, jaką formę ma mieć msza święta.

Natomiast decyzja o tym, czy po mszy zorganizować duże przyjęcie weselne czy jedynie poczęstunek dla gości, zależy już od możliwości finansowych, a także organizacyjnych (głównie w kwestii opieki nad dzieckiem) państwa młodych. Warto rozważyć obie opcje i wybrać taką, która najbardziej odpowiada młodym rodzicom i ich dziecku.