Organizacja

Ślub bez wesela? Dlaczego nie!

Czy warto rozważyć ślub bez wesela? Huczne wesela z dużą liczbą gości, muzyką i oczepinami to przecież wielowiekowa polska tradycja, ale w dzisiejszych czasach pary młode coraz częściej decydują się na skromne przyjęcia w gronie najbliższych lub wręcz całkowitą rezygnację z przyjęcia weselnego. Jakie są wady i zalety ślubu bez wesela, a także jak to zorganizować, żeby nie urazić rodziny i przyjaciół?

Ślub bez wesela

Ślub bez wesela? Opór starszej części rodziny niemal gwarantowany

Ślub bez wesela jeszcze do niedawna był w Polsce rzadkością. Nawet jeśli para młoda nie miała ochoty na huczne świętowanie, zwykle zmieniała zdanie pod wpływem najbliższych.

Rezygnacja z tradycyjnego, polskiego wesela jest nie do pomyślenia szczególnie dla osób starszych wiekiem, których zdaniem nie wypada nie zaprosić całej masy bliższych lub dalszych członków rodziny na zabawę weselną. Wyłamanie się z tego nie było dawniej proste, dlatego wiele par urządzało wesele tylko po to, żeby sprawić radość swoim rodzicom i dziadkom.

Co więcej, zgodnie z tradycją to właśnie na rodzicach pary młodej spoczywał obowiązek organizacji wesela – im huczniejsze, tym bardziej było ono prestiżowe i świadczyło o zamożności rodziny. Młodzi zakochani mieli więc w zasadzie niewiele do powiedzenia (panna młoda nie decydowała nawet o wyglądzie własnej sukni ślubnej!).

Od tego czasu wiele się zmieniło. Teraz organizacją ślubu i wesela zajmują się przyszli małżonkowie, rodzice udzielają im tylko pomocy – logistycznej czy też finansowej. Inne jest także podejście do urządzania samych wesel. Jak kiedyś najważniejszą była liczba gości oraz stoły uginające się od jedzenia, w późniejszych latach coraz popularniejsze stały się skromne przyjęcia, dziś zaś coraz częstszym trendem jest właśnie ślub bez wesela.

Ślub bez wesela – jakie są możliwości?

Sam ślub bez wesela może się odbyć na wiele sposobów:

  • można całkowicie zrezygnować z zaproszenia jakichkolwiek gości i celebrować zaślubiny wyłącznie w towarzystwie świadków, ewentualnie dodatkowo rodziców pary młodej,
  • można zaprosić gości (nawet bardzo wielu) wyłącznie na ślub, zaznaczając to wyraźnie w zaproszeniu. Po uroczystości wszyscy zgromadzeni rozchodzą się do domów po złożeniu życzeń nowożeńcom, bez świętowania i celebracji.

Zdecydowanie popularniejszym wariantem jest ten pierwszy, gdzie sam ślub jest także kameralny, a po złożeniu przysięgi para młoda zaprasza świadków i rodziców na obiad, a dalej świętuje już sama. W przypadku drugiego wariantu, jego realizacja może być nieco problematyczna – goście mogą poczuć się urażeni faktem, że są zapraszani na sam ślub, nie obędzie się też bez komentarzy.

Nieco wątpliwości budzić będzie też kwestia prezentów. Czy w sytuacji, jeśli ślub odbywa się bez wesela, a jesteśmy zaproszeni na samą uroczystość, powinniśmy wręczyć prezent? O ile w przypadku znajomych, oczywiste jest że wystarczą same kwiaty. Rodzice chrzestni, dziadkowie czy rodzeństwo mogą jednak poczuć się niezręcznie nie wręczając parze młodej prezentu. A jeśli już zdecydują się na prezent, mogą czuć się „wykorzystani” i pomyśleć, że zostali zaproszeni na uroczystość tylko dla prezentu.

Zobacz teżIle się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia

Zręczne wybrnięcie z takiej sytuacji nie będzie proste, dlatego najlepiej jest dobrze przemyśleć to, która z opcji na ślub bez wesela będzie najlepsza, by uniknąć przykrych sytuacji.

Duże wesele? Nie każdy je lubi

Pary młode zazwyczaj rezygnują z wesela z dwóch podstawowych powodów – finansowego lub też zwyczajnie nie lubią tego typu hucznych przyjęć i przeczuwają, że nie będą czuć się komfortowo.

W przypadku finansów sprawa jest oczywista, każdy dysponuje inną ilością gotówki, a zadłużanie się na jeden wieczór nie wydaje się najlepszym pomysłem. Nie każdy może też (lub nie chce) liczyć na wsparcie finansowe rodziny.

Uroczyste dekoracje, biała suknia i kwiaty nie są marzeniem każdej kobiety, jak dawniej uważano. A takie elementy jak oczepiny, duża ilość alkoholu oraz okrzyki „gorzko! gorzko!” bywają postrzegane jako kiczowate. I o ile część osób dobrze się czuje w takiej atmosferze, tak dla innych to prawdziwy koszmar.

Przy organizacji wesela trzeba nie tylko wydać sporo pieniędzy, ale też nieźle się natrudzić i zadbać o każdy detal – wybór sali, oprawy muzycznej, menu, dekoracji i wielu innych nie każdemu sprawia przyjemność. W takiej sytuacji nie ma sensu uszczęśliwiać nikogo na siłę, może ślub bez wesela będzie dla Was lepszą opcją? Należy przede wszystkim pamiętać, że ślub jest niezwykle ważnym wydarzeniem, jedynym takim w całym życiu – to wy macie być szczęśliwi, nie wszyscy inni wokół.

Ślub bez wesela z kolacją dla najbliższych – złoty środek?

Reagując przerażeniem na myśl o imprezie weselnej, a jednocześnie chcąc zadowolić swoich najbliższych, młodzi często decydują się na rozwiązanie, które można śmiało określić „złotym środkiem”. Narzeczeni decydują się wówczas zaprosić na ceremonię zaślubin tylko najbliższą rodzinę i przyjaciół, a następnie organizują skromny obiad lub kolację w jakiejś przyjemnej restauracji.

Zobacz teżIle kosztuje ślub cywilny? Organizacja ceremonii w urzędzie

Na takich uroczystościach zazwyczaj nie ma muzyki, a podawany jest tylko obiad, deser i kawa. Po zakończonym posiłku wszyscy rozchodzą się do domu, a młodzi najczęściej kontynuują celebrację ślubu już tylko we dwoje.

Jest to z pewnością dobry pomysł dla osób obawiających się reakcji rodziny, a które jednocześnie marzą o kameralnym, spokojnym ślubie. Oczywiście nie oznacza to, że takie wydarzenie musi być mniej uroczyste – jeśli chcecie, nadal można przecież wynająć elegancką limuzynę, która zawiezie was do ślubu, fotografa, kamerzystę i wszystkie inne elementy obecne na tradycyjnych weselach. Ogranicza was tylko wyobraźnia.

Jeśli zaś marzycie o ślubie bez wesela, absolutnie we dwoje, możecie go zorganizować naprawdę romantycznie. Kolacja przy świecach po ślubie, a następnie – na wzór amerykański – podróż poślubna jeszcze tego samego dnia? Brzmi niezwykle ciekawie. Bez względu na wybraną opcję, warto tego dnia skupić się na tym, co jest najważniejsze, czyli waszej miłości. Każda forma świętowania zawarcia związku małżeńskiego jest dobra, o ile wy jesteście szczęśliwi.