Małżeństwo

Rocznice ślubu – jak się nazywają?

Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę. Większość z nas pamięta, że dwudziestopięciolecie to srebrne gody, a pięćdziesiąta rocznica to złota rocznica. Jednak to nie jedyne nazwy rocznic ślubu – jak nazywają się pozostałe?

rocznice ślubu

Rocznice ślubu – pierwsze pięć lat razem

Małżonkowie z długim stażem często mówią, że pierwsze lata wspólnego pożycia z jednej strony są najpiękniejsze, z drugiej też najtrudniejsze. Najpiękniejsze, bo miłość jest jeszcze świeża, wszystko jest nowe, każdy dzień przynosi jakąś niespodziankę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że to w pierwszych latach zwykle na świat przychodzą dzieci, kupuje się mieszkanie, czasem zmienia pracę czy miasto. To wszystko łączy się z wieloma radościami, ale i stresem.

Dlatego pierwsze lata małżeństwa to również te często najtrudniejsze. Małżonkowie dopiero uczą się ze sobą żyć. Dosięgają ich również pierwsze dorosłe problemy i stres. Zmienność bywa ekscytująca, ale nie każdy ją lubi. Nie bez powodu nazwy rocznic ślubu w pierwszych pięciu latach małżeństwa to te najbardziej „kruche”:

Pierwsza rocznica ślubupapierowa
Druga rocznica ślububawełniana
Trzecia rocznica ślubuskórzana
Czwarta rocznica ślubukwiatowa
Piąta rocznica ślubudrewniana
Nazwy rocznic ślubu dla pierwszych pięciu lat małżeństwa

Pierwsza rocznica ślubu

Dla każdego małżeństwa, pierwsza rocznica ślubu to coś wyjątkowego. Wydaje się, że wesele odbyło się ledwie kilka dni temu. Nie bez powodu rocznicę tą nazywa się „papierową” – w pierwszym roku małżeństwa związek wystawiony jest na ogromną próbę.

Rocznice ślubu między 6 a 10 rokiem małżeństwa

Okres między 6 a 10 rokiem małżeństwa to etap, który zwykle odznacza się powolną stabilizacją. Małżonkowie wiedzą już, że mogą wzajemnie na sobie polegać, znają swoje upodobania i przywary. Zwykle samo życie staje się powoli dużo spokojniejsze. Oczywiście nadal bardzo się kochają, potrafią się zaskakiwać, a czasami spotyka ich coś niespodziewanego, ale młodzieńcza niepewność zostaje powoli zastąpiona dorosłą odpowiedzialnością.

Zobacz teżPrezent na rocznicę związku – dlaczego warto się postarać?

Dlatego też nazwy rocznic ślubu w najbliższych latach nie są już tak kruche i delikatne, jak te, które małżonkowie mają już za sobą. Z każdym rokiem rocznice stają się pewniejsze, bo i miłość staje się solidniejsza:

Szósta rocznica ślubucukrowa
Siódma rocznica ślubumiedziana lub wełniana
Ósma rocznica ślububrązowa lub spiżowa
Dziewiąta rocznica ślubublaszana
Dziesiąta rocznica ślubualuminiowa lub cynowa
Nazwy rocznic ślubu między 6 a 10 rokiem małżeństwa

Nazwy rocznic ślubu po pierwszych 10 latach małżeństwa

Lata razem uciekają bardzo szybko. Może się wydawać, że dopiero wczoraj staliście na ślubnym kobiercu a tu już pierwsze 10 lat minęło. Dzieci są coraz starsze. Wasza miłość oparta jest już nie o nagłe zrywy i dużą dawkę emocji, a o wzajemne zaufanie i wspólne doświadczenia, które są za Wami. Wydawać by się mogło, że do związku wkrada się rutyna. Jednak to poczucie stabilności i pewności drugiej osoby jest czymś, co dodaje uroku Waszym uczuciom.

Jedenasta rocznica ślubustalowa
Dwunasta rocznica ślubupłócienna
Trzynasta rocznica ślubukoronkowa
Czternasta rocznica ślubukości słoniowej
Piętnasta rocznica ślubukryształowa lub szklana
Rocznice ślubu między 11 a 15 rokiem małżeństwa

Rocznice ślubu w kolejnych latach

Nazwy kolejnym rocznicom ślubu nadaje się już zwykle co pięć lat. Lata uciekają bardzo szybko, życie pędzi do przodu. Wspólnie przeżyty czas pozwala na dojrzałą miłość. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal, każdego dnia należy dbać o wzajemne uczucia. Długi staż małżeński nie zwalnia z troski o drugą osobę. Dzieci powoli dorastają, sytuacja życiowa jest stabilna. To dobry moment na odświeżenie swoich uczuć.

Zobacz teżUrlop okolicznościowy na ślub – ile przysługuje, jak go załatwić?

Nie musicie już obawiać się utraty gruntu pod nogami. To, co jeszcze kilka lat temu sprawiało trudności dziś już nie jest zmartwieniem. Warto poświęcić nieco więcej czasu sobie nawzajem. Dobrym pomysłem może być powrót do regularnego randkowania. Wieczorne wspólne wyjście do kina czy teatru doda nieco koloru wspólnemu pożyciu.

Dwudziesta rocznica ślubu (20.)porcelanowa
Dwudziesta piąta rocznica ślubu (25.)srebrna
Trzydziesta rocznica ślubu (30.)perłowa
Trzydziesta piąta rocznica ślubu (35.)koralowa
Czterdziesta rocznica ślubu (40.)rubinowa
Czterdziesta piąta rocznica ślubu (45.)szafirowa
Nazwy rocznic ślubu dla małżeństw z dłuższym stażem

Dwudziesta piąta rocznica ślubu (srebrna, srebrne gody)

Tzw. srebrne gody to ważne wydarzenie w życiu każdego małżeństwa. Ćwierć wieku razem to nie lada wyczyn, szczególnie w czasach, gdy 50% małżeństw kończy się rozwodem. Małżonkowie z takim stażem często mają już dorosłe lub zbliżające się do dorosłości dzieci, ich związek może więc niejako wrócić do początków, gdy byli dla siebie najważniejsi.

Czas na złote gody

Jeśli dotarliście aż tutaj to należą Wam się najszczersze gratulacje. Pięćdziesiąta rocznica ślubu to piękny jubileusz. Każda kolejna to powód do dumy. Na pewno macie za sobą wiele wspólnych przeżyć, wśród nich są zarówno te dobre jak i te złe. Bagaż wspólnych doświadczeń umocnił Was wzajemnie, miłość stała się również dozgonną przyjaźnią. Wszystkie dotychczasowe przeżycia sprawiły, że znacie się od każdej strony i rozumiecie się bez słów. Emocji między Wami jest mniej, choć miłość nadal tli się w Waszych sercach.

Pięćdziesiąta rocznica ślubu (50.)złota (złote gody)
Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu (55.)szmaragdowa lub platynowa
Sześćdziesiąta rocznica ślubu (60.)diamentowa
Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu (65.)żelazna
Siedemdziesiąta rocznica ślubu (70.)kamienna
Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu (75.)brylantowa
Osiemdziesiąta rocznica ślubu (80.)dębowa
Nazwy rocznic ślubu od złotych godów

Najważniejsza jest każda rocznica ślubu

Nie ma jednej sprawdzonej receptury na udany związek. Różnice charakteru się zdarzają i są bardzo potrzebne. Najważniejsze to wzajemnie się uzupełniać i rozumieć Czasami konieczne są ustępstwa, czasami potrzebny jest kompromis, a czasem nie obejdzie się bez porządnej awantury.

Mimo wszystko zawsze należy o dbać o siebie wzajemnie i pamiętać o drugiej osobie. Jeśli dodamy do tego starania z obu stron i iskierkę miłości jest szansa, że razem przejdziemy przez życie. Zawsze warto dbać o związek, świętując każdą kolejną rocznicę ślubu.

Tagi: