Organizacja

Pudełko na koperty ślubne

Pudełka na koperty to doskonały sposób na to, aby otrzymane podarunki w formie pieniężnej nie zgubiły się podczas przyjęcia weselnego. Jakie pudełko na koperty ślubne wybrać i dlaczego warto w nie zainwestować?

pudełko na koperty ślubne

Czym jest pudełko na koperty ślubne?

Choć jeszcze kilkanaście lat temu nikt o nim nie słyszał, dziś pary młode wręcz prześcigają się w jego komponowaniu i stylistyce. Pudełko na koperty to nic innego, jak niewielki karton, drewniana skrzynka czy innego rodzaju opakowanie, które ma posłużyć jako przechowalnia otrzymanych w formie pieniężnej prezentów.

Niegdyś prezenty ślubne miały zupełnie inną formę – stanowiły je garnki, zastawa stołowa, sprzęty AGD czy innego rodzaju elementy wyposażenia mieszkania. Wynikało to ze specyfiki tamtych czasów – produkty te w sklepach nie były zwykle dostępne, a jeżeli już udało się je znaleźć, to ich ceny były bardzo wygórowane.

Dziś jednak mamy do wyboru mnóstwo różnego rodzaju produktów, które możemy bez problemu kupić we własnym zakresie, a co najważniejsze zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami. Dlatego też mało kto obecnie obdarowuje młodą parę prezentami w formie rzeczowej.

Zobacz teżIle się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia

W ostatnich latach przyjęły się raczej prezenty w formie pieniężnej, które jednak mają jedną, podstawową wadę – łatwo je zgubić czy nawet ukraść. Nikt nie odważyłby się wynieść z wesela garnków w obawie przed byciem przyłapanym, lecz wyniesienie małej koperty nie stanowi większego problemu.

Abstrahując jednak od kradzieży, koperty można też zwyczajnie zgubić, gdyż są małe i lekkie, dlatego ich braku możemy po prostu nie zauważyć w odpowiednim momencie. Stąd też pojawiło się bardzo praktyczne rozwiązanie, jakim są pudełka na koperty ślubne.

Idealne pudełka na koperty – czyli jakie?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego typu pudełek. To, które ma spełniać rolę pudełka na koperty ślubne powinno jednak zapewnić odpowiednią ochronę dla otrzymanych podarunków. Dlatego też nie warto kupować pudełek, które można z łatwością otworzyć.

Dobrym wyborem będzie np. pudełko zamykane na kłódkę, dzięki czemu podarunki nie wpadną w niepowołane ręce. Para młoda może również wybrać pudełko, które posiada tylko jeden otwór na górze, w który goście mogą wrzucać koperty. To praktycznie wyklucza sytuację, w której koperta przez przypadek wypadnie ze środka. Niemniej jednak otwarcie takiego pudełka spowoduje jego zniszczenie, jest to więc jednorazowy zakup, który więcej parze młodej nie posłuży.

Pudełko na koperty powinno też być stosunkowo duże. Większość gości decyduje się wręczyć pieniądze w kopercie, jednocześnie wkładając do środka kartkę ślubną. Choć spora część kartek ma standardowe wymiary, mogą nam się trafić także te znacznie większe, które nie zmieszczą się w małym pudełeczku. Duże pudełko na koperty wygląda też efektowniej.

Jak powinno wyglądać pudełko na koperty?

To, jak będzie wyglądać pudełko na koperty zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych preferencji pary młodej.

Na rynku dostępne są gotowe pudełka, na których znajdują się ogólne napisy typu: „para młoda”, „dziękujemy” lub „koperty”. Spora część par młodych decyduje się z kolei na zamówienie personalizowanego pudełka na koperty ślubne, na których znajdą się ich imiona i data ślubu. Na pudełku można także umieścić cytat o miłości czy krótkie podziękowania dla gości. Zamawiając spersonalizowane pudełko możemy wybrać jego kolor, wzór czy kształt.

Takiej możliwości nie ma przy pudełkach, które kupujemy normalnie w sklepie – zwykle są one w kolorze białym, ewentualnie ozdobione kwiatami. Jeśli zaś para młoda wybrała kolor przewodni wesela, w takiej też barwie powinno być pudełko. Natomiast na wesele w stylu ekologicznym pudełko na koperty powinno być wykonane z drewna i ozdobione kwiatami.

Możliwości jest wiele – część par młodych decyduje się nawet powierzyć wykonanie tego przedmiotu specjalistom od scrapbookingu, którzy wykonują bardzo efektowne, niemniej jednak stosunkowo drogie prace.

Cena pudełka na koperty

Organizacja ślubu i wesela pociąga za sobą szereg wydatków. W pudełko na koperty warto jednak zainwestować, nawet gdy budżet weselny jest mocno ograniczony – chodzi przecież o bezpieczeństwo prezentów.

Najtańsze pudełko można kupić już za 20 zł, jednak nie spodziewajmy się po nim cudów – jest to najzwyklejsze pudełko, zwykle jednorazowego użytku. Drewniane skrzynki możemy upić w cenie ok. 30-40 zł, natomiast personalizowane produkty kosztują już około 50 zł, a nawet i więcej w zależności od wyboru wzoru i modelu. Najdroższe są pudełka zamykane na kluczyk, które można użyć wielokrotnie, a co więcej gwarantują one bezpieczeństwo.

Jeżeli jednak nie chcemy wydawać zbyt dużo, można wykonać je we własnym zakresie w domowym zaciszu. Wystarczy tylko karton, kolorowe papiery i nieco wyobraźni. Ręcznie wykonana skrzynka nie powinna kosztować wiele, a w efekcie powstanie wyjątkowa ozdoba i pamiątka ślubna. Na takim pudełku można umieścić też zdjęcie pary młodej bądź inne elementy dla niej charakterystyczne.

Zobacz teżKsięga gości weselnych, czyli jak stworzyć bezcenną weselną pamiątkę

Jeżeli jednak zdecydujemy się zamówić pudełko, pamiętajmy o tym, aby zrobić to z wyprzedzeniem. Na realizację zamówienia nierzadko trzeba poczekać nawet kilka tygodni.

Drugie życie pudełka po kopertach

Lepszej jakości pudełko może po weselu posłużyć młodej parze np. jako szkatułka na biżuterię czy do przechowywania cennych pamiątek. Dodatkowo pudełko tego typu będzie przypominało o wyjątkowym dniu ślubu i wesela, stojąc na komodzie w salonie bądź w sypialni.

Pomysłów na wykorzystanie tego przedmiotu jest sporo, bo choć nie użyjemy go po raz drugi w tym samym celu, zawsze będzie ono stanowić wartościową pamiątkę.

Tagi: