Małżeństwo

Prezent na rocznicę związku – dlaczego warto się postarać?

Każda rocznica, istotna dla związku, powinna być celebrowana przez parę. Dlaczego? Bo to jeszcze jedna okazja, by przypomnieć sobie historię relacji i pomyśleć na jej przebiegiem. Prezent na rocznicę związku kumuluje ważne wspomnienia, buduje refleksję i każe przekuć powstałe emocje w nowe znaczenia. Prezent nie taki zwykły i banalny, jak nam się to często zdarza, przypadkowy bo nie było czasu na pomyślenie i przygotowanie się. Jaki to powinien zatem być prezent? Niezapomniany.

Prezent na rocznicę związku

Prezent na rocznicę ślubu

Celebrowania rocznicy ślubu można dokonać na milion sposobów. Jednak obserwując pary ze sporym już stażem można zauważyć dwie metody myślenia o rocznicowym prezencie. Jedna z nich polega na tym, że każde z małżonków planuje zrobić tej drugiej stronie zaskakujący, wspaniały i niezapomniany prezent, ale robi to samodzielnie, bez konsultacji z drugą stroną – uważa, że „wie lepiej”, czego współmałżonek oczekuje.

Druga metoda polega na pełnym współdziałaniu. Małżonkowie długo i wspólnie zastanawiają się, w jaki sposób chcieliby celebrować tak ważną rocznicę i co tak naprawdę sprawiłoby radość im obojgu i w takim samym stopniu. Rozważania tego rodzaju mogą trwać bardzo długo, w pewnym momencie stają się po prostu marzeniem, najpierw planowanym w dalekiej przyszłości, potem czymś nieosiągalnym i w końcu, gdy jedna ze stron weźmie na swoje barki realizację, zamieni się ono w rzeczywistość.

Jaki prezent na rocznicę związku?

Każda z powyższych metod może przynieść parze mnóstwo radości i satysfakcji. Z takim planowaniem łączy się bowiem niespodzianka, zaskoczenie, niezwykła radość po jednej stronie i ogromna satysfakcja z udanego pomysłu po drugiej. Każda ze stron jest zachwycona, że tak długo potrafiła dochować tajemnicy, nigdy nie zdradziła się z pomysłem a realizację przeprowadziła całkowicie dyskretnie. W przypadku rzeczywistej, pozytywnie odebranej niespodzianki, dochodzi jeszcze fakt umiejętności odczytania pragnień i marzeń współmałżonka. A to jest ogromny dar, świadczący o koncentracji na potrzebach tej drugiej strony, znajomości jej marzeń i konsekwencji w realizacji.

Zobacz teżRocznice ślubu – jak się nazywają?

Pary przygotowują dla siebie wzajemnie przeróżne prezenty na rocznicę związku, najczęściej są to cenne przedmioty, o których każda ze stron marzyła od długiego czasu. Jednak zasadą dla wymiany prezentów powinna być zawsze wzajemność i poczucie, że ten wyjątkowy i cenny prezent de facto jest wspólnym marzeniem.

Odnawianie ślubów 

Jednym z coraz bardziej popularnych prezentów na rocznicę ślubu jest odnowienie przysięgi małżeńskiej. I nie ma tu znaczenia jak długo trwa małżeństwo pary. Bardzo często decydują się one na tę uroczystość nawet kilka lat po pierwszym ślubie, najczęściej z jakiegoś powodu, który wpłynął na przebieg tamtej uroczystości lub pewnego rodzaju braku satysfakcji z pierwszego ślubu. Równie często powodem odnowienia ślubu jest pragnienie powiedzenia sobie jeszcze raz, jak ważny jest to związek. Gdy para decyduje się na odnowienie ślubów, przygotowania do niego stanowią wspólny i wzajemny prezent. Uroczystość bowiem wygląda tak, jakby był to ślub połączony z weselem, mniej licznym, bardziej kameralnym, ale cały czas niezwykle uroczystym. Na koniec uroczystości, bardzo często, para wymienia, czasem trochę zniszczone, obrączki na nowe egzemplarze.

Prezent dla niej i dla niego na rocznicę związku

Najbardziej popularnym sposobem świętowania rocznicy jest wymiana prezentów. Ale jaki prezent na rocznicę związku wybrać? Na pewno wartościowy. Mężczyźni zwykle skupiają się na zakupie złotej biżuterii, najczęściej jest to pierścionek z podtekstem – zaręczynowy, czasem kolczyki czy cenne naszyjniki. Kobiety kupują firmowe i kosztowne zegarki, czasem gadżety elektroniczne, spersonalizowane akcesoria. Zwykle są one grawerowane, przypominając o okazji z jakiej zostały wręczone. Wszyscy lubimy dostawać prezenty, niektórzy wolą je nawet dawać niż otrzymywać, dlatego wymiana prezentów na rocznicę związku jest bardzo pociągająca i może spełnić nawet wygórowane oczekiwania.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Wycieczka na rocznicę

Są takie pary, które tak bardzo lubią ze sobą przebywać, że przez cały rok planują wspólne urlopy, wycieczki do egzotycznych krajów, dalekie podróże. Z różnych powodów latami nie jest to możliwe, na przeszkodzie stoi wiek dzieci, zakup mieszkania, finanse. Przez całe lata małżeństwa para mogła sobie pozwolić wyłącznie na krótkie wakacje w kraju czy najdalej w Europie. Marzenie o wspaniałej, długiej i egzotycznej podróży na inne kontynenty, stało się marzeniem na drugą połowę wspólnego życia. Ważna, przełomowa rocznica ślubu jest właśnie okazją do takich decyzji. Wyprawa nie uda się jednak bez pełnej determinacji obojga małżonków albo chociaż jednej ze stron. Egzotyczna podróż na rocznicę ślubu brzmi wspaniale – podróż spokojna, we dwoje, albo z przyjaciółmi, taka, która daje możliwość delektowania się wymarzonym prezentem. Dokąd miałaby ona prowadzić? Nie ma znaczenia, ważne by prowadziła do miejsc, o których przez lata się myślało i marzyło.

Kameralna rocznica ślubu

Umówmy się jednak, że nie każdy dysponuje środkami na spełnianie spektakularnych marzeń. I nie muszą one takimi być, by spędzić rocznicę ślubu w sposób niezapomniany. Kameralna rocznica i prezent na rocznicę związku w postaci kolacji we dwoje w dobrej i stylowej restauracji pozostanie w pamięci na długo. Kolacja przy świecach, wykwintne menu, dobre wino, a jak się uda drobny upominek biżuteryjny podkreślą wagę tego dnia i przypomną o znaczeniu związku. Niespieszny pobyt w lokalu, rozmowa i wzajemne towarzystwo sprawią, że takiego prezentu na rocznicę ślubu nie da się zapomnieć.

W naszej kulturze przyzwyczailiśmy się do tego, by podkreślać i przypominać sobie wzajemnie wszelkie ważne rocznice. I to zarówno w życiu prywatnym jak i zbiorowym. Tworzymy okazje do celebrowania, miłego spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, kreujemy okazje, by być wciąż razem. Jesteśmy społeczeństwem stadnym i szukamy każdej możliwości, by dodać każdemu dniu wagi i takiego znaczenia, aby nie pomylić go z żadnym innym. Dlatego celebrujmy każdą miłą okazję.