Zwyczaje

Prezent dla świadkowej – jak najlepiej wyrazić wdzięczność?

Organizacja wieczoru panieńskiego, koordynacja ślubu, wsparcie dla panny młodej – na głowie świadkowej spoczywa wiele obowiązków i nie mała odpowiedzialność. Podziękowanie dla świadkowej to sposób na wyrażenie wdzięczności, okazja, by podziękować za jej starania oraz docenić zaangażowanie. Jaki prezent dla świadkowej będzie dobrym wyborem, a także kiedy wypada go wręczyć?

prezent dla świadkowej

Podziękowanie dla świadkowej

Rola świadkowej jest niezwykle honorowa i zaszczytna, ale również nieco niewdzięczna. Jej zadaniem jest bycie niejako cieniem panny młodej, jej osobistą asystentką, która przyjdzie z pomocą w najbardziej nawet niespodziewanej sytuacji. Dotyczy to nawet takich spraw jak wyjście do ubikacji – samodzielne zdjęcie sukni ślubnej jest bowiem często niemożliwe.

To od niej w dużej mierze zależy również sukces imprezy weselnej. Powinna z jednej strony wspierać we wszystkim pannę młodą, z drugiej zaś dbać o komfort i dobrą zabawę gości. W torebce każdej świadkowej znajduje się cały arsenał „awaryjnych” akcesoriów, takich jak choćby agrafki, igły, nitki, korektory, szminki – w końcu nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć.

Rola świadkowej zaczyna się jednak jeszcze na długo przed weselem: to ona pomaga wybrać suknię ślubną i organizuje wieczór panieński. Obowiązków jest wiele, stresu jeszcze więcej, dlatego warto zorganizować podziękowanie dla świadkowej, wręczając przy tym elegancki prezent.

Kiedy i w jaki sposób go wręczyć prezent dla świadkowej?

Stałym elementem tradycyjnych, polskich wesel są tzw. oczepiny. Zwyczajowo rozpoczynają się po północy, odbywają się w tym czasie różnego rodzaju konkursy, bardziej odważne zabawy, jak i właśnie podziękowania. I pomimo tego, iż wiele osób zaczyna odchodzić od organizowania oczepin lub skracając je do minimum, to jeden ich element jest obecny niemal na każdym przyjęciu weselnym: są to oczywiście podziękowania, bardziej lub mniej rozbudowane.

Najczęściej para młoda dziękuje kolejno rodzicom, dziadkom, chrzestnym i świadkom, czasami również innym, ważnym w ich życiu osobom. Wręczane są kwiaty, a młodzi zapraszają dane osoby do wspólnego tańca.

Zobacz teżPodziękowania dla rodziców – jak i kiedy je zrobić, co wręczyć rodzicom?

Prezent dla świadkowej warto więc wręczyć w trakcie oczepin i podziękowań (o ile mają się one odbyć), można zrobić to także już po imprezie weselnej.

Pomysły na prezent dla świadkowej

Prezent dla świadkowej ma mieć przede wszystkim symboliczne znaczenie, ma być też trwałą i cenną pamiątką. Wręczenie ciasta i butelki wina to nie najlepszy pomysł – chodzi raczej o coś wyjątkowego, ale jednocześnie nikt nie oczekuje, by prezent kosztować miał małą fortunę.

Biżuteria z grawerem

Elegancka biżuteria to niezastąpiony i prawdopodobnie najbardziej popularny prezent dla świadkowej. Szczególnie dużym powodzeniem cieszą się bransoletki – są niezwykle subtelne i łatwo można je dostosować do upodobań osoby, która ma ją otrzymać.

Najlepiej postawić na bransoletkę srebrną lub wykonaną z dobrej jakości stali nierdzewnej. Złota bransoletka będzie zbyt kosztowna, zaś surowce gorszej jakości mogą wyglądać tandetnie, będą też po prostu nietrwałe. Opcjonalnie, można także kupić bransoletkę z rzemyków, która jest znacznie tańsza, a przy tym bardzo modna, można też pokusić się o wykonanie jej samodzielnie.

Bransoletka dla świadkowej czy inna biżuteria zyskają na wartości sentymentalnej, gdy zostanie na nich umieszczony personalizowany grawer z podziękowaniem lub po prostu datą i imionami nowożeńców.

Kosmetyki lub perfumy

Jeśli świadkowa nie przepada za biżuterią i raczej stroni od wina, jako prezent dla świadkowej sprawdzi się bardziej praktyczny upominek. Jest to jednak propozycja zarezerwowana dla osób, które są naprawdę blisko ze sobą i znają swoje upodobania.

Ulubione perfumy czy zestaw dobrych kosmetyków będzie trafiony, ale tylko pod warunkiem, że wiesz jakich perfum używa Twoja świadkowa lub chociaż jakie nuty zapachowe preferuje. Perfumy czy kosmetyki zapakowane w zwykłą torebkę z prezentami mogą też wyglądać mało oryginalnie, dlatego dobrze mieć pomysł na to, jak nadać temu bardziej uroczystej oprawy.

Fotoalbum dla świadkowej i ozdobny plakat

Personalizowany fotoalbum, w którym znajdą się wspólne zdjęcia panny młodej i świadkowej to idealny prezent dla świadkowej, który wywołać może szczere wzruszenie. W fotoalbumie warto zamieścić zdjęcia z wieczoru panieńskiego oraz te z dawnych lat. Zamiast fotoksiążki można zdecydować się również na wykonanie okolicznościowego plakatu-mozaiki ze wspólnych zdjęć.

Weekend w SPA

To pomysł na nieco bardziej kosztowny prezent dla świadkowej. Po tygodniach nerwów każdy zasługuje na chwile relaksu i czas tylko dla siebie. Warto to podkreślić, dziękując świadkowej za jej zaangażowanie i bezcenną pomoc podczas przygotowań i samego dniu ślubu.

Podczas relaksu w SPA świadkowa poczuje się doceniona, a wszelkie trudności i cały stres odejdą w zapomnienie. To wyjątkowy pomysł na prezent, który warto rozważyć.

Pamiątkowy kubek

Upominek w formie personalizowanego kubka to ciekawy pomysł na prezent dla świadkowej. Kubek można zamówić z grafiką przedstawiającą datę ślubu i słowo „dziękujemy”, można też użyć wspólnego zdjęcia panny młodej i świadkowej – szczególnie, gdy panna młoda ze świadkową to przyjaciółki.

Kubek będzie przypominał o tym wyjątkowym czasie ślubu i wesela, a także o roli, jaką miała świadkowa podczas przygotowań i organizacji tego wydarzenia.

Czekoladki

Ciekawym dodatkiem do głównego prezentu będzie zestaw eleganckich czekoladek. Słodkości to zawsze dobry pomysł na podziękowanie dla świadkowej, dzięki temu niejako „osładzamy” trudy związane z organizacją dnia ślubu i wesela.

Prezent wykonany własnoręcznie

Z pewnością najcenniejszym prezentem dla przyjaciółki, która pełni rolę świadkowej będzie prezent wykonany własnoręcznie. Czy będzie to bransoletka, pamiątkowe pudełko, ramka z napisem „love” czy inna rzecz, czas poświęcony na wykonanie takiego upominku doda mu wyjątkowej wartości.

Umieść prezenty dla świadkowej w drewnianym pudełku

Drewniane pudełko z personalizowaną dedykacją idealnie sprawdzi się jako opakowanie na prezenty dla świadkowej. W takim pudełku umieścić można też butelkę dobrego alkoholu, czekoladki, liścik z podziękowaniem i sam prezent główny.

Dobrze dobrane pudełko samo w sobie stanowić będzie ciekawą dekorację, którą świadkowa może zechcieć wyeksponować w swoim mieszkaniu, gromadząc tam pamiątki związane z dniem ślubu i wesela.

Podziękowania dla świadków pary młodej

Przygotowując podziękowanie dla świadkowej, nie należy zapominać też o osobie świadka – przed nim też stawiane są liczne zadania i nie mniejsza odpowiedzialność. Upominek dla świadka może być nieco prostszy, w przypadku mężczyzn zwykle sprawdzi się butelka dobrego alkoholu, niemniej jednak z pewnością sprawimy mu przyjemność, wręczając personalizowany, dobrze dobrany prezent.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Podsumowanie

Pomoc świadkowej jest nieoceniona w organizacji ślubu i wesela. Świadkowa przebywa najbliżej panny młodej, będąc jej powierniczką i niejako asystentką, dba też o bezproblemowy przebieg całej uroczystości. Wręczając wyjątkowy prezent dla świadkowej, podkreślamy naszą wdzięczność za jej zaangażowanie i wsparcie nie tylko w tym dniu, ale też podczas przygotowań do ślubu i wesela.