Zwyczaje

Podziękowania dla rodziców – jak i kiedy je zrobić, co wręczyć rodzicom?

Złożenie podziękowań dla rodziców w dniu ślubu i wesela to piękna tradycja i wzruszająca chwila. Para młoda dziękuje rodzicom za trud włożony w ich wychowanie, ale też za pomoc w organizacji wesela. Jak i kiedy złożyć podziękowania dla rodziców, aby odpowiednio podkreślić tę wyjątkową chwilę?

podziękowania dla rodziców

Za co składamy podziękowania dla rodziców?

Ślub i wesele to niezmiernie ważne wydarzenia w życiu każdej pary młodej. Z tego też względu przyszli państwo młodzi dbają o to, aby wszystko było dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Trudno byłoby jednak wyobrazić sobie zorganizowanie przyjęcia weselnego bez rodziców. To właśnie oni należą do osób, którym państwo młodzi chcą najbardziej okazać swoją wdzięczność.

Kto nie doczekał się jeszcze własnego potomka, może nie być w stanie wyobrazić sobie, jaki ogrom pracy i często wyrzeczeń się z tym wiąże. Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, starają się, aby ich życie było lepsze i wyjątkowe. Rodzicielska miłość nie ma granic, a w dniu ślubu, gdy dzieci symbolicznie stają się niezależne od rodziców i zakładają własne rodziny, pojawia się idealny moment, by powiedzieć szczere „dziękujemy” – za wszystko, co młodzi w życiu otrzymali od swoich rodziców.

Ważna jest atmosfera, w jakiej dziękujesz rodzicom

Podziękowania dla rodziców to wyjątkowa chwila, zarówno dla pary młodej, jak i waszych rodziców. Najczęściej przy tej okazji wręcza się prezent, który stanie się dla rodziców pamiątką z tego wyjątkowego dnia.

Zobacz teżPomysł na prezent dla rodziców pary młodej

Bez względu na to, na jaki podarunek dla rodziców się zdecydujemy, warto zadbać także o odpowiednią atmosferę podczas podziękowania dla rodziców. W przeważającej większości przypadków podarunki wręcza się podczas przyjęcia weselnego. Można zadedykować rodzicom piosenkę i zaprosić ich do wspólnego tańca – gdy melodia ucichnie, państwo młodzi powinni zabrać głos i podziękować swoim rodzicom. Ważne, aby słowa podzięki płynęły prosto z serca.

Prezent warto również jak najpiękniej zapakować. Rodzice śmiało mogą obejrzeć go na przyjęciu, w otoczeniu gości, jeżeli mają oczywiście takie życzenie. Podczas podziękowań dla rodziców zapewne niejednemu popłynie łza wzruszenia, ale nie można się tego wstydzić.

Podziękowania przed ceremonią ślubną

Rodzice mogą krępować się, gdy zostaną wywołani na środek sali weselnej, szczególnie podczas tak intymnej chwili jak podziękowania od swoich dzieci. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podziękowania dla rodziców zorganizować jeszcze przed ceremonią ślubną, np. po błogosławieństwie.

Zobacz teżBłogosławieństwo młodej pary – jak powinno przebiegać?

W domowym zaciszu, w towarzystwie jedynie rodzeństwa i świadków, obie strony będą miały więcej swobody, a tekst podziękowań może być bardziej osobisty. Nierzadko bowiem nie chcemy, by nasze osobiste uczucia były publicznie ukazywane, np. zaproszonym na wesele znajomym z pracy.

Ten wyjątkowy moment sprzyja wzruszeniu, z pewnością pozwoli też nieco rozluźnić stres związany z organizacją uroczystości. Otrzymany podczas podziękowania dla rodziców prezent można będzie zostawić w domu, nie ryzykując jego zniszczenia podczas zabawy weselnej, gdzie przy dużej liczbie gości łatwo o niespodziewane zdarzenia.

Tekst podziękowań dla rodziców

Podziękowanie będzie miało największą wartość dla waszych rodziców, gdy powiecie coś od siebie, prosto z serca. Gotowe wierszyki i formułki nie sprawdzą się tutaj najlepiej, chyba, że do własnej wypowiedzi dołączycie pasujący wiersz czy cytat.

Słowa podziękowań powinny być wyjątkowe, poza oczywistym „dziękujemy” powinny zawierać to, co najbardziej chcecie przekazać w tym dniu rodzicom:

  • za dobre wychowanie,
  • za szczęśliwe i pełne miłości życie w latach młodzieńczych,
  • za pomoc w organizacji ślubu i wesela,
  • za radość życia i wsparcie ze strony rodziców.

Najlepsze słowa podziękowania dla rodziców przychodzą do głowy po czasie, dlatego lepiej jest odwrócić sytuację. Tekst podziękowań można opracować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby znaleźć w sobie to, co szczególnie chcemy powiedzieć. Tekst ten można napisać ręcznie na kartce i przygotować sobie w formie krótkiego przemówienia, ważne tylko, aby podczas jego odczytywania spoglądać rodzicom w oczy.

Kamerzysta i fotograf podczas podziękowań dla rodziców

Bez względu na to, czy podziękowania dla rodziców odbędą się w domu panny młodej przed ślubem, czy w trakcie wesela, warto, aby w odbywały się w obiektywie kamery. Zdjęcia i film z podziękowania to świetna pamiątka i wyjątkowy prezent dla waszych rodziców.

Z pewnością dla niektórych ten moment może być stresujący i nieco krępujący, szczególnie dla osób, które rzadko ukazują swoje uczucia innym. Zdecydowanie jednak warto podziękować rodzicom za ich wkład w nasze życie – to niewiele, w porównaniu z tym, jak wiele zrobili dla nas. Trud wychowania, życie w otoczeniu miłości mamy i taty i ich wsparcie zasługują na podziękowanie.