Organizacja

Oprawa muzyczna ślubu – jakie pieśni ślubne wybrać?

Dzień ślubu i wesela jest dla większości par dniem absolutnie wyjątkowym. Istotne jest nie tylko przygotowanie przyjęcia, ale również oprawa muzyczna ślubu. Należy także zastanowić się nad dekoracjami, zarówno w miejscu, w którym odbędzie się wesele jak i w kościele, w którym odbywać ma się ceremonia ślubna. Jeżeli chodzi o ślub, bardzo istotne jest również zatrudnienie osoby, która ma śpiewać. Nie zawsze bowiem parze młodej odpowiada wokal organisty, który jest zatrudniony w danej parafii.

Oprawa muzyczna ślubu

Czym kierować się przy wyborze oprawy muzycznej na ślub?

Nie ulega wątpliwości, że każdej parze zależy na tym, aby oprawa muzyczna ślubu była wyjątkowa. Przy wyborze pieśni należałoby kierować się przede wszystkim swoimi własnymi preferencjami. Należałoby przy tym pamiętać o tym, że nie każdy repertuar będzie odpowiedni.

Zdecydowana większość duchownych uważa, że podczas ceremonii ślubnej nie powinny być śpiewane pieśni uważane za typowo świeckie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż niektórzy księża odstępują od tej reguły w myśl zasady, iż każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Może się więc zdarzyć, że ksiądz zgodzi się na to, aby podczas ceremonii ślubnej zaśpiewany został Hymn o miłości, który posiada charakter typowo świecki.

Zobacz teżRocznice ślubu – jak się nazywają?

Niekiedy jednak duchowny nie zgodzi się na wybór takiej pieśni. Jeżeli bardzo mocno zależy nam na tym, aby podczas ceremonii ślubnej zaśpiewana została jakaś konkretny świecki utwór, możemy podjąć się próby przekonania duchownego, należy jednak liczyć się z tym, że finał takiej rozmowy może nie być dla nas niezadowalający.

Jakie pieśni ślubne będą godne naszej uwagi?

Jak już wspomniano powyżej, pieśni ślubne to w zdecydowanej większości te liturgiczne, które śpiewane są na co dzień w kościołach podczas trwania mszy. Duchowny może się zgodzić na to, aby podczas ceremonii ślubnej zaśpiewać tak zwane piosenki czy pieśni oazowe, gdyż mają one charakter religijny, a nie świecki, warto więc zapytać księdza o zasady panujące w danej parafii – być może wręczy on nam repertuar pieśni ślubnych, które możemy wybrać na ceremonię zawarcia małżeństwa.

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród par młodych cieszy się pieśń Ave Maria, która najczęściej jest śpiewana podczas wejścia pary młodej do kościoła. Ma ona wyjątkowo uroczysty charakter, a przy tym nie jest zbyt pompatyczna. Bywa jednak, że para młoda życzy sobie tego, aby pieśń tę zaśpiewać na zakończenie mszy ślubnej.

Podczas udzielania Komunii Świętej, najczęściej śpiewane są wspomniane już wcześniej pieśni oazowe. Jako przykład takich utworów można wskazać chociażby: „Oto jest dzień, który dał nam Pan” czy „Jak w uczniowskim zeszycie„.

Wyjątkowo dużym zainteresowaniem cieszą się również Pieśni Maryjne. Śpiewane są one zarówno na wejście jak i na zakończenie ceremonii ślubnej. Pieśni liturgiczne na ślub powinny mieć nie tylko charakter religijny, ale powinny również podobać się parze młodej. Dzięki temu zakochani będą czuli się jeszcze bardziej wyjątkowo podczas zawierania sakramentu małżeństwa.

Jakich instrumentów można używać w kościele?

Powyżej wspomniano o tym, że oprawa muzyczna ślubu powinna być starannie przemyślana. Nie wszystkie pieśni mogą bowiem być śpiewane w kościele. Równie istotne jest jednak to, aby używać dozwolonych instrumentów. Oczywiście mogą to być organy, które znajdują się w zdecydowanej większości kościołów. Trzeba jednak pamiętać, iż w liturgii nie powinno się używać instrumentów, które są kojarzone przede wszystkim z muzyką świecką, rozrywkową.

Prawdopodobnie ksiądz nie zgodzi się więc na użycie gitary elektrycznej. Istnieje jednak całkiem spore prawdopodobieństwo tego, że zgodzi się na użycie zwykłej gitary. Jest ona przez wiele par młodych uważana za znacznie bardziej wdzięczny instrument niż organy.

Oprócz gitary elektrycznej, podczas ceremonii zaślubin nie powinno używać się również perkusji czy fortepianu. Z całą pewnością duchowny zgodzi się jednak na użycie skrzypiec, altówki czy harfy, są to bowiem instrumenty, które bardzo mocno kojarzą się z pieśniami religijnymi.

Zobacz teżBłogosławieństwo pary młodej – jak powinno przebiegać?

Jeżeli nie podoba się nam brzmienie tradycyjnych organów, mamy więc do wykorzystania całkiem sporo różnych opcji. Zawsze należałoby jednak zapytać o zgodę księdza, który ma odprawiać ceremonię zaślubin.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nie każda para młoda wie, jakie pieśni ślubne chce wykorzystać podczas swojej ceremonii. Każdemu mogą podobać się nieco inne pieśni liturgiczne na ślub, ale najistotniejsze jest to, aby państwo młodzi doszli do porozumienia.

Jeżeli jednak nie wiemy, które pieśni wykorzystać podczas ceremonii zawarcia małżeństwa, możemy poprosić o pomoc zaufane osoby. Przyszła panna młoda prawdopodobnie zwróci się o radę do swojej mamy, siostry lub przyjaciółki. Pan młody może zaś poradzić się ojca czy brata. Narzeczeni zawsze mogą porozmawiać również z księdzem, który ma na względzie dobro wszystkich osób wierzących. Doradzi więc on przyszłym małżonkom dobór odpowiedniego i atrakcyjnego repertuaru.

Bardzo istotne jest także to, aby odpowiednio wcześnie zatrudnić osobę, która ma śpiewać podczas ceremonii ślubnej. Wybrane przez nas pieśni ślubne muszą być bowiem zaśpiewane przez zdolną osobę. Jeżeli chcemy wynająć zdolnego solistę lub solistkę, musimy liczyć się z dość dużymi kosztami. Koszt wynajęcia organisty, który jest na stałe zatrudniony w parafii, w której ma odbywać się ceremonia zaślubin jest zazwyczaj o wiele niższy.

Należy także pamiętać o tym, że do osób, które mają zadbać o oprawę muzyczną ślubu należy odpowiednio wcześnie zadzwonić. Wówczas będziemy mogli porozmawiać o ich dostępności w dniu, w którym mamy zawrzeć związek małżeński. Jeśli obawiamy się o to, że goście weselni nie będą znać tekstów wszystkich pieśni, które wybraliśmy, warto postarać się o śpiewniki. Umieśćmy je na ławkach, w których zasiądą nasi goście. Dzięki temu większość wiernych będzie mogła włączyć się w śpiew podczas udzielania Komunii Świętej przez duchownego.