Zwyczaje

Niezapomniany wieczór panieński – jak go zorganizować, by zachwycić przyszłą pannę młodą?

Wieczór panieński to wyjątkowe wydarzenie dla każdej przyszłej panny młodej. To okazja na dobrą zabawę w gronie najbliższych przyjaciółek, chwila zapomnienia od organizacyjnego stresu związanego z nadchodzącymi ślubem i weselem. Bez względu na to, czy impreza odbędzie się w restauracji, w domu czy w klubie, warto tak zorganizować całość, aby ten wyjątkowy wieczór na zawsze zapadł w pamięć przyszłej panny młodej.

wieczór panieński

Tradycja organizowania wieczorów panieńskich

Mogłoby się wydawać, że tradycja organizowania „ostatniego dnia wolności” wywodzi się z krajów anglosaskich, jednak tradycyjne wieczory – „dziewiczy” czy „rozpleciny” – są głęboko zakorzenione w tradycji staropolskiej. W ostatni wieczór przed ślubem, druhny przystrajały włosy panny młodej kwiatami, śpiewając przy tym smutną pieśń na pożegnanie stanu wolnego.

Dziś wieczór panieński zorientowany jest głównie na wspólną zabawę w damskim gronie. To okazja dobrą zabawę z najbliższymi przyjaciółkami, siostrami czy kuzynkami, która pozwoli przyszłej pannie młodej oderwać się od stresu związanego z nadchodzącym ślubem.

Trudne zadanie przed świadkową

Przyjęło się, że ten wyjątkowy wieczór organizuje przyszła świadkowa panny młodej. To nie lada wyzwanie – zadbać trzeba o wiele aspektów zabawy, często pilnując organizacji i rezerwacji składanych w wielu różnych miejscach.

Nie jest to jednak regułą i odstąpienie od tego zdarza się często. Jeśli świadkowa nie ma możliwości organizacji wieczoru panieńskiego np. ze względu na swoje codzienne obowiązki, bądź nie czuje się na siłach, z powodzeniem może zająć się tym inna z zaproszonych osób.

Jeśli natomiast budżet imprezy jest odpowiednio większy, można zdecydować się na wynajęcie dedykowanej konsultantki, która zadba o przebieg całej imprezy i dokona najlepszych rezerwacji. Dobra konsultantka zaproponuje najlepsze rozwiązania, często ma też odpowiednie „znajomości”, które pozwolą na zorganizowanie niesamowitej zabawy.

Uczestniczki wieczoru panieńskiego

Kogo zaprosić do udziału w wieczorze panieńskim? Wszystkie kobiety bliskie pannie młodej, tj. jej siostry, przyjaciółki, kuzynki, dobre znajome. Ważne, aby relacje z zaproszonymi osobami były bliskie i ciepłe, nie chcemy przecież nieprzyjemnych zgrzytów podczas tak ważnego wieczoru.

Listę osób, które panna młoda chciałaby zobaczyć na swoim panieńskim można zdobyć pytając się o nią wprost, o ile sam wieczór nie ma być tajemnicą – w takim wypadku, pozostaje kwestia tego, na ile dobrze organizatorka wieczoru zna pannę młodą i najbliższe jej osoby.

Zobacz teżKogo zaprosić na wesele?

Czego pragnie panna młoda?

Jeśli wieczór panieński nie stanowi niespodzianki i nie jest organizowany w tajemnicy, warto zapytać przyszłą pannę młodą o jej oczekiwania. Być może ma ona swoje wyobrażenie, wymarzoną wersję wieczoru panieńskiego? Zadanie „zdobycia” takiej informacji można postawić np. przed przyszłym mężem, który mógłby zainicjować rozmowę z ukochaną na ten temat, niejako „z ciekawości”.

Wieczór panieński może stać się dzięki temu nie tylko wyjątkowo udany, ale także stanowić niejako prezent dla panny młodej, spełniając jej marzenie i fantazje dotyczące tej imprezy.

Pomysły na wieczór panieński

Jest wiele możliwości na spędzenie wieczoru panieńskiego – niektóre przychodzą do głowy niemal od razu, inne są dość nietypowe i mocno zależą od zainteresowań panny młodej i jej przyjaciółek.

Domówka

Najprostsza w organizacji wydaje się być domówka. Przyjemny wieczór z najbliższymi przyjaciółkami, kilka butelek dobrego wina, nieco słodkości, wspólne gry i wspomnienia z dawnych lat, to dobry pomysł na wieczór panieński dla kobiet, które nie przepadają za imprezowym stylem życia.

Wiele pań w ten sposób chciałoby spędzić ten wieczór, łapiąc chwilę oddechu i wytchnienia od codziennością przepełnionej stresem i nerwami związanymi z przygotowaniem do wesela.

Domówkę najlepiej zorganizować tak, aby podczas imprezy nie było w mieszkaniu nikogo innego – dzięki temu zabawa będzie przebiegać swobodnie. Warto zadbać o odpowiednie dekoracje, aby wprowadzić nieco odpowiedniego nastroju, jak i zabawne gadżety.

Wieczór panieński w SPA

Towarzystwo najbliższych przyjaciółek, klimatyczny hotel z centrum odnowy biologicznej i SPA, wspólne wizyty w saunie, masaże relaksujące, zabiegi na twarz i ciało – tego potrzebuje każda przyszła panna młoda, która zabiegana i zestresowana przygotowaniami ślubnymi, często nie ma czasu na relaks i skupienie się na swoich przyjemnościach.

Kilka dni spędzonych wyłącznie na oddawaniu się przyjemnościom i dbaniu o swój wygląd i samopoczucie może być zbawienne, szczególnie dla kobiety, która ma na głowie pracę, dom i do tego nieustający stres związane z organizacją ślubu i wesela. Taki wypoczynek pobudzi do działania i doda energii na długie miesiące.

Klubowe szaleństwo

To zdaje się jeden z najczęściej wybieranych pomysłów na wieczór panieński. Wyjście do klubu (bądź wręcz tournée po najlepszych klubach) wprost kojarzy się z tą okazją. Do poruszania się po mieście idealnie sprawdzi się limuzyna, wyposażona w barek z chłodzonym szampanem.

Wieczór można rozpocząć od wspólnej wizyty w salonie kosmetologicznym, gdzie specjalistki zadbają o odpowiedni makijaż i paznokcie wszystkich uczestniczek wieczoru. W wybranych klubach warto zarezerwować lożę VIP, aby zabawa przebiegała w prawdziwie wyjątkowym stylu.

Skok ze spadochronem

Pożegnanie stanu wolnego i realizacja marzenia jednocześnie? Skok ze spadochronem to ciekawy pomysł na wyjątkową atrakcję na wieczór panieński. Pozytywna adrenalina i uczucie, że można pokonać każdą przeszkodę dodadzą pannie młodej dużo dobrej energii i sprawią, że szybko zapomni o stresie związanym ze ślubem.

Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, czy przyszła panna młoda nie ma nic przeciwko tego typu atrakcjom – jeśli na miejscu okaże się, że nie zamierza wykonać skoku, cały wieczór może być potoczyć się zupełnie przeciwnie, niż planowano.

Kocia kawiarnia

Koty to cudowne zwierzęta – są urocze, a ich przyjemne mruczenie pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. W wielu miastach w Polsce zaczęły pojawiać się tzw. kocie kawiarnie, gdzie oprócz skosztowania dobrej kawy i ciasta możemy spędzić nieco czasu w towarzystwie tych zwierząt.

Weekendowy wyjazd za granicę

Nikt nie powiedział, że wieczór panieński musi być organizowany w mieście panny młodej. Lot do jednej z najmodniejszych europejskich stolic trwa krócej niż 2-3 godziny, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by ten wyjątkowy czas spędzić np. w Londynie, Paryżu czy Barcelonie.

Oprócz samej zabawy w klubach czy na dyskotekach, można wybrać się na wymarzone zakupy po najmodniejszych centrach handlowych starego kontynentu, zwiedzić wyjątkowe miejsca i poczuć prawdziwą wolność, tuż przed progiem małżeństwa.

Prezent dla przyszłej panny młodej

Wieczór panieński nie może obyć się bez prezentów. Idealnie sprawdzą się wszelkie zabawne gadżety, związane z samą panną młodą, ale też z jej wybrankiem. Prezenty wręczane podczas wieczoru panieńskiego powinny mieć formę humorystyczną i lekko pikantną – idealnie sprawdzą się np.:

  • zestaw do masażu,
  • jadalna bielizna,
  • elegancka bielizna erotyczna,
  • podwiązka,
  • książka „Kamasutra”,
  • kajdanki,

Prezent dla panny młodej raczej nie powinien być zbyt poważny – na to przyjdzie czas po ceremonii ślubnej, gdy rodzaj wręczanych prezentów jest już zupełnie inny.

Zobacz teżCzego życzyć młodej parze? Sprawdź kilka pomysłów na życzenia ślubne od serca

Pomysły na zabawy na wieczorze panieńskim

Trudno wyobrazić sobie wieczór panieński bez zabaw. To okazja do sprawdzenia, na ile dobrze panna młoda zna swojego przyszłego męża, ale też świetny sposób na rozkręcenie przyjęcia.

Do najpopularniejszych zabaw należy quiz na temat pana młodego. Pytania należy przygotować odpowiednio wcześniej, aby zdobyć odpowiedzi od wybranka panny młodej. Te same pytania zadajemy bohaterce wieczoru, porównując jej odpowiedzi z tymi udzielonymi przez jej ukochanego. Różnice mogą być zaskakujące!

Kolejnym pomysłem jest zabawa w „nigdy nie…”, podczas której uczestniczki wieczoru panieńskiego po kolei wymieniają rzecz, której nigdy w życiu nie robiły. Te z pań, które mają takie doświadczenie za sobą, piją tzw. karniaka czy wykonują inną, określoną rzecz.

Kiedy zabrać się za organizację wieczoru panieńskiego?

O organizacji wieczoru panieńskiego należy pomyśleć z dużym wyprzedzeniem, często nawet kilkumiesięcznym. Dokonanie wszystkich rezerwacji, zgranie terminów uczestniczek imprezy, wybór miejsca i charakteru wieczoru, zaplanowanie atrakcji, to wszystko może zająć sporo czasu.

Bez względu na rodzaj wieczoru panieńskiego, wybór terminu i wgranie kalendarza wszystkich uczestniczek to rzecz, którą należy wykonać z dużym wyprzedzeniem. Jeśli zajmiemy się tym zbyt późno, może okazać się, że frekwencja na wieczorze panieńskim będzie bardzo słaba, co z pewnością sprawi sporą przykrość pannie młodej.