Organizacja

Koszty wesela – ile kosztuje organizacja ślubu i wesela?

Nie da się ukryć, że koszty wesela nie są małe. Ostateczna kwota zależy od wielu czynników, warto więc jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych poszukiwań określić maksymalną kwotę, jaką młoda para jest w stanie przeznaczyć na organizację swojego przyjęcia weselnego – ułatwi to podejmowanie decyzji związanych z wyborem konkretnych ofert i propozycji.

koszty wesela

Koszt wesela może być bardzo różny

W zależności od posiadanych środków koszty wesela mogą zamknąć się zarówno w kwocie 10 tys. jak i 200 tys. zł. Odpowiednie przygotowanie i zaplanowanie swoich działań pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i nerwów, jak i trzymać się założonego budżetu.

Ślub kościelny i cywilny

Planując koszty wesela trzeba wziąć pod uwagę także wydatki związane z samym ślubem. Są one różne w przypadku ceremonii kościelnej i cywilnej. Trzeba przyjąć, że kwota ta stanowi około 5-7% wszystkich wydatków związanych z organizacją całej uroczystości.

Ślub cywilny wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości około 100 zł. Jeśli jednak zdecydujemy się na modny ostatnio ślub w plenerze czy np. ślub na plaży, musimy liczyć się z większymi kosztami – sama ceremonia kosztuje 1000 zł, a trzeba jeszcze pamiętać o dodatkowych wydatkach związanych z odpowiednim przygotowaniem miejsca ślubu.

Koszty ślubu kościelnego wahają się w granicach 500-1500 zł i wiążą się głównie z zapłatą za udzielenie sakramentu, która może być różna w zależności od indywidualnych ustaleń z księdzem. Niekiedy konieczne jest także wniesienie dodatkowej opłaty np. dla organisty lub kościelnego, którzy będą zajmować się oprawą muzyczną oraz posprzątaniem i przygotowaniem kościoła.

Do kosztów samej ceremonii trzeba także doliczyć obrączki. W tym przypadku kwota może być bardzo różna, ponieważ wybór modeli obrączek oraz kruszców, z których są wykonane jest ogromnie zróżnicowana. Jeśli zależy nam, aby zorganizować ślub i wesele za możliwie najniższą kwotę dobrym pomysłem będzie wykorzystanie obrączek np. dziadków, które dodatkowo mają wartość sentymentalną. Można także zdecydować się na stworzenie własnych obrączek wykonanych z przetopionego złota z biżuterii.

Decydując się na zakup gotowych obrączek w salonie jubilerskim trzeba liczyć się z wydatkiem wynoszącym średnio 2500 zł, kwota ta może być jednak wyższa, jeśli dodatkowo zdecydujemy się na grawerunek.

Zobacz teżGrawer na obrączkach ślubnych

Przyjęcie weselne – co trzeba wziąć pod uwagę?

Największym wydatkiem, który z reguły wynosi około 50% wszystkich kosztów jest przyjęcie weselne. Jego ostateczny koszt zależy przede wszystkim od miejsca, w którym będzie się ono odbywało oraz liczby gości.

Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań idealnej sali weselnej przygotować orientacyjną listę gości, która pozwoli określić, jak duża powinna ona być. Niektóre lokale wyraźnie zaznaczają, jaka musi być minimalna liczba gości, aby mogły przygotować przyjęcie, dlatego warto wiedzieć o tym wcześniej.

Wynajem sali weselnej

Ceny za tzw. talerzyk są bardzo zróżnicowane i mogą się mocno różnić w zależności od miasta czy regionu Polski. Średni koszt wyżywienia dla jednej osoby waha się w granicach 180-210 zł, jeśli więc planujemy zaprosić 100 osób to można łatwo wyliczyć, że koszty wesela wyniosą około 20 tys. zł.

Sala weselna powinna dokładnie określić, co goście otrzymają w ramach tej opłaty. Najczęściej bowiem są to podstawowe posiłki, takie jak obiad czy ciepłe dania oraz szwedzki stół. Jeśli chcemy, aby na naszym weselu pojawił się tzw. wiejski stół, czyli miejsce, w którym goście będą mogli spróbować różnego rodzaju swojskich kiełbas, wędlin itp. musimy liczyć się z dodatkową opłatą wynoszącą zazwyczaj około 2 tys. zł.

Koszt alkoholu

Nie można także zapomnieć o alkoholu, który zwykle trzeba samodzielnie zakupić. W tym przypadku koszty uzależnione są od rodzaju trunków, na jakie się zdecydujemy. Warto jednak przyjąć, że przy około 50 parach koszt zakupu alkoholu wyniesie średnio 1,5-2 tys. zł.

Koszt tortu weselnego

Z kosztami przyjęcia weselnego związane są także wydatki związane z tortem. W zależności od jego rozmiaru, dekoracji oraz ogólnego wyglądu, cena za tort weselny może wahać się od 500 do 1 tys. zł. Warto rozważyć też np. tort z babeczek zamiast tradycyjnego tortu weselnego.

Koszt upominków dla gości

Wiele Par Młodych decyduje się też na przygotowanie drobnych upominków dla gości, które umieszczane są na stołach. Może to być np. mały słoiczek miodu, nalewki, słodycze lub pamiątkowe magnesy. Koszt takich prezentów zależy przede wszystkim od tego co wybierzemy oraz liczby gości. Można jednak przyjąć, że przy weselu na 100 osób takie upominki będą kosztowały około 700-1000 zł.

Oprawa muzyczna, fotograf ślubny i kamerzysta

Decydując się na popularny i chętnie wybierany zespół muzyczny trzeba liczyć się z kosztami wynoszącymi nawet 8-10 tys. zł. Wybór DJ’a jest z reguły tańszą opcją, głównie ze względu na to, że pracuje on sam i nie musi dzielić się zyskami z innymi członkami zespołu. Profesjonalna obsługa muzyczna kosztuje zazwyczaj 3-5 tys. zł.

Wydatki związane z kamerzystą i fotografem także mogą być bardzo różne. Obecnie coraz mniej par decyduje się na to, aby podczas wesela obecny był kamerzysta. Zdecydowanie bardziej popularne jest korzystanie wyłącznie z usług fotografa, który dodatkowo może zmontować z przygotowanego przez siebie materiału krótki filmik zawierający najważniejsze momenty z tego dnia. Średni koszt związany z obsługą fotograficzną przyjęcia to około 3-4 tys. zł, za profesjonalną ekipę składającą się z dwóch kamerzystów i fotografa trzeba z kolei zapłacić ok. 7-10 tys. zł.

Stroje i dodatki państwa młodych

W przypadku strojów największym wydatkiem z pewnością jest suknia ślubna. Decydując się na nowy model z renomowanego salonu trzeba liczyć się z wydatkiem wynoszącym 4-5 tys. zł. Bardziej budżetowym rozwiązaniem jest zakup sukni używanej, która może kosztować około 1-2 tys. zł.

Nie można także zapomnieć o dodatkach, takich jak buty, welon, biżuteria oraz bielizna. W tym przypadku koszty zależne są od wybranych modeli, ale można przyjąć, że za wszystkie dodatki trzeba będzie dodatkowo zapłacić około 500-700 zł. Strój pana młodego – garnitur z koszulą, muchą, krawatem, butami oraz spinkami do mankietów to koszt ok. 1,5-3 tys. zł.

Fryzura i makijaż panny młodej to koszt ok. 250-300 zł. Uczesanie pana młodego i przycięcie brody przez profesjonalnego barbera to z kolei wydatek rzędu ok. 100 zł.

Dekoracje kościoła oraz sali weselnej

Koszty związane z dekoracją kościoła lub sali ślubów w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak również samej sali weselnej zależy przede wszystkim od rodzaju oraz ilości użytych do tego celu kwiatów. Wiadomo, że żywe rośliny są drogie, dlatego decydując się na strojne bukiety na stołach, przyozdobienie ławek w kościele itd. trzeba liczyć się z kosztami wynoszącymi nawet 3-4 tys. zł.

Do tej kategorii można także zaliczyć bukiet panny młodej, którego cena waha się średnio w granicach 300-500 zł. Warto także wziąć pod uwagę koszty zaproszeń, winietek, śpiewników oraz innych drobnych dekoracji, które będą upiększały stoły na sali, które zazwyczaj wahają się w okolicach 500-600 zł.

Wynajęcie samochodu

Jeśli marzeniem pary młodej jest pojechać do ślubu zabytkowym, luksusowym czy sportowym samochodem, a nikt w rodzinie czy wśród znajomych takim nie dysponuje, do kosztów ślubu i wesela należy doliczyć także ten koszt. W zależności od wybranego rodzaju samochodu, może oznaczać do wydatek rzędu od 300 zł do nawet 2 tys. zł.

Innym wydatkiem jest odpowiednia dekoracja samochodu. Jeśli para młoda zdecyduje się na wynajęcie auta, koszt ten może być już wliczony w usługę – w przeciwnym razie możemy spodziewać się wydatku ok. 100-250 zł.

Zobacz teżJak wybrać samochód do ślubu?

Jak obniżyć koszty wesela?

Ślub i wesele dla każdej pary młodej to z założenia jedyne takie wydarzenie w życiu, trudno więc odmówić sobie spełnienia swoich marzeń i zorganizowania tego wyjątkowego dnia zgodnie z wyobrażeniami. Niemniej jednak istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów wesela, które nie wiążą się z wyrzeczeniami ze strony młodej pary.

Jednym z najlepszych pomysłów jest przystąpienie do organizacji wesela z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu być może uda się wynegocjować lepsze ceny, co pozwoli przyszłym małżonkom łatwiej dopiąć swój budżet.

Podsumowanie

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie logistyczne, z którym wiążą się spore wydatki. Szacuje się, że przeciętnie młoda para przeznacza na ten cel 45 tys. zł. Oprócz oczywistych kosztów warto także zapewnić sobie budżet na wszelkie nieprzewidziane wydatki, które mogą pojawić się po drodze. Dobrze rozplanowane koszty wesela pozwolą uniknąć niepotrzebnego stresu i cieszyć się tym pięknym dniem.