Przygotowania

Jak wybrać samochód do ślubu?

Wynajem samochodu do ślubu to często wybierane rozwiązanie przez młode pary. Ten wyjątkowy dzień w życiu to okazja do spełnienia marzeń, a ciekawe auto do ślubu może uatrakcyjnić to ważne wydarzenie. Na jaki samochód się zdecydować, by komfortowo i w eleganckim stylu dotrzeć na ślub i wesele?

auto do ślubu

Auto do ślubu – czym kierować się przy jego wyborze?

Rynek samochodów do wynajęcia na ślub jest całkiem spory. Do wyboru mamy zarówno zabytkowe limuzyny, jak luksusowy Rolls Royce Silver, Cadillac czy Lincoln z kierowcą, sportowe kabriolety, jak np. Ford Mustang, jak i zabytkowe polskie samochody, typu Warszawa czy Syrena.

Istotne znaczenie przy wyborze auta do ślubu ma jego rozmiar, szczególnie gdy suknia panny młodej i welon zajmują dużo miejsca. Problem przy wsiadaniu i przy wysiadaniu z auta może skutecznie zepsuć nastrój, a uszkodzona suknia ślubna to scenariusz niemal z najgorszych koszmarów.

Sportowe samochody do ślubu najczęściej prowadzone są przez pana młodego lub przez świadka, z kolei zabytkowe auta i luksusowe limuzyny zwykle udostępniane są wyłącznie z kierowcą. Przed wynajęciem pojazdu należy poznać wszelkie warunki umowy i zasady wynajmu, aby uniknąć przykrej niespodzianki w dniu ślubu.

Zobacz teżBłogosławieństwo młodej pary – jak powinno przebiegać?

Wynajem samochodów zabytkowych

Nic tak nie pobudza wyobraźni, jak atrakcyjny samochód w starym stylu. Tego typu auta bywają jednak dosyć kłopotliwe, głównie ze względu na ilość miejsca w środku. Takie samochody również rzadko kiedy posiadają klimatyzację, element wyposażenia szczególnie istotny w okresie letnim.

Zbyt wysoka temperatura wewnątrz auta nie tylko zmniejszy komfort przejazdu, ale może też zepsuć makijaż panny młodej. Państwo młodzi wysiadają z takiej podróży zgrzani, a uczucie dyskomfortu może zostać z nimi na cały wieczór weselny. Zabytkowy samochód bez klimatyzacji może być dobrym wyborem jedynie przy krótkiej podróży, która nie wpłynie znacząco na samopoczucie pasażerów i ich wygląd.

Samochody sportowe i kabriolety

Sportowe auto jest niewątpliwie bardzo efektowne i nierzadko tego typu samochody do ślubu są marzeniem zarówno panny jak i pana młodego. Ich wnętrza są jednak zwykle bardzo małe, co może stanowić problem dla panny młodej. Są one również najczęściej dwuosobowe, a wsiada się do nich nisko.

Limuzyna

Limuzyny świetnie sprawdzają się jako samochody do ślubu. Są odpowiednio przestronne – nawet największa suknia ślubna bez trudu zmieści się w ich wnętrzu, są eleganckie i przyciągają wzrok, a wynajem tego typu samochodów zwykle oferowany jest razem z kierowcą.

Ślubne limuzyny bez trudu powinny pomieścić także świadków. Pomoc z ich strony może być nieoceniona: szybka poprawa makijażu czy słowo wsparcia w tym stresującym dniu, a także po prostu obecność tych najbliższych osób są ważne dla państwa młodych.

Samochody do ślubu – czy ich kolor ma znaczenie?

Najczęściej wybieranymi kolorami auta do ślubu są biały, czarny lub beż. Biały to symboliczny kolor ważnych uroczystości, w szczególności dnia zaślubin. Elegancka czerń bywa kojarzona z żałobnymi okolicznościami, dlatego ten wybór warto dobrze przemyśleć. Beż z kolei to gustowny i elegancki kolor, często spotykany na zabytkowych samochodach.

Jako dekoracje samochodu do ślubu sprawdzą się kontrastujące kwiaty i akcesoria. Biały pojazd udekorowany białymi kwiatami to nie najlepszy pomysł – dekoracje będą zlewać się z kolorem samochodu, stając się niemal niewidocznymi. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zastosowanie kolorystyki zbliżonej do kolorów przewodnich wybranych na przyjęcie weselne.

Samochód do ślubu – przykładowe ceny wynajmu

Cena za wynajem samochodu stanowi ważny czynnik, jeśli nie najważniejszy, przy wyborze pojazdu. Samochody do ślubu można wynająć na cały dzień i korzystać z nich do przejazdu pomiędzy domami rodziców państwa młodych, kościołem lub urzędem a salą weselną. Można także skorzystać z krótkoterminowego wynajmu samochodów do ślubu, np. wyłącznie na trasę z kościoła czy urzędu do sali weselnej.

Poniżej przedstawiamy przybliżone ceny wynajmu samochodu w różnych stylach i modelach. Oczywiście do kosztu wynajmu należy doliczyć usługę kierowcy i mieć na względzie także dystans do pokonania, ceny mogą także różnić się w zależności od miasta jak i daty uroczystości, a także tego, z jakim dużym wyprzedzeniem złożymy rezerwację.

Limuzynaok. 2 000 zł
Auta typu Porsche, Maseratiok. 2 500 zł
Syrenkaok. 600-700 zł
Zabytkowy Lincoln Excaliburok. 1 000zł
Cadillac Fleetwoodok. 500zł
Nowy Mercedes-Benz klasy Eok. 700zł
Samochody do ślubu – przykładowe ceny aut na wynajem

Umowa na wynajem samochodu do ślubu

Umowa wynajmu samochodu ślubnego powinna zawierać wszystkie ważne aspekty, by zapobiec wszelkim nieporozumieniom. Należą do nich informacje dotyczące zaliczki, dystans do pokonania, a także to, czy państwo młodzi decydują się na usługę kierowcy (często nie ma wyboru), dokładny termin i czas wynajmu.

Umowa powinna regulować także kwestię dekoracji samochodu, niekiedy bowiem wynajmuje się samochód już udekorowany, w innym przypadku czas potrzebny na dekorowanie samochodu może podnosić koszt wynajmu.

Sprawdź opinie zanim wybierzesz konkretną ofertę

Przed ostatecznym wyborem oferty wynajmu samochodu na ślub, warto sprawdzić opinie na temat wybranej firmy. Opinie można znaleźć w internecie lub na facebookowych grupach, można znaleźć też zdjęcia wykonane przez innych fotografów czy informacje na temat ceny, którą wynegocjowali inni.

Wyszukanie opinii na temat firmy oferującej wynajem samochodów na ślub i wesele to ważny etap – nikt nie chciałby przecież sytuacji, w której zamówiona limuzyna czy inne auto ślubne nie dociera na czas lub wcale.

Auto do ślubu… i na podróż poślubną

Samochody do ślubu mogą zostać wykorzystane także do przejazdu na lotnisko, gdy młoda para w swoją podróż poślubną udaje się od razu po ceremonii lub gdy skończy się wesele. Aby wszystko przebiegło sprawnie, taka trasa musi zostać wcześniej odpowiednio zaplanowana i przemyślana.

Bagaże można umieścić w bagażniku limuzyny jeszcze przed samą ceremonią, rano w dniu ślubu. Dobrze wtedy na wierzchu bagażnika umieścić torbę z rzeczami do przebrania, aby w pośpiechu nie przerzucać rzeczy.

Dobrze, aby firma oferująca wynajem zadbała o ewentualne auto zastępcze, szczególnie, gdy decydujemy się na wynajem samochodu zabytkowego. W przypadku, gdy lotnisko znajduje się na terenie innego miasta, tego typu wyjazd może być bardzo kosztowny, dlatego kwestię ceny należy omówić odpowiednio wcześnie, aby uniknąć przykrej niespodzianki.

Wynajem samochodu na sesję ślubną

Samochody do ślubu idealnie sprawdzą się także podczas sesji ślubnej. Jeśli taka sesja organizowana będzie tego samego dnia, co sama ceremonia i wesele, być może uda się uniknąć dodatkowych kosztów z tym związanych – w przeciwnym wypadku, konieczne będzie dodatkowy dzień wynajmu w innym terminie.

Wynajem samochodu wyłącznie na sesję ślubną to rozwiązanie dla osób dysponujących większym budżetem. Co prawda, koszt takiego wynajmu powinien być niższy – wszak zdjęcia potrwają około godziny lub dwóch, sesję można zorganizować w tygodniu, a lokalizację można dostosować do właściciela samochodu – jednak wynajem samochodów do ślubu generalnie nie należy do tanich.

Co innego niż samochody do ślubu?

Jeśli dotychczas oglądane samochody do ślubu nie przypadły do gustu parze młodej, warto rozejrzeć się za alternatywami. Do najbardziej popularnych należy dorożka konna, nic jednak nie stoi naprzeciw wyborowi, który będzie nawiązywał do pasji państwa młodych. Wybór jest niemal nieograniczony – samodzielna jazda konna, wynajem… czołgu, wozu strażackiego, czy – bardziej nowocześnie – jazda na rolkach lub rowerze.

Zobacz teżNietypowe zaproszenia ślubne, czyli jak wyróżnić się na samym początku

Auto do ślubu od rodziny

Jeśli główny problem stanowią finanse, warto zwrócić się o pomoc do bliskich. Być może ktoś jest w posiadaniu eleganckiego samochodu, który przy odpowiednio dobranych dekoracjach może posłużyć jako auto do ślubu. To popularne i jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań ma wiele zalet – pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale gwarantuje też nieco więcej swobody w korzystaniu z samochodu.

W roli ślubnej limuzyny świetnie sprawdzi się elegancki samochód typu sedan. Wyjątkowe zdjęcia weselne z takim samochodem w tle będą także ciekawą pamiątką dla właściciela samochodu, a możliwość udziału w organizacji tego ważnego dnia to często powód do dumy.

Kłopotliwe rozliczenia

Wynajem aut na ślub ma jednak tę zaletę, że cena zawiera wszystko, co związane jest z tą usługą. Rozliczenie z członkiem rodziny może być nieco trudniejsze – obliczenie kosztu zużytego paliwa czy nieprzewidzianych wydatków związanych z dekorowaniem samochodu na własną rękę to problemy, których wiele osób woli uniknąć, a które nie występują, gdy zdecydujemy się na wynajem auta do ślubu.

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele ofert, wśród których bez trudu znajdziemy wymarzone auto do ślubu. Generalnie, jako samochody do ślubu najwygodniejsze są przestronne limuzyny, dla wielu jednak jest to okazja na spełnienie marzeń i podróż upragnionym, zabytkowym lub sportowym samochodem.

Ceny kształtują się na poziomie ok. 500-2500zł, nie jest to więc mały wydatek. Wynajęte auto możemy wykorzystać nie tylko na przejazd z kościoła czy urzędu na wesele, ale też na trasie od pana młodego do domu panny młodej, a nawet na dojazd na lotnisko gdy dobiegnie końca przyjęcie weselne.

Samochody wyjątkowe, piękne i z klasą bez trudu znajdziemy przeglądając dostępne oferty, a niekiedy możemy natrafić na wyjątkowe okazje – warto więc regularnie oglądać kilka ofert odpowiednio wcześniej przed terminem wesela.

W roli samochodu na wesele sprawdzi się też prywatne auto kogoś z rodziny czy przyjaciół, jeśli tylko jest odpowiednio eleganckie. Przy dobrze dobranych dekoracjach bardzo dobrze spełni swoją rolę.