Organizacja

Jak usadzić gości na weselu?

Jeszcze kilka lat temu często można było spotkać się z sytuacją, gdy goście po mszy (ślubie) możliwie najszybciej udawali się na salę weselną, aby zająć sobie odpowiednie miejsca przy stole. Obecnie taka sytuacja jest nie do pomyślenia – standardem jest wcześniejsze ustalenie miejsc przy poszczególnych stołach.

Goście usadzeni z osobami, których towarzystwo im odpowiada z pewnością będą się dobrze bawić podczas przyjęcia, dlatego warto przyłożyć się do tego zadania. Może to wydawać się niełatwe, jednak po poznaniu kilku zasad dotyczących tego, jak usadzić gości na weselu, na pewno damy sobie z tym radę.

Jak usadzić gości na weselu

Usadzenie gości weselnych – jak się do tego przygotować?

Przed rozpoczęciem planowania usadzania gości na weselu należy ustalić, w jaki sposób zostaną rozmieszczone stoły. Możliwości jest kilka:

  • pierwsza z nich to konfiguracja zamknięta, czyli stoły połączone ze sobą i ustawione w kształcie litery U; w tym przypadku goście widzą się nawzajem, co może ułatwić integrację,
  • alternatywą jest konfiguracja bardziej rozrzucona – w takiej sytuacji stoły są rozstawione po całej sali (za wyjątkiem miejsca do tańca), a z każdego punktu widać miejsce, w którym siedzi młoda para.

Zobacz teżNietypowe zaproszenia ślubne, czyli jak wyróżnić się na samym początku

Konfiguracja rozrzucona wymaga również podjęcia decyzji na temat kształtu stołów. Przy stołach prostokątnych może zostać usadzonych więcej osób, ponadto mieszczą się na nich wszystkie elementy dekoracji, a także jedzenie czy napoje.

Przy stolikach okrągłych z kolei mieści się mniej gości (zwykle 8-10), niemniej jednak są one uważane za bardziej eleganckie, umożliwiają także utrzymywanie kontaktu wzrokowego ze wszystkimi współbiesiadnikami, podczas gdy przy tradycyjnych stołach rozmawia się zwykle tylko z osobami siedzącymi na sąsiednich krzesłach.

Jak usadzić gości na weselu – najważniejsze zasady

Wesele to zwykle duże i eleganckie przyjęcie, dlatego też dobrze odpowiednio wcześniej przygotować plan usadzenia gości. Usadzenie gości odbywa się według uniwersalnej zasady – na zmianę mężczyzna, kobieta, mężczyzna – staramy się, by uniknąć sytuacji, gdy dwie osoby tej samej płci siedzą obok siebie.

Stół pary młodej

Planowanie powinno się zacząć od stołu prezydialnego, czyli tego, przy którym zasiądą nowożeńcy. Musi się on znaleźć w miejscu honorowym i powinien zostać ustawiony w taki sposób, by para młoda była dobrze widoczna dla gości siedzących przy pozostałych stołach.

Przy stole prezydialnym, poza państwem młodym (panna młoda zawsze siada po prawej stronie pana młodego), mogą siedzieć rodzice, dziadkowie, a także świadkowie. W tym przypadku nie ma sztywno wyznaczonych reguł, dzięki czemu przy tym stole oprócz pary młodej mogą siedzieć np. tylko świadkowie.

Kolejne stoły najbliżej pary młodej

Przy stołach znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie stołu prezydialnego powinni zasiąść najważniejsi goście, czyli najbliższa rodzina panny młodej i pana młodego – dziadkowie, rodzice chrzestni oraz rodzeństwo. Kolejne stoły to dalsza rodzina, np. kuzyni, ale także znajomi czy współpracownicy.

Unikanie konfliktów na sali weselnej

Dużą uwagę należy przyłożyć to tego, aby nie usadzić obok siebie osób o bardzo zróżnicowanych poglądach czy skłóconych ze sobą. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych konfliktów, a goście będą dobrze czuć się w swoim towarzystwie.

Usadzenie par na weselu

Zasady savoir vivre mówią, że małżeństwa powinny siedzieć naprzeciwko siebie, natomiast narzeczeństwa obok siebie. Warto jednak mieć na uwadze nie tylko etykietę, ale przede wszystkim dobre samopoczucie gości weselnych. Większość par swobodniej czuje się siedząc obok siebie, warto zatem im to umożliwić.

Należy pamiętać też o gościach, których zaprosiliśmy na wesele wraz z osobami towarzyszącymi -koniecznie należy usadzić je obok lub naprzeciw siebie, aby czuły się swobodnie w swoim towarzystwie i w być może nieznanym sobie gronie pozostałych gości.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Dzieci na weselu

Coraz więcej par młodych decyduje się na organizację osobnego stołu dla dzieci. To dobre rozwiązanie, ponieważ dzieci z pewnością będą się dobrze bawić z rówieśnikami, a dorośli będą mogli odetchnąć i skupić się na zabawie w swoim gronie, zamiast na opiece nad pociechami. Rzecz jasna przy takim stole mogą siedzieć tylko dzieci, które umieją same posługiwać się sztućcami, ponadto nie będą się bały siedzieć w oddali od mamy i taty – oddzielanie dwulatka od rodziców nie jest zwykle dobrym pomysłem.

Stół dla singli

Niektóre pary organizują osobny stół również dla osób bez partnerów licząc na to, że osoby w podobnej sytuacji będą się dobrze dogadywać. Wydaje się jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie, a single z pewnością lepiej będą się bawić w gronie znajomych par niż osób niebędących w związku, których jednak dotychczas nie znały.

Oznaczanie miejsc dla gości weselnych – winietki i numerowane stoły

Obecnie winietki, czyli niewielkie wizytówki wskazujące gościom miejsce przy stole, są standardem i powinny pojawić się na każdym przyjęciu weselnym. Dzięki nim nie ma konieczności „walki” o najlepsze miejsca, pomagają także uniknąć sytuacji, w której członkowie najbliższej rodziny siedzą przy oddzielnym stole.

Winietki pozytywnie wpływają nie tylko na usadzenie gości przy stole weselnym, ale również wystrój sali. Z tego powodu warto zadbać, aby były one spójne z elementami dekoracyjnymi.

Tablica z numerami stołów

Rozwiązaniem które zyskało dużą popularność w ostatnich latach jest stawianie bezpośrednio przy sali tablicy z numerami stołów oraz listą osób siedzących przy nich. Po zapoznaniu się z listą goście od razu wiedzą do którego stołu się udać, a następnie z łatwością odnajdują miejsce dzięki winietce. W takiej sytuacji nie ma konieczności oznaczania stołów numerami.

Ciekawą alternatywą może być nazwanie każdego ze stołów, tutaj możliwości jest wiele – stoły mogą mieć nazwy miast, z którymi są związani siedzący przy nich goście, mogą też być oznaczane nazwami ulubionych zespołów muzycznych czy górskich szlaków.

Podsumowanie

Stosując się do najważniejszych zasad savoir vivre oraz dotyczących tego, jak usadzić gości przy stole, unikniemy wielu przykrych sytuacji. Pary młode coraz częściej zwracają uwagę na to, aby przygotować dobry plan usadzenia gości, aby na przyjęciu weselnym każdy czuł się najlepiej, jak to możliwe.

Przed przystąpieniem do planowania dobrze jeśli lista gości na weselu jest już zamknięta i ostatecznie potwierdzona, ten etap najlepiej więc zostawić niemal na koniec przygotowań do przyjęcia. Stół państwa młodych jest generalnie najprostszym do zaplanowania, ale zaplanowanie tego, którzy goście będą siedzieć najbliżej pary młodej, a którzy w dalszej części sali, może przysporzyć niemałych problemów.

Oczywiście można też zdać się na pomoc rodziców – wystarczy poświęcić jeden wieczór na to, by usiąść wspólnie i zastanowić się, jakie miejsca najlepiej przydzielić gościom na planowanym przyjęciu weselnym.