Organizacja

Jak usadzić gości na weselu?

Jeszcze kilka lat temu często można było spotkać się z sytuacją, gdy goście po mszy (ślubie) możliwie najszybciej udawali się na salę weselną, aby zająć sobie odpowiednie miejsca przy stole. Obecnie taka sytuacja jest nie do pomyślenia, ponieważ standardem jest wcześniejsze ustalenie miejsc przy poszczególnych stołach. Goście usadzeni z osobami, których towarzystwo im odpowiada z pewnością będą się dobrze bawić podczas przyjęcia, dlatego warto przyłożyć się do tego zadania. Może to wydawać się niełatwe, jednak po poznaniu kilku zasad dotyczących tego jak usadzić gości na weselu, na pewno damy sobie z tym radę.

Usadzenie gości weselnych – jak się do tego przygotować?

Przed rozpoczęciem planowania usadzania gości należy ustalić w jaki sposób zostaną rozmieszczone stoły. Możliwości jest kilka, pierwsza z nich to konfiguracja zamknięta, czyli stoły połączone ze sobą i ustawione w kształcie litery U. W tym przypadku goście widzą się nawzajem co może ułatwić integrację. Alternatywą jest konfiguracja bardziej rozrzucona – w takiej sytuacji stoły są rozstawione po całej sali (za wyjątkiem miejsca do tańca), a z każdego punktu widać miejsce, w którym siedzi młoda para.

Zobacz teżNietypowe zaproszenia ślubne, czyli jak wyróżnić się na samym początku

Konfiguracja rozrzucona wymaga również podjęcia decyzji na temat kształtu stołów. Przy stołach prostokątnych może zostać usadzonych więcej osób, ponadto mieszczą się na nich wszystkie elementy dekoracji, a także jedzenie czy napoje. Przy stolikach okrągłych mieści się mniej gości (zwykle 8-10), niemniej są uważane za bardziej eleganckie, ponadto umożliwiają utrzymywanie kontaktu wzrokowego ze wszystkimi współbiesiadnikami, podczas gdy przy tradycyjnych stołach rozmawia się zwykle tylko z osobami siedzącymi na sąsiednich krzesłach.

Najważniejsze zasady przy usadzaniu gości weselnych

Wesele to zwykle duże i eleganckie przyjęcie, dlatego też usadzając gości warto znać kilka zasad. Planowanie powinno się zacząć od stołu prezydialnego, czyli tego, przy którym zasiądą nowożeńcy. Musi się on znaleźć w miejscu honorowym i powinien zostać ustawiony w taki sposób, by goście siedzący przy pozostałych stołach mogli bez trudu zobaczyć młodą parę. Przy stole prezydialnym, poza państwem młodym (panna młoda zawsze siada z prawej strony pana młodego), mogą siedzieć rodzice, dziadkowie, a także świadkowie. Warto jednak wiedzieć, że akurat w tym przypadku nie ma sztywno wyznaczonych reguł, dzięki czemu przy stole honorowym może zasiadać sama para młoda lub tylko w towarzystwie świadków.

Przy stołach znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie stołu prezydialnego powinni zasiąść najważniejsi goście, czyli najbliżsi członkowie rodziny – dziadkowie, rodzice chrzestni oraz rodzeństwo. Przy kolejnych stołach mogą zasiąść kuzyni oraz znajomi. Ważną zasadą jest usadzanie kobiet i mężczyzn na zmianę. Obok siebie nie powinny zasiadać osoby o bardzo zróżnicowanych poglądach czy skłócone ze sobą.

Zasady savoir vivre mówią, że małżeństwa powinny siedzieć naprzeciwko siebie, natomiast narzeczeństwa obok siebie. Warto jednak mieć na uwadze nie tylko etykietę, ale przede wszystkim dobre samopoczucie gości. Większość par swobodniej czuje się siedząc obok siebie, warto zatem im to umożliwić.

Zobacz teżPrezenty dla gości weselnych – pomysły i inspiracje

Gdzie usadzić dzieci na weselu?

Coraz więcej par młodych decyduje się na organizację osobnego stołu dla dzieci. To dobre rozwiązanie, ponieważ dzieci z pewnością będą się dobrze bawić z rówieśnikami, a dorośli będą mogli odetchnąć i skupić się na zabawie w swoim gronie, zamiast na opiece nad pociechami. Rzecz jasna przy takim stole mogą siedzieć tylko dzieci, które umieją same posługiwać się sztućcami, ponadto nie będą się bały siedzieć w oddali od mamy i taty – oddzielanie dwulatka od rodziców nie jest zwykle dobrym pomysłem.

Niektóre pary organizują osobny stół również dla osób bez partnerów licząc na to, że osoby w podobnej sytuacji będą się dobrze dogadywać. Wydaje się jednak, że nie jest to dobre rozwiązanie, a single z pewnością lepiej będą się bawić w gronie znajomych par niż osób niebędących w związku, których jednak dotychczas nie znały.

Oznaczanie miejsc dla gości weselnych – winietki i numerowane stoły

Obecnie winietki, czyli niewielkie wizytówki wskazujące gościom miejsce przy stole, są standardem i powinny pojawić się na każdym przyjęciu weselnym. Dzięki nim nie ma konieczności „walki” o najlepsze miejsca, pomagają także uniknąć sytuacji, w której członkowie najbliższej rodziny siedzą przy oddzielnych stołach. Winietki pozytywnie wpływają nie tylko na usadzenie gości weselnych, ale również wystrój sali. Z tego powodu warto zadbać, aby były one spójne z elementami dekoracyjnymi.

Rozwiązaniem które zyskało dużą popularność w ostatnich latach jest stawianie bezpośrednio przy sali tablicy z numerami stołów oraz listą osób siedzących przy nich. Po zapoznaniu się z listą goście od razu wiedzą do którego stołu się udać, a następnie z łatwością odnajdują miejsce dzięki winietce. W takiej sytuacji nie ma konieczności oznaczania stołów numerami. Ciekawą alternatywą może być nazwanie każdego z nich, tutaj możliwości jest wiele – stoły mogą mieć nazwy miast, z którymi są związani siedzący przy nich goście, mogą też być oznaczane nazwami ulubionych zespołów muzycznych czy górskich szlaków. Ważne jest tylko, by było to związane z pasją młodej pary.