Po stronie gości

Ile się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia

Goście weselni często zastanawiają się, ile dać na wesele jako prezent dla państwa młodych. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, zwłaszcza, że w ostatnim czasie można zauważyć, że wiele osób wręcza drogie prezenty dają nawet z okazji Pierwszej Komunii. To, ile się daje na wesele, w rzeczywistości jest składową wielu czynników i wszystkie z nich należy wziąć pod uwagę.

Ile się daje na wesele

Dlaczego pieniądze są najpopularniejszym i najmilej widzianym prezentem?

Niegdyś bardzo popularne było dawanie młodej parze różnego rodzaju przedmiotów jako prezentów: zastawy stołowej, garnków, sztućców. Dziś tego typu prezenty odchodzą w niepamięć, z kilku powodów.

Na rynku dostępny jest dziś szeroki wybór asortymentu kuchennego i domowego, przez co młodzi małżonkowie nie muszą za bardzo się wysilać, by kupić potrzebne do mieszkania rzeczy. Dodatkowo mają oni możliwość kupienia tego, co naprawdę im się podoba. Kolejnym powodem jest czas. Kupienie odpowiedniego prezentu zwykle zajmuje go bardzo dużo, a w dzisiejszym zapracowanym i zabieganym świecie niewiele osób może pozwolić sobie na jego poświęcenie.

Rozwiązaniem, które zadowoli obie strony, jest podarowanie parze młodej koperty z pieniędzmi. Oczywiście nie musi to być jedyny prezent – kopertę można podarować razem z drobnym upominkiem, takim jak kwiaty, alkohol czy słodycze, niemniej jednak dołączenie dodatkowego prezentu nie powinno wpływać na ilość pieniędzy, jaka znajdzie się w kopercie.

Ile dać na wesele? Co najmniej tyle, by młodym „zwróciły się koszty”

Podstawową zasadą ustalania kwoty, jaką chcemy przekazać parze młodej, jest próba opłacenia swojego miejsca w restauracji czy w domu weselnym. Gość powinien dać więc co najmniej tyle, ile para młoda będzie musiała zapłacić za każdą zaproszoną osobę na weselu.

Zobacz teżIle kosztuje ślub cywilny? Organizacja ceremonii w urzędzie

Oczywiście mowa tutaj o kwocie uśrednionej, gdyż tak naprawdę nigdy do końca nie wiadomo, ile młodzi zapłacą za jedną osobę (w rzadkich tylko przypadkach para młoda nie ukrywa takiej kwoty). W dodatku w różnych częściach Polski ceny kształtują się nieco inaczej, dlatego też konieczne jest zorientowanie się, ile mniej więcej kosztuje przyjęcie weselne w miejscu, gdzie będzie ono organizowane. Inne stawki są bowiem w większych miastach, inne na małych wsiach.

Jeżeli na imprezę idziemy z osobą towarzyszącą, współmałżonkiem lub z dziećmi, cenę za pojedynczy talerz powinniśmy pomnożyć przez ilość członków naszej rodziny. Kwota, jaką uzyskamy w ten sposób, to absolutne minimum, jakie powinno znaleźć się w kopercie.

To, ile się daje na wesele, zależy od wielu czynników

Pamiętajmy, że w przypadku wesela wyjazdowego cena za osobę znacznie wzrasta, a to za sprawą konieczności opłacenia miejsca noclegowego. Dodatkowo jeżeli para młoda zapewnia gościom transport, należy zwiększyć kwotę, jaką włożymy do koperty. Na nic tłumaczenie, że można było zrobić wesele bliżej domu i wtedy nie byłoby konieczne rezerwowanie i opłacanie gościom noclegu – jeśli decydujemy się uczestniczyć w tego typu imprezie, akceptujemy wszelkie jej warunki.

Chodzi tutaj głównie o to, aby para młoda nie była „stratna” na żadnym z zaproszonych gości. Oczywiście nie oznacza to, że musimy pieczołowicie zastanawiać się, jakie atrakcje czekają nas na weselu i ile mogą one kosztować w przeliczeniu na osobę. Tutaj należy wziąć pod uwagę głównie miejsce w restauracji, nocleg i ewentualny transport na miejsce wydarzenia czy z powrotem.

To nie wyścig o to, kto da więcej

Przyjęło się, że para młoda może liczyć na większą kwotę w kopercie podarowanej od najbliższej rodziny: rodziców, chrzestnych czy osób, które uważane są za dobrze uposażone. W rzeczywistości wcale nie oznacza to, że wyżej wymienione muszą włożyć do koperty więcej. Generalnie główną zasadą jest to, aby para młoda nie musiała dokładać z własnej kieszeni do kosztów restauracji, natomiast to, czy damy więcej, zależy już tylko i wyłącznie od nas.

Zobacz teżCzego życzyć młodej parze? Sprawdź kilka pomysłów

Młodzi małżonkowie rozpoczynając wspólne życie mają przed sobą wiele wydatków. Zakup mieszkania, założenie rodziny kosztują wiele, a sama organizacja imprezy weselnej może pochłonąć kilkadziesiąt, a przy dużej liczbie gości nawet ponad sto tysięcy złotych. W dobrym tonie jest więc dołożenie się młodym do wesela poprzez opłacenie swojego „krzesła”, w przeciwnym wypadku nowożeńcy rozpoczną wspólne życie z niemałym kredytem.

Każdy gość weselny powinien we własnym zakresie ocenić, na jak duży prezent może sobie pozwolić. Osoby w trudnej sytuacji finansowej wcale nie muszą rezygnować z uczestnictwa w przyjęciu – wystarczy kierować się jedynie zasadą minimum, nie trzeba natomiast dokładać nic więcej do koperty.

Ile dać na wesele? Nasze przykładowe wyliczenia

Dla zobrazowania kwoty, która powinna znaleźć się w kopercie, wyobraźmy sobie czteroosobową rodzinę składającą się z rodziców i dwójki dzieci w wieku szkolnym. Wesele odbywa się w średniej wielkości miejscowości, gdzie cena za osobę w restauracji wynosi mniej więcej 200 zł. Rodzice płacą całość kwoty, natomiast często pojawiają się wątpliwości w kontekście dzieci – część restauracji liczy bowiem tylko połowę stawki za dzieci, jednak jeżeli dziecko ma powyżej 7 lat (wiek szkolny), dobrze jest przyjąć za nie pełną opłatę.

Z obliczeń wynika, że rodzina powinna włożyć do koperty minimum 800 zł. Natomiast gdyby rodzina miała opłacony nocleg, który kosztuje około 100-150 zł za osobę, kwota w kopercie powinna wzrosnąć do 1400 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dać parze młodej nieco więcej pieniędzy, jeśli chcemy też dołożyć coś od siebie na start ich wspólnego życia.

Tagi: