Organizacja

Ile kosztuje ślub cywilny? Organizacja ceremonii w urzędzie

Ślub cywilny cieszy się popularnością od dłuższego czasu – ma na to wpływ wiele różnych czynników, także finansowy. Ile kosztuje ślub cywilny? Sprawdź, jak kształtują się koszty tej ceremonii.

ile kosztuje ślub cywilny

Młodzi ludzi coraz częściej decydują się na ślub cywilny. Mają na to wpływ między innymi przekonania religijne – mniej uduchowione osoby wolą, aby ceremonii zaślubin udzielała osoba świecka. Mniejsze koszty w porównaniu ze ślubem kościelnym również przemawiają za tym rozwiązaniem.

Nie trzeba wydawać pieniędzy na dekorację kościoła, na organistę, a sam koszt ślubu kościelnego także może być wyższy. Osobom, które wyprawiają skromne wesele tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół często odpowiada mała uroczystość, bez większego rozgłosu. Ślub cywilny wybierają również narzeczeni, którym marzy się ślub cywilny w plenerze, np. w ogrodzie czy w innym ciekawym otoczeniu.

Ile kosztuje ślub cywilny?

Zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego nie wiąże się z wysokim kosztem. Opłata skarbowa, którą należy wnieść za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 złote. Dodatkowa opłata za ślub poza urzędem z dojazdem pracownika urzędu stanu cywilnego jest ustalona na 1000 złotych.

Jeśli ślub odbywa się w szpitalu ze względu na zły stan zdrowia przyszłego małżonka, należność za ceremonię poza urzędem nie jest naliczana. Tak samo dzieję się gdy ślub odbywa się w więzieniu z powodu odbywania kary pozbawienia wolności.

Zazwyczaj w następnym dniu roboczym po zawarciu ślubu może odebrać jeden darmowy odpis skrócony aktu małżeństwa. W razie potrzeby za każdy następny odpis trzeba wnieść opłatę w wysokości 22 złotych.

Zobacz teżUrlop okolicznościowy na ślub – ile przysługuje, jak go załatwić?

Zawrzeć związek małżeński można w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, niekoniecznie w miejscu zamieszkania lub zameldowania. Wybieramy się tam, gdzie nam najbardziej odpowiada. Jeśli natomiast planujemy wziąć ślub poza urzędem, formalności trzeba załatwiać w urzędzie odpowiednim dla gminy lub powiatu, w którym znajduje się wymarzona lokalizacja ceremonii.

Formalności w urzędzie stanu cywilnego

Kwestie formalne związane ze ślubem cywilnym nie są skomplikowane. Wystarczy udać się wspólnie do urzędu stanu cywilnego i tam wypełnić oświadczenie, które stwierdza brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

Takie zapewnienie jest ważne pół roku, a ślub można zawrzeć miesiąc po złożeniu oświadczenia, dlatego wizytę w urzędzie trzeba zaplanować maksymalnie sześć miesięcy, a minimalnie miesiąc przed ślubem.

Z pracownikiem urzędu stanu cywilnego ustala się dokładną datę i godzinę ślubu. Większość urzędów udziela ślubów od poniedziałku do soboty. Również należy się zdecydować, jak będzie brzmiało nazwisko po ślubie – możliwe są trzy warianty:

  1. pozostanie przy swoim nazwisku,
  2. zdecydowanie się na nazwisko dwuczłonowe; sytuacja się komplikuje, gdy już przed ślubem posiada się nazwisko łączone, gdyż zgodnie z prawem nazwisko może się składać z maksymalnie dwóch członów,
  3. przyjęcie tytułu po małżonku.

Oprócz rozwiązania kwestii swojego nazwiska należy wspólnie ustalić jakim nazwiskiem będą posługiwały się dzieci zrodzone z tego małżeństwa.

Ślub cywilny w plenerze

Na popularności zyskują śluby w plenerze. Miejsce ceremonii musi być godne formalnej uroczystości i być bezpieczne dla gości. Oznacza to, że jak najbardziej można zawrzeć małżeństwo w udekorowanym ogrodzie, altanie, sali bankietowej czy nawet na plaży, ale ślub w centrum handlowym lub na szczycie górskim nie będzie spełniał tych warunków.

Wiele młodych par bierze ślub w tym samym miejscu, w którym organizowane jest wesele. Pomaga to w organizacji tego ważnego wydarzenia. Sami młodzi nie muszą podróżować między urzędem a salą, nie trzeba załatwiać też transportu dla gości. Czas na zabawę się wydłuża, gdyż nie trzeba go tracić w podróży. To rozwiązanie bardzo się sprawdza, zwłaszcza gdy miejsce wesela i urzędu dzieli spora odległość.

Ślub w plenerze zadowoli również osoby, które pragną oryginalności i czegoś innego od przetartych rozwiązań.

Zobacz teżWesele w stodole

Przysięga małżeństwa

Słowa wypowiadane podczas ślubu cywilnego różnią się od tych w przysiędze kościelnej. Przed kierownikiem USC obiecujemy, że zrobimy wszystko, aby małżeństwo było trwałe i zgodne, a nie, że nie opuścimy partnera / partnerki aż do śmierci. Poza tą różnicą obie przysięgi są podobne.

Ważne jest szczęście i miłość. Podczas zawarcia małżeństwa w urzędzie cywilnym oświadczamy również, że jesteśmy świadomi znaczenia małżeństwa i założenia rodziny. Istnieje możliwość, po uprzednim zawiadomieniu urzędnika, żeby oprócz formalnej przysięgi złożyć małżonkowi swoją własną.

Ceremonia zaślubin

Ślubu cywilny trwa około 15-20 minut. Przed rozpoczęciem ceremonii kierownik USC sprawdza dowody osobiste pary młodej i świadków. Świadkiem może być każdy to ma ważny dowód tożsamości i ukończył 18 lat.

Utarło się, że śluby cywilne są sztywne i mało wzruszające, ale urzędnicy obecnie starają się to zmienić. Często się zdarza, że przed ślubem urzędnik rozmawia z narzeczonymi i świadkami, aby podczas ceremonii dodać kilka słów, które dobrze opisują miłość pary młodej.

Dodatkowego efektu podczas dodaje oprawa muzyczna ślubu. Warto się zorientować, czy urząd ją zapewnia i czy samemu można wybrać muzykę, w której będzie się szło do ślubu. Zawarcie małżeństwa kończy wymiana obrączek i złożenie podpisów przez świeżo upieczonych małżonków oraz świadków.