Przygotowania

Grawer na obrączkach ślubnych

Personalizowany grawer na obrączkach ślubnych sprawi, że ten najważniejszy symbol zawarcia związku małżeńskiego nabierze jeszcze większej wartości sentymentalnej. Co wygrawerować, ile to kosztuje i kiedy jest dobry moment na zlecenie wykonania grawera?

grawer na obrączkach ślubnych

Wyjątkowa pamiątka

Grawer na obrączkach ślubnych nada im bardziej osobistego charakteru. Właściwie dobrane słowa przyczynią się do tego, że obrączki się bezcenne dla swoich posiadaczy.

Grawer wykonany na obrączkach odnosi się zwykle bezpośrednio do tego, co w momencie zawierania związku małżeńskiego jest dla pary młodej najważniejsze. Może to być uczucie, które ich połączyło, jak również pragnienie, aby przetrwało ono do końca życia. Być może obietnica dotrzymania wierności czy darzenia się wzajemnym szacunkiem już na zawsze.

Nawet jeżeli grawer będzie zawierał wyłącznie datę zawarcia małżeństwa, dla pary młodej będzie oznaczać obietnicę pamięci na temat tego, jak radosną i piękną chwilą było zawarcie przez nich ślubu. W przyszłości – nie tylko w tych trudniejszych, ale również w radosnych chwilach – wyryte na obrączce słowa mogą być bezcenne.

Grawer na obrączkach ślubnych nada im wyjątkowości

Obrączki stanowią symbol uczucia, które połączyło dwoje ludzi w związek małżeński. Wybór konkretnego wzoru to często nie lada wyzwanie dla przyszłej pary młodej, która pragnie, aby obrączki były niepowtarzalne i wyjątkowe. Umieszczenie grawerunku sprawi, że biżuteria nabierze bardziej osobistego charakteru i stanie się bezcenna dla młodych małżonków.

Zobacz teżPodziękowania dla rodziców – jak i kiedy je zrobić, co wręczyć rodzicom?

Są też przeciwnicy

Kwestia graweru na obrączkach ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci drudzy przekonują, że to niepotrzebny zbytek, a zarazem moda promowana wyłącznie przez jubilerów. Wraz z upływającym czasem grawerunek stanie się mniej widoczny i należy go poprawiać – co może być związane z kolejnymi wydatkami.

Obrączki zwykle nie ściąga się z palca, dlatego znajdujący się po jej wewnętrznej stronie grawerunek pozostanie praktycznie niezauważalny – pomijając krótki czas po ślubie, gdy ktoś znajomy poprosi o jego zaprezentowanie.

Ile to kosztuje?

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za wykonanie grawerunku nie przekracza zwykle 100 zł, dokładna kwota zależy przede wszystkim od ilości znaków. Nie jest to więc wydatek, który nadwyręży budżet przewidziany na ślub czy wesele.

Wiele zakładów jubilerskich i producentów bezpłatnie wykonuje grawer, jeśli obrączki ślubne zostały zakupione w ich salonie. Usługa ta wykonywana jest w ramach ceny samych obrączek jako swego rodzaju „gratis”. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy.

Jaka jest trwałość grawerunku?

Surowiec, z jakiego wykonane zostały obrączki ślubne ma kluczowy wpływ na jakość samego graweru. Przy zakupie obrączek od renomowanego jubilera, wykonanych z materiału wysokiej jakości, można oczekiwać, że oryginalny grawer utrzyma się przez długie lata.

Na rynku znaleźć można ofertę zakładów jubilerskich, gwarantujących bezpłatne naprawy wszelkich usterek jakościowych czy estetycznych, mających związek z upływającym czasem – dotyczy to także odnawiania wygrawerowanych znaków.

To istotne, bowiem po upływie lat sentencja umieszczona po wewnętrznej stronie obrączki rzeczywiście stanie się bledsza, a przy tym trudna do odczytania – nawet, jeśli użyty został materiał najlepszej klasy. Odnowienie grawerunku w zakładzie jubilerskim, a przy okazji szlifowanie samych obrączek nadadzą im nowego blasku.

Ile trwa wykonanie grawerunku?

Zamawiając wykonanie grawerunku i obrączek u tego samego jubilera, samo grawerowanie nie powinno wpłynąć na czas realizacji zamówienia. Po około dwóch tygodniach całość powinna być już gotowa, chyba, że trafimy do wyjątkowo obleganego zakładu.

Pomysły na grawer

Pary młode najczęściej grawerują swoje imiona i datę ślubu. Imiona mogą wystąpić w pełnej wersji, w wersji zdrobniałej lub jako same inicjały.

Znaki specjalne

Wielu jubilerów umożliwia wykonanie znaków specjalnych, które dodatkowo uatrakcyjnią grawerunek. Oprócz standardowych liter i cyfr, można skorzystać np. ze znaku serduszka, dwóch połączonych serc, znaku nieskończoności lub tzw. „etki” (znak „&”, ang. ampersand).

Zobacz teżKsięga gości weselnych, czyli jak stworzyć bezcenną weselną pamiątkę

Podział sentencji na dwie obrączki

Popularnym rozwiązaniem jest wygrawerowanie jednej, dłuższej sentencji po połowie na dwóch obrączkach, tak, aby cała treść pojawiła się dopiero, gdy obie obrączki są obok siebie. Jest to swego rodzaju metafora, odnosząca się do małżeństwa, gdzie dwie osoby stają się jedną.

Co Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela

Ty jesteś wszystkim, wszystko jest Tobą

Całym sercem, aż do końca świata

Gdzie Ty, tam ja

Odtąd jedno choć nadal dwoje, dotąd dwoje choć jeszcze nie jedno

Grawer z humorem

Coraz częściej pojawiają się też humorystyczne grawerunki, pozytywnie wyróżniające się spośród innych, podobnych do siebie słów. Przykłady:

Hakuna Matata

Bądź grzeczny / Bądź grzeczna

Koniec z grami / Koniec z dietami

Zmusiła mnie

Po co zdjąłeś obrączkę?

Umowa to umowa

Grawer tradycyjny

Najczęściej jednak wybierane są tradycyjne zwroty, które cieszą się niesłabnącą popularnością od lat.

Miłość jest największą przygodą

Z Tobą chcę oglądać świat

Całym sercem, aż do końca świata

Moje serce należy do Ciebie

Miłość zwycięży wszystko

Dopóki śmierć nas nie rozłączy

Miarą miłości jest miłość bez miary

Jesteś miłością mojego życia

Miłość nigdy nie ustaje

Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest

Sentencje z łaciny

Modne są również sentencje łacińskie, nadające grawerunkowi nieco tajemniczości, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy język ten nie jest dobrze znany przez ogół społeczeństwa.

Semper in animo meo – na zawsze w moim sercu

Ubi tu Ibi ego – gdzie Ty tam Ja

Si vis amari Ama – chcesz być kochanym, kochaj

Amor vincit omnia – Miłość zwycięży wszystko

Sic itur ad astra – tak się idzie do gwiazd

Niestandardowe pomysły na grawer na obrączkach ślubnych

Zamiast wybranej sentencji, na obrączkach ślubnych wygrawerować można np. współrzędne geograficzne miejsca, w którym para młoda spotkała się po raz pierwszy, lub kościoła, w którym zawarty został związek małżeński.

Grawer na obrączkach ślubnych to coś bardzo indywidualnego, dlatego warto zamieścić tu coś, co ma szczególnie istotne znaczenie dla zakochanych. Wymienione powyżej propozycje to jedynie najczęściej spotykane grawery, nie ma jednak żadnych ograniczeń – no, może poza ilością znaków, zwykle maksymalnie 30 – dotyczących tego, co zapisane zostanie po wewnętrznej stronie obrączek.

Grawerowanie po latach

Zdarza się, iż pomysł wygrawerowania napisu na wewnętrznej części obrączek pojawia się dopiero pewien czas po zawarciu związku małżeńskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki napis wykonać, o ile obrączki są w odpowiednio dobrym stanie.

Najwygodniej będzie zwrócić się z prośbą o wykonanie grawerunku do zakładu jubilerskiego, w którym dokonano zakupu tych obrączek. Nie każdy producent zgodzi się na wykonanie grawerunku na biżuterii zakupionej w innym miejscu. Warto okazać oryginalny paragon zakupu, jeśli takowy nie zgubił się przez lata wspólnego pożycia – niektóre firmy jubilerskie wykonują grawerunek za darmo, nawet jeśli upłynęło sporo lat od wykonania obrączek.