Ceremonia

Dekoracja kościoła na ślub – jak zadbać o wymarzony wystrój?

Choć dekoracja kościoła na ślub to pozornie nietrudne zadanie, kryje się za tym jednak mnóstwo dylematów, wątpliwości i wyzwań z którymi muszą się zmierzyć przyszli małżonkowie. Jak to zrobić właściwie, aby ślubna scenografia, zamiast przysporzyć problemów, zachwyciła wszystkich i upiększyła ten najważniejszy dzień w życiu?

dekoracja kościoła na ślub

Dekoracje ślubne kościoła, krok po kroku

Inwencję twórczą w ramach dekoracji świątyni ograniczyć może budżet, wyobraźnia, charakterystyka świątyni lub radykalnie konwencjonalny proboszcz. Jeśli żadne z powyższych nie stoi na przeszkodzie, jesteśmy w stanie stworzyć wzruszający klimat rodem z najpiękniejszych filmów romantycznych.

Dekoracja kościoła na ślub zaczyna się od planowania. Zazwyczaj robi się to na długo przed ceremonią. Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy jesteśmy w stanie dekorowanie wziąć na swoje barki, czy wolimy to zadanie oddelegować profesjonalnej florystce i dekoratorce?

Zobacz teżCzytania i psalmy na ślub – które są najpiękniejsze? Sprawdź, które warto wybrać

Ustalenia z proboszczem

Kolejną, bardzo istotną kwestią, są ustalenia z proboszczem. Musimy wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić i jak daleko możemy się posunąć w ingerowaniu w wygląd świątyni. Z tym bywa bardzo różnie. Niektórzy księża mają bardzo liberalne podejście do tego tematu, inni wręcz przeciwnie. Ważne jest również to, czy mamy kościół do swojej dyspozycji, czy też tego samego dnia odbędą się także inne śluby. W takich przypadkach należy wypracować kompromis wśród wszystkich par, które w tym dniu staną na ślubnym kobiercu.

Gdy już jesteśmy dogadani z księdzem i wybraliśmy firmę dekoratorską (bądź zdecydowaliśmy się być samodzielni w tej sprawie) powinniśmy projekt dekoracji dopasować do charakteru świątyni. Co innego sprawdzi się w dużych barokowych kościołach, co innego w małych drewnianych, a jeszcze coś zupełnie innego w nowoczesnych przestronnych świątyniach.

Pora roku ma znaczenie

Styl, który wybierzemy powinien także nawiązywać do pory roku, w której bierzemy ślub. Chodzi zarówno o dostępność konkretnych gatunków kwiatów oraz sezonową harmonię, np. jasne żółte kwiaty będą sprawiały dziwne wrażenie jesienią, bądź zimą.

Rezerwując kościół musimy oszacować czas potrzebny na instalację dekoracji oraz ich demontaż po ceremonii ślubnej. Zwykle dekorowanie trwa około dwóch godzin. Trzeba też uwzględnić ewentualne inne msze i nabożeństwa, które odbędą się tego dnia – w ich trakcie nie można wykonywać prac w świątyni.

Bezpieczeństwo to podstawa

Nie można zapominać też o kwestiach bezpieczeństwa. Wszelkie elementy dekoracyjne (lampiony, świece, postumenty) muszą być rozstawione tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla gości. Tiule i inne lejące się materiały powinny być tak zawieszone, żeby wchodzący do ławek się o nie nie potknęli. Ponadto instalacja wszelkich zdobień nie może niszczyć wystroju kościoła. Sprawdzi się tu profesjonalna firma, która wie jak zrobić to fachowo.

Wymarzona dekoracja kościoła na ślub

Gdy już sprawy organizacyjne są ustalone i wszystkie punkty odhaczone, możemy się skupić na tej bardziej przyjemnej stronie dekorowania kościoła, czyli na tworzeniu „magii”.

Lampiony

Lampiony przeżywają swój renesans od lat. Dekorujemy nimi domy, zdobią wystawy sklepowe, upiększają scenografię podczas kameralnych koncertów. Świetnie sprawdzą się również podczas ślubnej ceremonii. Lepiej wybrać te większe, aby nie ginęły w przestronnym kościelnym wnętrzu. Można z nich ustawić szpaler wzdłuż głównej alejki albo umieścić na ołtarzu. Można je kupić w zasadzie wszędzie, od dużych sieciówek, po małe sklepiki.

Dywan

Panna młoda wraz z panem młodym, stąpając po czerwonym dywanie, z pewnością poczują się, jakby odgrywali najważniejsze role w swoim życiu. Oczywiście kolor dywanu jest rzeczą gustu i należy go dopasować przede wszystkim do wybranego stylu dekoracji. Jeśli w kościele panuje półmrok, dobrze postawić na biel lub inny jasny odcień. To rozjaśni wnętrze świątyni. Uroczym detalem okażą się inicjały nowożeńców wyszyte na dywanie.

Kwiaty

Ślub bez kwiatów, to nie ślub. Muszą być i basta! W minimalnej wersji można nimi przyozdobić choćby szczyty ławek. Można też ułożyć je w „ciąg komunikacyjny”, czyli stworzyć dwa długie pasy odgradzające główne przejście od rzędów ławek. Da to fantastyczny efekt.

Należy pamiętać o spójności gatunkowej pomiędzy kompozycjami kwiatowymi, którymi dekorujemy kościół, a bukietem panny młodej oraz tym, co pan młody będzie miał w butonierce.

Świece

Nic tak wspaniale nie tworzy romantycznej atmosfery jak palące się świece, warto byłoby zatem z tego skorzystać w trakcie ślubu. Choć cudowne i urocze, mają jednak jedną wielką wadę – potrafią być niebezpieczne, tak więc podczas dekorowania należy przede wszystkim postawić na bezpieczeństwo. Wystarczy świece włożyć do lampionów lub szklanych naczyń, a najlepiej jeszcze ustawić je tak, aby nie blokowały przejść i ciągów komunikacyjnych.

Płatki kwiatów

Były już kwiaty, teraz przyszła kolej na ich płatki. Rozsypane wzdłuż głównej alejki podkreślą romantyzm tej uroczystej chwili. Idealnie sprawdzą się płatki białych róż.

Zobacz teżTuby na wesele – jakie konfetti wybrać, by osiągnąć najlepszy efekt?

Tkaniny

Tiule i inne delikatne materiały często wykorzystywane są na ślubach. Stanowią bardzo wdzięczne tworzywo dekoracyjne. Można z nich tworzyć różne kształty, jak pompony, kokardy i wiele innych. Dobrze sprawdzą się również w połączeniu z lampkami, szarfami, wstążkami i innymi dodatkami.

Postumenty i kwietniki

Elementy „małej architektury” również są popularnym rozwiązaniem. Postumenty możemy ustawić przy wejściu do kościoła po obu stronach alejki. Kwietniki zaś mogą być rozmieszczone przy krzesłach nowożeńców. Częstym dodatkiem są także tabliczki z „Hymnem do miłości”.

Własne dekoracje kościoła czasem nie są możliwe

Dekoracja kościoła na ślub nie zawsze jest możliwa według tego, jak wyobraża to sobie młoda para. Niektóre parafie nie zgadzają się na jakiekolwiek ustępstwa na tym polu, narzucając swoją wersję dekoracji kościoła. W takim wypadku pozostaje jedynie zorientować się, jaki wystrój pojawi się w kościele w dniu ślubu, i spróbować dostosować do niego bukiet panny młodej.

Podsumowanie

Wszystkie powyższe składniki dekoracyjne możemy łączyć, dobierać i mieszać w taki sposób, i w takich proporcjach, aż uzyskamy recepturę na scenografię ślubną, która zasmakuje nam najbardziej. Gusta są różne i o gustach się nie rozmawia, ale chyba każdy profesjonalny dekorator zgodzi się z tym, że najlepszą zasadą, jaką powinno się kierować przy dekorowaniu kościoła, jest umiar.

Należy pamiętać, że dekoracje ślubne, choć niezwykle ważne, są jednak tylko dodatkiem. Nawet najśliczniejsze kwiaty, świece i inne ozdoby nikną na tle dwojga zakochanych w sobie ludzi, którzy postanowili powiedzieć sakramentalne „tak”.