Organizacja

Czytania i psalmy na ślub – które są najpiękniejsze? Sprawdź, które warto wybrać

Ślub kościelny jest niezwykle wzruszającą i podniosłą uroczystością, a towarzyszą mu czytania na ślub oraz psalmy. Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Para młoda będzie je z pewnością pamiętała do końca swojego życia. Na tę okazję Kościół przygotował specjalne czytania mszalne, podkreślające piękno drogi małżeńskiej.

Nie wszystkie osoby planujące swój ślub kościelny zdaje sobie sprawę z tego, że decyzja o tym jakie pieśni będą wykonywane przez organistę oraz jakie czytanie będzie skierowane do zgromadzonych osób, może zostać podjęta przez przyszłe małżeństwo. Dzięki temu, ceremonia ślubu zostanie „spersonalizowana”, a młodzi będą mogli wybrać swoje ulubione fragmenty, które będą idealnie pasowały do ich związku.

Personalizacja uroczystości, czyli czytania na ślub

Niektóre młody pary chcą podkreślić jeszcze bardziej charakter uroczystości i nadać jej osobistego wymiaru. Jest to najważniejszy dzień w ich życiu i chcą, żeby był całkowicie wyjątkowy, samodzielnie wybierając czytania na ślub i psalmy. Co ważne, młodzi powinni odpowiednio wcześniej uprzedzić o tym księdza, gdyż on także musi przygotować się do uroczystości. Teksty liturgiczne mogą zostać przeczytane przez świadków, rodzinę czy przyjaciół. W ten sposób słowa wypowiadane do nowożeńców będą miały jeszcze wyższą wartość.

Jakie czytania na ślub wybrać?

Przyszli małżonkowie powinni podjąć decyzję dotyczącą wyboru czytania oraz psalmów na ślub według wytycznych kościoła. Pierwsze czytanie na ślubie musi pochodzić ze Starego Testamentu, natomiast drugie z Nowego Testamentu. Do wyboru jest parę czytań specjalnie do tego przeznaczonych.

Pierwsze czytanie na ślub ze Starego Testamentu można wybierać spośród poniższych:

 1. Dobra żona
 2. Przymierze
 3. Modlitwa Tobiasza i Sary
 4. Rebeka
 5. Tobiasz
 6. Pieśń na pieśniami
 7. Stworzenie kobiety
 8. Stworzenie mężczyzny i niewiasty
 9. Gody baranka (w okresie Wielkanocnym)

Czytanie na ślub z Nowego Testamentu:

 1. Miłość małżeńska
 2. Miłość Boża
 3. Ciało Człowieka
 4. Życie chrześcijanina
 5. Bóg nas umiłował
 6. Życie według przykazań
 7. Nauki do żony i męża
 8. Miłość małżeńska krótsze
 9. Droga małżonków do świętości
 10. Hymn do miłości

Śpiew na ślub

Istotnym elementem całej uroczystości jest także aklamacja, czyli śpiew wykonany przed Ewangelią. Przyszli małżonkowie mogą wybrać spośród:

 1. Bóg w nas mieszka
 2. Kto trwa w miłości, trwa w Bogu
 3. Bóg jest miłością
 4. Kto miłuje Boga, narodził się z Boga

Zobacz teżOprawa muzyczna ślubu – jakie pieśni ślubne wybrać?

Ewangelia na uroczystość

Na sam koniec młodzi powinni zadecydować o rodzaju tekstu Ewangelii, jaki ma być odczytany w trakcie wydarzenia. Do wyboru są poniższe czytania:

 1. Miłość Chrystusowa
 2. Przykazanie miłości
 3. Jedność małżonków
 4. Wesele w Kanie Galilejskiej
 5. 8 Błogosławieństw
 6. Sól ziemi
 7. Zjednoczenie małżonków
 8. Największe przykazanie
 9. Nierozerwalność małżeńska
 10. Trwałość małżeńska

Wszystkie czytania liturgicznie obejmują tematykę miłości oraz wspólnego życia małżonków, a więc idealnie pasują do ślubu kościelnego. Najchętniej wybieranym czytaniem na ślub jest Hymn o miłości z 1. Listu do Koryntian, rozdział 13, wersety 408. Jest to opis doskonałej miłości łączącej ludzi i Boga, ale także małżonków. Psalm na ślub można wybrać również samemu, ale musi on być dobrany do pierwszego czytania.

O czym powinni pamiętać narzeczeni?

Narzeczeni mogą wybrać osoby, które dokonają czytania na ślubie, czy zaśpiewają psalm. Mogą to być członkowie rodziny, ale także przyjaciele, panuje w tej kwestii dowolność. Warto wybrać osobę, która czuje się na siłach, by wystąpić przed innymi gośćmi. Wybranej osobie należy wcześniej pokazać wybrany już tekst. Jeszcze przed ślubem powinno się pamiętać o zaznaczeniu czytań w lekcjonarzu albo wydrukowanie tekstów.

Zobacz teżBłogosławieństwo pary młodej – jak powinno przebiegać?

Warto mieć na uwadze, iż Słowo czytane w trakcie Liturgii powinno być odczytane w sposób godny, kartka nie powinna być więc pogięta. Co ważne, ksiądz proboszcz albo przewodniczący Liturgii kapłan czy ceremoniarz musi mieć świadomość o tym, które osoby podejdą do czytań. Wcześniej z księdzem powinny być ustalone gesty, jakie powinna wykonać osoba czytająca czy śpiewająca.

Psalm na ślubie powinien być wykonywany z ambony, natomiast werset aklamacji Alleluja nie może być wykonywany na ambonie, gdyż jest on śpiewem ludu, a nie czytaniem. Jeśli uroczystości ma towarzyszyć tylko jedno czytanie na ślubie, wówczas dobrze, jeśli będzie ono pochodzić z Nowego Testamentu.

Najpiękniejsze i najczęściej wybierane psalmy na ślub

Istnieje bogaty wybór psalmów kościelnych, dlatego decyzja wcale nie jest łatwa. Należy jedynie mieć na uwadze, iż psalm na ślubie powinien mieć charakter pochwalny, błagalny lub dziękczynny. Psalmy dopasowywane są również do danych czytań.

 1. Czytanie „Modlitwa Tobiasza i Sary” oraz psalm „Nasz Pan jest dobry i bardzo łaskawy”,
 2. Czytanie „Stworzenie kobiety i mężczyzny” oraz psalm „Pełna jest ziemia łaskawości Pana”,
 3. Czytanie „Pieśń nad pieśniami” oraz psalm „Błogosławiony, kto się boi Pana”,
 4. Czytanie „Ustanowienie małżeństwa” oraz psalm „Niech imię Pana będzie pochwalone”,
 5. Czytanie „Stworzenie kobiety” oraz psalm „Niech imię Pana będzie pochwalone”,
 6. Czytanie „Małżeństwo Izaaka i Rebeki” oraz psalm „Nasz Pan jest dobry dla wszystkich swych dzieci”.
 7. Czytanie „Dobra żona” oraz psalm „Przez całe życie będę sławił Pana”,
 8. Czytanie „Przymierze” oraz psalm „Radość znajduję w Pańskich przykazaniach”.

Dla par chcących zawrzeć sakrament małżeństwa, czytania ślubne oraz psalmy są szczególnie ważne. Dobrze jest poświęcić trochę czasu, aby podjąć przemyślaną decyzję dotyczącą ich wyboru. Czytania na ślub i psalm na ślubie dodadzą ceremonii osobistego charakteru, a uroczystość będzie miała piękną oprawę.

Najbliżsi dokonując czytania z pewnością wzruszą się podczas ślubu. Kościół ma przygotowaną liturgię na każdy dzień w roku, można więc dobrać najlepsze dla siebie czytania i psalm na tą uroczystość.