Organizacja

Czy odmienia się nazwiska na zaproszeniach?

Przygotowanie niezapomnianego przyjęcia weselnego wymaga od przyszłych małżonków sporo determinacji. Wiele par zastanawia się nad tym, czy odmienia się nazwiska na zaproszeniach ślubnych. Błędy językowe w zaproszeniach prezentują się bowiem wyjątkowo nieelegancko, niepoprawnie odmienione nazwisko gościa mogłoby również doprowadzić do tego, że poczułby się on urażony.

Odmiana nazwisk na zaproszeniach

Odmiana nazwisk na zaproszeniach

Zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny odmienia się zdecydowaną większość polskich nazwisk. Kiedy następuje wyjątek od tej zasady? Tylko i wyłącznie wówczas, gdy nazwiska są zakończone bardzo nietypowo. Pamiętając o tej jednej zasadzie, nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, czy odmienia się nazwiska na zaproszeniach ślubnych. Przyjęło się, iż odmienione nazwisko prezentuje się zdecydowanie bardziej elegancko niż nazwisko, które nie zostało odmienione.

Zobacz teżNietypowe zaproszenia ślubne, czyli jak wyróżnić się na samym początku

Jak odmieniać żeńskie nazwiska na zaproszeniach?

Jaka powinna być odmiana nazwisk na zaproszeniach w przypadku przedstawicielek płci pięknej? Bardzo przydatny może okazać się podział żeńskich nazwisk na trzy zasadnicze grupy:

  • nazwiska zakończone na spółgłoskę – takich nazwisk się nie odmienia,
  • nazwiska zakończone na samogłoskę „a” – każde z nich należy zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny odmienić,
  • nazwiska zakończone na samogłoskę inną niż „a” – podobnie jak w przypadku nazwisk zakończonych na spółgłoskę, nie należy ich odmieniać.

Odmiana nazwisk na zaproszeniach w przypadku przedstawicielek płci pięknej jest stosunkowo prosta, bez większych trudności powinniśmy poradzić sobie z poprawnym zapisaniem nazwisk żeńskich na zaproszeniach ślubnych.

W jaki sposób odmieniać męskie nazwiska?

Kwestie związane z odmianą nazwisk męskich wzbudzają zdecydowanie więcej obaw i trudności. Bardzo pomocne mogą okazać się jednak pewne uniwersalne zasady:

  • nazwiska zakończone na samogłoski „i”, „e” oraz „y” – zgodnie z zasadami języka polskiego odmienia się je, ale nie tak jak rzeczownik, lecz tak jak odmienilibyśmy przymiotnik,
  • nazwiska zakończone na „a” albo na „o” – co do zasady tego typu nazwiska należy odmienić dokładnie w ten sam sposób, w jaki odmieniamy rzeczowniki pospolite,
  • nazwiska zakończone na spółgłoski – one również podlegają odmianie, która jest na szczęście stosunkowo prosta, większości z nas intuicja podpowiada jak należy odmienić dane nazwisko.

Jeżeli przyswoimy sobie powyższe zasady, nie będziemy mieć większych trudności z adekwatną odmianą nazwisk na zaproszeniach ślubnych.

Jak postąpić w przypadku nazwisk w liczbie mnogiej?

Jeżeli zapraszamy na uroczystość ślubną małżeństwo, najprawdopodobniej zapiszemy nazwisko w liczbie mnogiej – np. Kowalscy. W takim przypadku również nie powinniśmy zastanawiać się nad tym, czy odmienia się nazwiska na zaproszeniach – jeżeli będziemy odmieniać nazwisko w liczbie mnogiej również należy uważnie przyjrzeć się jego końcówce.

W przypadku nazwisk zakończonych na samogłoski „o”, „e” oraz „a” sprawa przedstawia się dość prosto, takie nazwiska należy bowiem odmieniać całkiem podobnie jak większość rzeczowników. Odmiana nazwisk na zaproszeniach, które brzmią niczym rzeczowniki pospolite również nie jest zbyt skomplikowana.

Zobacz teżZawiadomienie o ślubie – czy warto je wysyłać, czy może same zaproszenia wystarczą?

Jeżeli zapraszamy na nasz ślub małżonków o nazwisku Wróbel, w zaproszeniu powinniśmy zamieścić notkę: zapraszamy Państwa Wróblów. Jeśli jednak nazwisko małżonków, których chcemy zaprosić na nasze przyjęcie weselna ma formę przymiotnikową, należy odmieniać je dokładnie tak jak odmieniamy przymiotniki. Na szczęście nie jest to zbyt skomplikowane.

A co z odmianą nazwisk zagranicznych?

Bywa i tak, że na przyjęcie weselne zapraszamy gości zagranicznych. Wielu narzeczonych zastanawia się wówczas nad tym, czy odmienia się nazwiska na zaproszeniach w takim przypadku.

U przedstawicielek płci pięknej sprawa jest dosyć prosta – odmianie podlegają bowiem jedynie nazwiska zakończone na literę „a”. W przypadku nazwisk męskich sprawa jest zdecydowanie bardziej złożona. Należy pamiętać o tym, iż nie odmieniamy nazwisk:

  • wschodnich, które zakończone zostały literą „o”,
  • francuskich, które zakończono akcentowanymi samogłoskami „a”, „u” oraz „o”,
  • zakończonych na samogłoskę „u”, jeżeli poprzedza je spółgłoska,

W przypadku obco brzmiących nazwisk męskich należy więc zwracać uwagę przede wszystkim na ich wymowę, a nie pisownię. Wówczas dowiemy się tego, w jaki sposób odmienić dane nazwisko.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Odmiana nazwisk na zaproszeniach nie musi być skomplikowana, co wynika z powyższych rozważań. Co do zasady, odmiana nazwisk męskich nastręcza więcej trudności. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że od każdej zasady są jakieś wyjątki, do odmiany każdego nazwiska należy więc podejść indywidualnie.

Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z odmianą konkretnego nazwiska, możemy poprosić o pomoc doświadczonego językoznawcę. Wówczas pozbędziemy się przykrego uczucia niepewności związanego z tym, czy poprawnie odmieniliśmy nazwisko gościa.

Pamiętajmy również o tym, aby zaproszenia na ślub w miarę możliwości wręczać osobiście. Dzięki temu znacząco zwiększamy szansę na to, że zaproszeni przez nas goście faktycznie pojawią się na naszej ceremonii ślubnej. W zaproszeniu zamieśćmy również numer, pod który mają oni dzwonić, aby potwierdzić lub odwołać swoje przybycie.