Po stronie gości

Czego życzyć młodej parze? Sprawdź kilka pomysłów na życzenia ślubne od serca

To pytanie które zadaje sobie wielu gości weselnych – czego życzyć młodej parze, by nasze życzenia ślubne zostały pozytywnie odebrane, zapamiętane i docenione? To, co goście mówią w takim momencie najczęściej jest bardzo wzruszające bez względu na formę i treść, zarówno dla państwa młodych jak i ich samych, przez wzgląd na wzniosłość i uroczystość chwili. Ciężko jednak powiedzieć coś oryginalnego, odpowiednio dobrać i formułować słowa, aby powiedzieć to co mamy na sercu.

życzenia z okazji ślubu

Życzenia ślubne – bądź oryginalny, ale zachowaj klasę

Idealne życzenia ślubne powinny płynąc prosto z serca, być pełne sympatii i odpowiednio oddawać nastrój chwili. Najczęściej spotykane są życzenia w których mówimy o zdrowiu, szczęściu i pieniądzach – są one jak najbardziej na miejscu, jednak pozostają pewnym wzorem, który zbyt często powtarzany staje się mało oryginalny, a może być odebrany nawet jako ignoranckie podejście.

Wiele zależy od tego, kim dla nas jest para młoda – jeśli jest to najbliższa rodzina czy przyjaciele, warto dołożyć starań by życzenia były spersonalizowane i dopasowane idealne do nich samych. Dużą wskazówką może być również to, na czym opiera się ta znajomość – jeżeli utrzymujemy bliskie i przyjacielskie stosunki, można pozwolić sobie na nieco bardziej żartobliwe czy osobliwe życzenia ślubne, które oprócz oczywistego przekazu poprawią humor i rozśmieszą parę młodą.

Zobacz teżIle się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia

Jak samodzielnie ułożyć życzenia z okazji ślubu?

Oryginalność w składaniu życzeń ślubnych najprościej osiągnąć poprzez stworzenie własnego tekstu życzeń – Ci, którzy nie są zbyt dobrzy w pisaniu mogą poprosić kogoś o takich zdolnościach o pomoc. Wystarczy zacząć od zapisania na kartce, czego chcemy życzyć młodej parze w dniu ślubu, jakże przecież wyjątkowym.

Czy istnieją jakieś specjalne wartości szczególnie bliskie nowożeńcom? Zapisz je! Warto również pamiętać o charakterze ceremonii – jeżeli państwo młodzi nie są katolikami, lub biorą jedynie ślub cywilny, warto unikać zwrotów odnoszących się do Boga, jego opieki czy darów, którymi obdarza Bóg młodą parę. Takie zwroty mogą obrazić czy sprawić przykrość, szczególnie ateistom czy osobom wyznającym inną wiarę.

Oryginalność w życzeniach dla pary młodej jest bardzo wskazana, jednak zachowajmy powagę sytuacji i klasę, a na pewno życzenia ślubne będą wzruszające i ciepło odebrane.

W jakiej formie złożyć życzenia z okazji ślubu?

Życzenia ślubne składamy młodej parze najczęściej tuż po ceremonii, bez względu na to, czy odbywała się ona w kościele, urzędzie czy innym miejscu, zwykle gromadząc się wokół nowożeńców już po opuszczeniu miejsca ślubu. Wówczas nadchodzi czas na powiedzenie kilku życzliwych słów podczas wręczania prezentu.

Nie jest to zdecydowanie czas na wzniosłe przemówienia z uwagi na dużą ilość osób, które też pragną złożyć swoje życzenia, a przedłużanie swojego „okienka” w nieskończoność zdecydowanie nie jest mile widziane.

Wiele osób decyduje się jedynie na krótkie i treściwe, klasyczne życzenia ślubne zaraz po ceremonii, natomiast prawdziwy popis dają w kartkach z życzeniami dołączonymi do prezentów w kopertach. Na rynku można znaleźć mnóstwo gotowych kartek z życzeniami, ale również takich które mają puste miejsce, w których sami możemy wpisać własne słowa.

Jeżeli zależy nam na spersonalizowanych życzeniach z okazji ślubu, powinniśmy nabyć właśnie taką kartkę i wpisać tam to, czego prawdziwie i od serca życzymy młodej parze na początku ich wspólnej, nowej drogi.

Dalsza rodzina lub znajomi z pracy

Zdarzyć się jednak może, że zaproszeni będziemy np. na ceremonię zaślubin dalszej rodziny lub kogoś z pracy, z kim łączą nas wyłącznie stosunki zawodowe. Jest to dość częsta praktyka, a tacy goście najczęściej zapraszani są jedynie na samą uroczystość zaślubin, bez udziału w imprezie weselnej. Wówczas najstosowniejsze życzenia będą krótkie i treściwe, bez zbędnych ozdobników czy osobistych odniesień – warto w tym przypadku zachować elegancję i klasę, jednocześnie miło gratulując nowożeńcom.

Gotowe wierszyki czy życzenia bez trudu można wpisać samodzielnie do kartki, lub tak jak wskazano powyżej, spróbować ułożyć kilka własnych zdań prosto od siebie – młodzi z pewnością poczują się miło docenieni.

Zobacz teżJak się ubrać na wesele? Pomysły na stylizacje na wesele

Gotowe życzenia dla młodej pary – przykłady

Życzenia ślubne w formie oficjalnej

Poniżej zamieszczamy kilka gotowych pomysłów na życzenia ślubne, idealnych na bardziej oficjalne okazje – np. ślub dalszej rodziny, z którą nie utrzymujemy bliskich kontaktów, lub ślub kogoś z pracy. Takie życzenia ślubne pozbawione są żartobliwych wstawek, nie ma w nich także odniesień religijnych:

Zwykle uważa się, że wstąpienie w związek małżeński jest zwieńczeniem pewnego etapu w życiu dwojga ludzi. A tak naprawdę jest dokładnie na odwrót: małżeństwo jest dopiero początkiem wszystkiego, więc na tę nową drogę – wszystkiego najlepszego!

Abyście przeszli przez życie razem, z uśmiechem na ustach, szacunkiem i zrozumieniem, życzą…

W dniu Waszego ślubu – samych radosnych zdarzeń. Niech będzie on początkiem spełnienia Waszych marzeń.

Na drodze życia są światła i mroki, raz szczęście jasne, raz smutek głęboki. Ale gdy razem idzie się we dwoje, łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.

Bądźcie dla siebie i ziarnem pieprzu i szczyptą soli. I tym co cieszy, i tym co boli. Trwajcie razem, gdy miłość w rozkwicie i gdy ku jesieni swe kroki skieruje Wasze życie.

Przyjmijcie gorące życzenia, aby Wasza miłość była coraz piękniejsza, głębsza i by sprawiła, że Wasze życie nabierze szczególnego znaczenia i blasku.

Szczęśliwie sobie zaślubionym bukiet najgorętszych, z serca płynących życzeń: spełnienia najsłodszych marzeń, żaru nieustającej miłości, słońca w dniu powszednie i gwiazd w dni odświętne życzą…

Drodzy Państwo Młodzi! W tym niezwykłym dniu przyjmijcie od nas najszczersze życzenia. Kroczcie przez życie z podniesioną głową, a w codziennej gonitwie nigdy nie zapominajcie o tym, co najważniejsze.

Drodzy Państwo Młodzi!Niechaj los Wam sprzyja, niosąc powodzenie! Idźcie przez życie z dobrocią w sercu, otoczeni ludźmi, których kochacie. Obdarzajcie się nawzajem nadzieją, miłością i radością. Z najlepszymi życzeniami na Nowej Drodze życia!

Niech los zawsze ma Was w swojej opiece, a radość, która towarzyszy Wam tego dnia, niech pozostanie w Waszych sercach przez długie lata.

Neutralne życzenia ślubne

Życzenia ślubne nie muszą odwoływać się do religijności, nie muszą też zawierać żartów ani śmiesznych wstawek. Życzenia dostatniego życia w zdrowiu, szczęścia i miłości są neutralne i sprawdzą się w każdym przypadku. Poniżej zamieszczamy najpiękniejsze życzenia ślubne o neutralnym wydźwięku:

Drodzy Nowożeńcy, życzymy Wam, aby Wasza wspólna droga przez życie, była usłana różami. Kolcami się nie przejmujcie, bo prawdziwa miłość przezwycięża wszystkie przeszkody.

W błękicie nieba i słońca blasku niech miłość Wasza rozkwita, gdy wierność i prawość Was będzie prowadzić, do domu szczęście zawita. Radosny szczebiot dziecięcych głosików każdy dzień opromieni, a wspólne wzajemne zrozumienie nigdy się nie zmieni.

Kochani Młodzi Małżonkowie prawdziwe życie przed Wami. Żyjcie tak, żeby niczego nie żałować, a miłość, rozwaga i wzajemne zrozumienie pomogą Wam wspólnie dojść do jesieni życia.

Nie szukajcie szczęścia daleko, za siódmą górą i rzeką, nie szukajcie go wśród gwaru, pustki i głuszy, ale odnajdźcie we własnej duszy. W dniu waszego ślubu z najlepszymi życzeniami…

Cieszcie się, bo jest ktoś, przy kim możecie być sobą, możecie opowiadać o swoich marzeniach, planach i nadziejach, a także o zwariowanych pomysłach. Możecie płakać i śmiać się głośno. Możecie przetoczyć się przez pokój w szalonym tańcu. Możecie być szczęśliwi i nieszczęśliwi, pewni siebie i zupełnie z siebie niezadowoleni. Nie musicie wkładać maski, lecz możecie być takimi, jakimi naprawdę jesteście i jakimi w danej chwili się czujecie.

Niech droga Waszego małżeństwa różami będzie usłana, a szczebiot dziecięcych głosików umila Wam życie od rana. Dostatek, zdrowie i zgoda niech w domu przebywa, niech wspólnego zrozumienia nigdy nie ubywa.

Niechaj szlachetność celów związek Wasz opromieni! Niechaj po latach wielu nic szczęścia Waszego nie zmieni! Zdrowie, miłość, dostatek niech w domu Waszym panują! Wesołe dziecięce uśmiechy niech nad tym wszystkim górują!

W tym wyjątkowym dniu chcę Wam życzyć, abyście nigdy nie zapominali o tych pięknych rzeczach, które Was do siebie zbliżyły. Wspominali zawsze tylko te radosne momenty i nigdy nie wątpili w szczerość uczuć drugiej osoby.

Życzymy Wam, aby to, co Was połączyło trwało przy Was przez całe długie lata Waszego życia i aby w Waszym domu zawsze panowała zgoda.

Szczęśliwa Młoda Paro! Życzymy Wam w uroczystym dniu ślubu miłości gorącej jak słońce, szlachetnej jak złoto, czystej jak łza, słodkiej jak miód oraz spełnienia pięknych marzeń i planów.

Śmieszne życzenia ślubne

Dla pary młodej, z którą łączą nas bliższe i bardziej przyjacielskie relacje, można pokusić się o bardziej żartobliwe życzenia z okazji ślubu. Poniżej zamieszczamy kilka gotowych propozycji:

Bądźcie wierni swoim ciałom, niczym wzniosłym ideałom; nie budujcie muru z cegły, w tym jedynie murarz biegły; pamiętajcie o rocznicach, nie świętujcie ich przy pizzach; dręczy Was chrapanie nocą? Można szturchnąć, tylko po co? Gdy różnica zdań dość spora, wynajmijcie mediatora; w namiętności co dzień trwajcie, gdy przygasa, rozpalajcie; gdy Wam zgody nic nie bełta, nie zarobi terapeuta; u sąsiadki wrót nie stójcie, tajemnice swe szanujcie; niech nie martwi Was frasunek, na frasunek dobry trunek; a gdy siwe obie głowy – damy Wam poradnik nowy.

Młodej Parze: beczki radości, góry miłości, wiecznej młodości, bez grama zazdrości i złości. A na co dzień 1000 euro co godzina, sporo jadła, dzbanek wina, każdego ranka słońca i nocy upojnych bez końca.

Szlocha mama, szlocha tata, łezki widać w oczach brata, siostra też ze szczęścia płacze. A Pan Młody? W górę skacze! I ogromnie się raduje! Panna Młoda mu wtóruje, bo nim trzy kwadranse miną, jedną staną się rodziną! W dniu Waszego ślubu, wszystkiego najlepszego życzą…

Bije dzwon szczęścia, bije dzwon miłości. Dziś Wasze serca pełne są radości. Niech miłość wypełnia wszystkie Wasze dni. Niech Wam się spełnią najskrytsze sny!

Życie to miłość, kochać to żyć, żyć a nie kochać, to głupcem być! Życie to morze, małżeństwo to statek, żeglujcie szczęśliwie do portu „Dostatek”!

Dzwony biją jak szalone, marsz weselny w uszach brzmi. Młody mężu przytul żonę, niechaj cała ziemia grzmi. Młoda żono przytul męża, twej miłości barwny kwiat. Nie potrzeba Wam oręża, u stóp macie cały świat!

Dziś w dniu ślubu, moi mili, życzę, ciesząc się do łez, byście w swej miłości tkwili aż po swego życia kres. Byście w zdrowiu, szczęściu byli razem dzieląc życia trudy. Aby Wasze wspólne życie nie zaznało nigdy nudy.

1/2 kg miłości, 3 łyżki zazdrości, 10 dkg zaufania, 2 krople „na nerwach grania”, 6 gramów cierpliwości, 3 dkg wyrozumiałości, 5 łyżek humoru, 10 łyżeczek wigoru. Wszystko razem dokładnie mieszamy i małżeństwo doskonałe mamy. Wiele szczęścia i radości w Dniu Ślubu życzą…

Dzisiaj ślub Wasz i wesele, życzę więc Wam szczęścia wiele, stadka dzieci, mrowia wnuków i… zgadnijcie. Tak! Prawnuków! Oprócz tego powodzenia, marzeń, planów, snów spełnienia, dużo zdrowia, pełnej kasy i miłości po wsze czasy. Wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia od…

Młodej Parze: wiatru w żagle, moc radości, sto lat w zdrowiu i miłości. Długich nocnych przyjemności, bez teściowej i zazdrości. Zdrowia, szczęścia, beczki wina, tysiąc złotych co godzina. Trzech pokoi, kupę dziatek, Pannie Młodej wielu szmatek. I Młodemu silnej ręki, aby bronił swej Panienki.

Religijne życzenia na ślub

Dla bardziej religijnej pary młodej sprawdzą się poniższe życzenia ślubne, o bardziej religijnym wydźwięku. Tego typu życzenia dobrze sprawdzą się w przypadku ślubu kościelnego, mogą być jednak nieodpowiednie w przypadku ślubu cywilnego.

Niech słońce roztacza swój blask nad Wami w tym niezwykłym dniu i przez wszystkie dni Waszego życia. Niech weselne dzwony biją i radosnym echem brzmią w Waszych sercach na zawsze. Młodej parze na nowej drodze życia z najlepszymi życzeniami…

Żyjcie w nadziei wierze i miłości, cnota niech zdobi mieszkania próg, bo pokój szczęścia tylko tam gości, gdzie w sercach Małżonków – Miłość i Bóg.

Drogim Nowożeńcom z życzeniami, by z sakramentu małżeństwa potrafili czerpać moc i mądrość serca.

Nowożeńcy dzielni, prawi! Niech Wam Pan Bóg błogosławi! Niech opieką swą otoczy, życie zmieni w sen uroczy!

Kochani Państwo Młodzi! Gdy w węzeł wiążecie się wieczny, niech i ja dołączę głos mój serdeczny: niech przyszłe wasze lata Bóg ożywia tą miłością, która życie w rozkosz splata i w serc związku jest jednością! Wśród tej nowej życia drogi niech dola świeci błoga! Miłość ludzi, łaska Boga niech otacza wasze progi.

Szanowni Państwo Młodzi! Złączeni dzisiaj jesteście stułą, nowa otwiera się droga, piastujcie miłość dla siebie czułą, ona was zbliży do Boga. Ona czuć nie da nieszczęścia gromu, troski lżejszymi uczyni, ona pomyślność stworzy Wam w domu, majątek wniesie do skrzyni.

Z Bożej woli połączeni węzłem, co dwoje serc tych splata, żyjcie szczęśliwie tu na ziemi, niech Wam w miłości płyną lata, niech miłość, dobroć oraz ufność, która dziś w sercach Waszych gości wraz z Bożą łaską i pomocą da Wam moc szczęścia i radości.

Żyjcie miłością – niech łaska boska pomyślną dolą na dom Wasz spływa. Nie znajcie nigdy co smutek, troska, niech przyszłość Wasza będzie szczęśliwa!

Ten, który najlepiej małżeństwa kojarzy – Bóg, niech te serca dwa uczyni jednym. Mąż i żona będąc dwojgiem, jednością są, gdy się kochają.

Boża wola łączy Was. Więc mówicie dzisiaj „tak”. Słońce dla Was dzisiaj świeci, łza ze szczęścia nam poleci. Żyjcie razem całe wieki i gromadkę miejcie dzieci. Wasza miłość niechaj trwa, zdrowie, szczęście niech Wam da!

Co wypada a czego unikać, składając życzenia ślubne?

Nawet jeżeli żyjemy z parą młodą w zażyłej relacji, jesteśmy bliskimi przyjaciółmi czy najbliższą rodziną, to wciąż istnieją pewne rzeczy, które nie będą zbyt mile widziane podczas składania życzeń, a nawet mogą zostać uznane za żenujące czy kompromitujące. Życzenia ślubne odnoszące się do pożycia seksualnego, ilości dzieci czy urozmaicania codziennego życia w żartobliwy sposób są zupełnie nie na miejscu i świadczą o braku elegancji i przyzwoitości gościa – podobnie sytuacja ma się do prezentów.

Zawsze lepiej jest wybrać klasyczne i eleganckie prezenty oraz słowa życzeń, niż potem widzieć zażenowane twarze pary młodej czy innych gości. Takie rzeczy – jeśli w ogóle – pozostawmy lepiej na wieczór panieński i kawalerski, natomiast w dniu ślubu młodej pary postarajmy się powiedzieć im coś od serca, szczerze i w miły sposób – z pewnością to docenią i będą wzruszeni tak samo jak my.