Po stronie gości

Czego życzyć młodej parze? Sprawdź kilka pomysłów

To pytanie które zadaje sobie wielu gości weselnych – czego życzyć młodej parze, by nasze życzenia zostały pozytywnie odebrane, zapamiętane i docenione? To, co goście mówią w takim momencie najczęściej jest bardzo wzruszające bez względu na formę i treść, zarówno dla państwa młodych jak i ich samych, przez wzgląd na wzniosłość i uroczystość chwili. Ciężko jednak powiedzieć coś oryginalnego, odpowiednio dobrać i formułować słowa, aby powiedzieć to co mamy na sercu.

Bądź oryginalny, ale zachowaj klasę

Idealne życzenia na ślub powinny płynąc prosto z serca, być pełne sympatii i odpowiednio oddawać nastrój chwili. Najczęściej spotykane są życzenia w których mówimy o zdrowiu, szczęściu i pieniądzach – są one jak najbardziej na miejscu, jednak pozostają pewnym wzorem, który zbyt często powtarzany staje się mało oryginalny, a może być odebrany nawet jako ignoranckie podejście.

Wiele zależy od tego, kim dla nas jest para młoda – jeśli jest to najbliższa rodzina czy przyjaciele, warto dołożyć starań by życzenia były spersonalizowane i dopasowane idealne do nich samych. Dużą wskazówką może być również to, na czym opiera się ta znajomość. Jeżeli utrzymujemy bliskie i przyjacielskie stosunki, można pozwolić sobie na nieco bardziej żartobliwe czy osobliwe życzenia, które prócz oczywistego przekazu poprawią humor i rozśmieszą parę młodą.

Zobacz teżIle się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota będzie odpowiednia

Oryginalność w składaniu życzeń najprościej osiągnąć poprzez stworzenie własnego tekstu życzeń – jeśli nie jesteśmy zbyt dobrzy w pisaniu, warto poprosić kogoś o takich zdolnościach o pomoc. Wystarczy zacząć od zapisania na kartce, czego chcemy życzyć młodej parze w tym wyjątkowym dniu. Czy istnieją jakieś specjalne wartości szczególnie bliskie nowożeńcom? Zapisz je! Warto również pamiętać o charakterze ceremonii – jeżeli państwo młodzi nie są katolikami, lub biorą jedynie ślub cywilny, warto unikać zwrotów odnoszących się do Boga, jego opieki czy darów, którymi obdarza Bóg młodą parę. Takie zwroty mogą obrazić czy sprawić przykrość, szczególnie ateistom czy osobom wyznającym inną wiarę.

Oryginalność w życzeniach dla młodej pary jest bardzo wskazana, jednak zachowajmy powagę sytuacji i klasę, a na pewno życzenia będą wzruszające i ciepło odebrane.

Forma składania życzeń – jaka jest najlepsza?

Życzenia składamy najczęściej młodej parze tuż po ceremonii, bez względu na to, czy odbywała się w kościele, urzędzie czy innym miejscu, zwykle gromadząc się wokół nowożeńców już po opuszczeniu miejsca ślubu. Wówczas nadchodzi czas na powiedzenie kilku życzliwych słów podczas wręczania prezentu. Nie jest to zdecydowanie czas na wzniosłe przemówienia z uwagi na dużą ilość osób, które też pragną złożyć swoje życzenia, a przedłużanie swojego „okienka” w nieskończoność zdecydowanie nie jest mile widziane.

Wiele osób decyduje się jedynie na złożenie krótkich i treściwych, klasycznych życzeń zaraz po ceremonii, natomiast prawdziwy popis dają w kartkach z życzeniami dołączonymi do prezentów w kopertach. Na rynku można znaleźć mnóstwo gotowych kartek z życzeniami, ale również takich które mają puste miejsce, w których sami możemy wpisać własne słowa. Jeżeli zależy nam na spersonalizowanych życzeniach, powinniśmy nabyć właśnie taką kartkę i wpisać tam to, czego prawdziwie i od serca życzymy młodej parze na początku ich wspólnej, nowej drogi.

Zdarzyć się jednak może, że zaproszeni będziemy np. na ceremonię zaślubin dalszej rodziny lub kogoś z pracy, z kim łączą nas wyłącznie stosunki zawodowe. Jest to dość częsta praktyka, a tacy goście najczęściej zapraszani są jedynie na samą uroczystość zaślubin, bez udziału w imprezie weselnej. Wówczas najstosowniejsze życzenia będą krótkie i treściwe, bez zbędnych ozdobników czy osobistych odniesień – warto w tym przypadku zachować elegancję i klasę, jednocześnie miło gratulując nowożeńcom. Gotowe wierszyki czy życzenia bez trudu można znaleźć w Internecie i wpisać je samodzielnie do kartki, lub tak jak wskazano powyżej, spróbować ułożyć kilka własnych zdań prosto od siebie – młodzi z pewnością poczują się miło docenieni.

Zobacz teżJak się ubrać na wesele? Pomysły na stylizacje na wesele

Co wypada a co nie przy składaniu życzeń dla młodej pary?

Nawet jeżeli żyjemy z parą młodą w zażyłej relacji, jesteśmy bliskimi przyjaciółmi czy najbliższą rodziną, to wciąż istnieją pewne rzeczy, które nie będą zbyt mile widziane podczas składania życzeń, a nawet mogą zostać uznane za żenujące czy kompromitujące. Życzenia odnoszące się do pożycia seksualnego, ilości dzieci czy urozmaicania codziennego życia w żartobliwy sposób są zupełnie nie na miejscu i świadczą o braku elegancji i przyzwoitości gościa – podobnie sytuacja ma się do prezentów.

Zawsze lepiej jest wybrać klasyczne i eleganckie prezenty oraz słowa życzeń, niż potem widzieć zażenowane twarze młodej pary czy innych gości. Takie rzeczy – jeśli w ogóle – pozostawmy lepiej na wieczór panieński i kawalerski, natomiast w dniu ślubu młodej pary postarajmy się powiedzieć im coś od serca, szczerze i w miły sposób – z pewnością to docenią i będą wzruszeni tak samo jak my.