Zwyczaje

Błogosławieństwo pary młodej – jak powinno przebiegać?

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców jest jedną z najbardziej wzruszających, poruszających a jednocześnie stresujących chwil w dniu ślubu. Jest to bardzo symboliczne wydarzenie, które zwiastuje otwarcie nowej drogi przed parą młodą, rozpoczynającą nowe, dotąd nieznane życie. Zwiastuje ono także ich gotowość do samodzielnego życia i przychylność rodziców do podjęcia tak ważnego kroku. Podczas błogosławieństwa pary młodej rodzice życzą im wszelkiej pomyślności, radości i przede wszystkim miłości oraz szczęśliwego i dostatniego życia.

W jaki sposób i jakim gestem pobłogosławić dzieci, które wyruszają w samodzielną drogę ku założeniu nowej rodziny? Jak powinno wyglądać błogosławieństwo? O czym należy pamiętać i jak się do niego przygotować?

Zobacz teżPomysł na prezent dla rodziców Pary Młodej

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców – jakie ma znaczenie?

Błogosławieństwo rodziców to symbol wsparcia oraz ich aprobaty do zawarcia związku małżeńskiego przez młodą parę. Oznacza pomyślność, spokój, szczęście i radość, a także rozwój i życie w pełnym pokoju oraz dostatku zarówno na tle materialnym jak i duchowym.

Według niektórych jest to zwyczaj dość archaiczny, jednakże przez wielu wciąż jeszcze praktykowany. Zgodnie ze staropolską tradycją błogosławieństwo pary młodej powinno odbyć się w domu panny młodej, gdzie spotykają się zarówno jej rodzice jak i rodzice pana młodego. Wydarzenie to najczęściej wywołuje ogromne emocje zarówno u pary młodej jak i ich rodziców – poruszenie, łzy i radość.

Słowa błogosławieństwa najlepiej jest mówić prosto z serca i od siebie. Jest to jednak moment dosyć stresujący i wymagający opanowania emocji – niektóre osoby nie potrafią sobie z tym poradzić. W takich przypadkach warto przygotować sobie wcześniej gotowe przemówienie, dobrze by jednak je personalizować i dodać coś bezpośrednio od siebie do swoich dzieci. Powinno ono brzmieć naturalnie i z dużą dawką miłości oraz ciepła.

Jak powinno wyglądać błogosławieństwo pary młodej?

Ceremonia błogosławieństwa pary młodej nie kieruje się sztywnymi zasadami i regułkami, które trzeba znać, pamiętać i w odpowiednim czasie wymawiać. Błogosławieństwo rodziców to podniosła chwila, której powinny towarzyszyć pozytywne emocje, wzruszenie zmieszane z radością i naturalnie wypowiadane słowa.

Zobacz teżPodziękowania dla rodziców – jak i kiedy je zrobić, co wręczyć rodzicom?

Chwila ta rozpoczyna się najczęściej od momentu uklęknięcia pary młodej i wypowiedzeniu przez nią słów: „kochani rodzice, prosimy Was o błogosławieństwo„. Następnie każdy z rodziców podchodzi osobno, z krzyżem w ręku do nowożeńców i wypowiada słowa błogosławieństwa, które mogą przybrać dowolną formę oraz długość. Najczęściej są to słowa takie jak:

  • „Błogosławię Was, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen”,
  • „Bądźcie szczęśliwi i żyjcie długo w pokoju, dostatku i miłości. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen”.

Na koniec rodzice mogą uczynić na czole młodej pary znak krzyża i podać do pocałowania trzymany krzyżyk. Nie chodzi tu więc to budowanie długiego przemówienia, a jedynie o symboliczny gest, bardzo ważny dla nowożeńców.

Ceremonia ta jest bardzo wzruszającym momentem dla wszystkich uczestników i czasami warto ograniczyć jej czas oraz długość przemówień, aby opanować stargane nerwy. Błogosławieństwo pary młodej odbywa się tuż przed ceremonią ślubną, gdzie wszyscy są już odświętnie ubrani i gotowi do zaślubin, każdemu towarzyszy też pewien stres.

Biały obrus, krzyżyk, kropidło – jak powinno wyglądać miejsce błogosławieństwa młodej pary?

Poza tym, że błogosławieństwo pary młodej powinno odbywać się w domu panny młodej (oczywiście o ile to możliwe), nie ma tu zbyt wielu innych zasad. Ważne jest m.in. odpowiednie przygotowanie stołu, na którym powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • pasyjka
  • woda święcona
  • kropidło

Stół powinien być nakryty czystym, najlepiej białym obrusem, który symbolizować ma świeżość i nieskazitelność. Można także udekorować go kwiatami. Tak zaaranżowane miejsce błogosławieństwa pary młodej z całą pewnością będzie odpowiednie dla tego wydarzenia. Ważne jest także dojrzałe zachowanie nowożeńców oraz ich rodziców, które pokazuje uszanowanie tradycji oraz polskich zwyczajów przekazywanych od dawien dawna.

Błogosławieństwo pary młodej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dniu ślubu. Wywołuje wiele pozytywnych i wspaniałych emocji oraz pozostawia piękne wspomnienia. Warto zatem zadbać, aby ta chwila była podniosła, ważna i uroczysta. Nie trzeba trzymać się sztywno określonych ram i recytować wyuczonych regułek – jeśli postawimy na naturalność, spontaniczność i prawdziwość, całe wydarzenie z pewnością dla wszystkich pozostanie niezapomniane.