Zwyczaje

Błogosławieństwo młodej pary – jak powinno przebiegać?

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców jest jedną z najbardziej wzruszających, poruszających a jednocześnie stresujących chwil w dniu ślubu. Jest to symboliczne wydarzenie, które zwiastuje otwarcie nowej drogi przed parą młodą, rozpoczynającą nowe, dotąd nieznane życie, a także ich gotowość do samodzielnego życia i przychylność rodziców do podjęcia tak ważnego kroku.

Błogosławieństwo pary młodej

Znaczenie błogosławieństwa

Błogosławieństwo rodziców to symbol wsparcia oraz ich aprobaty do zawarcia związku małżeńskiego przez młodą parę i opuszczenie domu rodzinnego. Oznacza pomyślność, spokój, szczęście i radość, a także rozwój i życie w pełnym pokoju oraz dostatku zarówno na tle materialnym jak i duchowym.

Według niektórych jest to zwyczaj dość archaiczny, jednakże przez wielu wciąż jeszcze praktykowany. Zgodnie ze staropolską tradycją błogosławieństwo pary młodej powinno odbyć się w domu panny młodej, gdzie spotykają się zarówno jej rodzice jak i rodzice pana młodego. Wydarzenie to najczęściej wywołuje ogromne emocje zarówno u pary młodej jak i ich rodziców – poruszenie, łzy i radość.

Jak powinno wyglądać błogosławieństwo młodej pary?

Chwila ta rozpoczyna się najczęściej od momentu uklęknięcia pary młodej i wypowiedzeniu przez nią słów: „kochani rodzice, prosimy Was o błogosławieństwo„, niekiedy też to panna młoda prosi rodziców obojga stron. Następnie każdy z rodziców podchodzi osobno, z krzyżem w ręku do nowożeńców i wypowiada słowa błogosławieństwa, które mogą przybrać dowolną formę oraz długość. Najczęściej są to słowa takie jak:

  • „Błogosławię Was, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen”,
  • „Bądźcie szczęśliwi i żyjcie długo w pokoju, dostatku i miłości. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, Amen”.

Na koniec rodzice mogą uczynić na czole młodej pary znak krzyża i podać do pocałowania trzymany krzyżyk. Nie chodzi tu więc to budowanie długiego przemówienia, a jedynie o symboliczny gest, bardzo ważny dla nowożeńców.

Ceremonia ta jest bardzo wzruszającym momentem dla wszystkich uczestników i czasami warto ograniczyć jej czas oraz długość przemówień, aby opanować stargane nerwy. Błogosławieństwo pary młodej odbywa się tuż przed ceremonią ślubną, gdzie wszyscy są już odświętnie ubrani i gotowi do zaślubin, każdemu towarzyszy też pewien stres.

Na koniec błogosławieństwa można wszystkich pokropić wodą święconą. Jest to też coraz częściej wybierany moment na wręczenie prezentów dla rodziców, aby jeszcze bardziej podkreślić wdzięczność i miłość wobec rodziców.

Zobacz teżPomysł na prezent dla rodziców Pary Młodej

Słowa błogosławieństwa młodej pary

Słowa błogosławieństwa najlepiej jest mówić prosto z serca i od siebie, jest to jednak moment dosyć stresujący i wymaga opanowania emocji – nie każdy potrafi sobie z tym poradzić, dlatego warto przygotować sobie wcześniej krótkie przemówienie. Powinno ono brzmieć naturalnie, z dużą dawką miłości i ciepła, dobrze jest też przekazać coś bezpośrednio od siebie do swoich dzieci.

Samo błogosławieństwo młodej pary nie kieruje się sztywnymi zasadami i regułkami, które trzeba znać, pamiętać i w odpowiednim czasie wymawiać. Błogosławieństwo rodziców to podniosła chwila, której powinny towarzyszyć pozytywne emocje, wzruszenie zmieszane z radością i naturalnie wypowiadane słowa.

Dla tych, którzy wolą przygotować sobie wcześniej słowa błogosławieństwa, poniżej zamieszczamy kilka przykładów:

Panie Boże, dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze Dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje niech im stale towarzyszy i pozostanie z Nimi na zawsze. Amen.

Dzieci, żyjcie zgodnie i bądźcie dla siebie najlepszymi przyjaciółmi. Może Wam wszystkiego zabraknąć, byle nie wzajemnej dla siebie miłości. A ja Wam z serca błogosławię w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Błogosławimy was na nową drogę życia w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Córko, nigdy nie stawaj przeciw swojemu mężowi. Synu, pamiętaj, żeby szanować swoją żonę i być dla niej wsparciem. Małżeństwo to jedność. Bóg dał mężowi żonę, aby była dla niego wsparciem i pomocą. A mąż byłby nikim bez swojej żony. Kochani polecamy Was Jezusowi Chrystusowi, Panu Naszemu. BłogosławimyWam, w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te Nasze dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, pozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze.

Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Prośba o błogosławieństwo pary młodej

Zanim rodzice wypowiedzą słowa błogosławieństwa, dzieci mogą wypowiedzieć prośbę do rodziców obojga stron o błogosławieństwo. Tutaj znów nie ma sztywnych zasad – słowa mogą płynąć prosto z serca, dla tych jednak, którzy wolą wcześniej się przygotować, poniżej zamieszczamy kilka przykładów:

Kochani rodzice, dziękując wam za cud naszych narodzin, troskę, dbałość o zdrowie, możliwość nauki wychowanie oraz przepraszając za przykrości, które wam sprawiliśmy w młodym wieku, serdecznie prosimy pobłogosławcie nasz związek i przyszłe wspólne życie.

Kochani Rodzice! Prosimy Was o błogosławieństwo na naszą wspólną drogę życia.

Zobacz teżPodziękowania dla rodziców – jak i kiedy je zrobić, co wręczyć rodzicom?

Biały obrus, krzyżyk i kropidło

Poza tym, że błogosławieństwo pary młodej powinno odbywać się w domu panny młodej (oczywiście o ile to możliwe), nie ma tu zbyt wielu innych zasad. Ważne jest m.in. odpowiednie przygotowanie stołu, na którym powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • pasyjka
  • woda święcona
  • kropidło

Stół powinien być nakryty czystym, najlepiej białym obrusem, który symbolizować ma świeżość i nieskazitelność. Można także udekorować go kwiatami. Tak zaaranżowane miejsce błogosławieństwa pary młodej z całą pewnością będzie odpowiednie dla tego wydarzenia.

Ważne jest także dojrzałe zachowanie nowożeńców oraz ich rodziców, które pokazuje uszanowanie tradycji oraz polskich zwyczajów przekazywanych od dawien dawna.

Podsumowanie

Błogosławieństwo pary młodej jest jednym z najważniejszych wydarzeń w dniu ślubu. Wywołuje wiele pozytywnych i wspaniałych emocji oraz pozostawia piękne wspomnienia. Warto zatem zadbać, aby ta chwila była podniosła, ważna i uroczysta.

Nie trzeba trzymać się sztywno określonych ram i recytować wyuczonych regułek – jeśli postawimy na naturalność, spontaniczność i prawdziwość, całe wydarzenie z pewnością dla wszystkich pozostanie niezapomniane.

Tagi: