Małżeństwo

20 rocznica ślubu – porcelanowa

Pary, które mają przyjemność świętować 20 rocznicę ślubu mają za sobą wyjątkowy staż małżeński. Lata lecą nieubłaganie, a miłość łącząca dwoje kochających się ludzi, którzy sporo już ze sobą przeżyli jest czymś wyjątkowym. Jak świętować 20 rocznicę ślubu i co warto o niej wiedzieć?

20 rocznica ślubu

Dlaczego „porcelanowa”?

20 rocznica ślubu nazywana jest porcelanową, w myśl reguły nazywania kolejnych rocznic nazwą coraz cenniejszych i trwalszych materiałów. I tak, gdy pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, rocznicę dwudziestą określa się właśnie jako „porcelanową”.

W dawnych latach porcelana była wysoko ceniona w społeczeństwie. Posiadanie w domu porcelanowej zastawy znacznie podnosiło status społeczny domowników. Wysokiej jakości porcelana to materiał trwały i piękny, odporny na wiele czynników zewnętrznych – tak jak i związek małżeński, który przetrwał przez dwie dekady.

Nazwy rocznic ślubu zostały nadane przez amerykańską pisarkę, Emily Post w 1922 roku, a w tym artykule napisaliśmy o poszczególnych nazwach nieco więcej:

PolecamyRocznice ślubu – jak się nazywają?

20 rocznica ślubu – wyjątkowy staż małżeństwa

Dwie dekady spędzone razem to dobry czas na podsumowanie związku i wyznaczenie sobie dalszych celów na przyszłe lata. Dobrym sposobem na uczczenie tej wyjątkowej okazji jest stworzenie albumu ze wspólnymi zdjęciami, wykonanymi od dnia zawarcia związku małżeńskiego. Będzie to doskonała okazja do wspomnień, powrotu do najpiękniejszych wydarzeń z dotychczasowego, wspólnego życia.

Warto także wyznaczyć sobie cele na kolejne lata. Mogą być nimi wymarzona podróż, kupno lub budowa domu czy wspólna nauka nowej rzeczy. Czas spędzony wspólnie w kolejnych latach dobrze jest wypełniać jak największą ilością wyjątkowych wydarzeń, aby każda kolejna rocznica była okazją do coraz to nowych wspomnień.

Jak świętować porcelanową rocznicę ślubu?

Hucznie świętuje się najczęściej 25 oraz 50 rocznicę ślubu. Odbywa się wtedy impreza dla całej rodziny, która często trwa do białego rana. Tymczasem w przypadku 20 rocznicy ślubu rzadziej organizuje się większe przyjęcie, najczęściej jest to skromna uroczystość w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół.

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich

Okrągła, 20 rocznica ślubu to dobra okazja na odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. To wydarzenie ma podkreślać trwałość uczucia, ma także wnieść nieco świeżości i nowej energii do związku.

Ceremonia odnowienia przyrzeczeń małżeńskich odbywa się w kościele (o ile małżonkowie zawarli ślub kościelny) i niewiele różni się od zwykłego ślubu. Słowa przysięgi nieco się jednak różnią:

Ja, Twój mąż/Twoja żona, związany/a z tobą sakramentalnym węzłem małżeńskim, pragnę odnowić swoją przysięgę. Ponownie ślubuję ci miłość, wierność, i uczciwość małżeńską. Chcę wytrwać w małżeństwie z Tobą w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy Święci.

Prezent na 20 rocznicę ślubu

Tradycyjnie małżonkowie z okazji rocznicy ślubu wręczają sobie prezenty. Tymczasem prezent z okazji 20 rocznicy ślubu powinien być ciekawy oraz podkreślić doniosłość tejże daty.

Mężowie mogą kupić swoim żonom pierścionek bądź inny element biżuterii, na przykład bransoletkę, zegarek czy naszyjnik. Kobiety ucieszy także elegancki dodatek w postaci torebki, skórzanych rękawiczek czy pięknego portfela. Mężowie mogą także zaprosić żonę na wakacje czy też w krótką podróż, na przykład po Europie. Doskonałym uzupełnieniem prezentu dla żony będzie zakup kwiatów lub ulubionych czekoladek.

Żona natomiast powinna podarować swojemu mężowi prezent elegancki, na przykład w postaci zegarka, perfum czy aktówki. Upominek może również zachęcać do wspólnej aktywności, dlatego może być nim karnet dla pary na siłownię bądź na basen. Panie mogą również zorganizować wspólny, weekendowy wyjazd, np. do SPA.

Dobrze, jeśli małżonkowie umówią się wcześniej na to, jakiej skali prezenty sobie podarują. Nikt nie lubi dostawać dużych prezentów, podczas gdy samemu przygotowało się jedynie drobny upominek. Po 20 latach wspólnego życia dogadanie tej kwestii nie powinno stanowić większego problemu.

Najważniejsze rocznice ślubu co pięć lat

Nazwy nadane zostały pierwszym 15 rocznicom ślubu. Po 15-tej rocznicy, kolejne nazywane są już co pięć lat, zaczynając właśnie od rocznicy dwudziestej. Kolejna, 25 rocznica ślubu nazywana jest srebrną – ćwierć wieku razem to okazja na prawdziwie huczną zabawę. 30 rocznica ślubu jest już „perłowa”.

20 rocznica ślubu i 20 lat razem to wspaniały sukces małżeństwa i okazja do świętowania. Wszystkim małżonkom, którzy dotarli do tego miejsca serdecznie gratulujemy!